OpenCulturas (1.0.0) - en to hu translation catalogue (572 entries)

en: Focus
hu: Fókusz

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: edit user
hu: felhasználó szerkesztése

en: Pages
hu: Oldalak

en: Status
hu: Állapot

en: Register
hu: Felhasználó létrehozása

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Moderated content
hu: Moderálandó tartalmak

en: Username
hu: Felhasználónév

en: content
hu: tartalom

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: List
hu: Lista

en: Subject
hu: Tárgy

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: more
hu: tovább

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: More
hu: Több

en: Action
hu: Művelet

en: On
hu: Be

en: Tags
hu: Címkék

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Homepage
hu: Címlap

en: License
hu: Licenc

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Download
hu: Letölt

en: Version
hu: Verzió

en: File
hu: Fájl

en: Advanced options
hu: Haladó lehetőségek

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Size
hu: Méret

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Use count
hu: Használatok száma

en: default
hu: alapértelmezés

en: Message
hu: Üzenet

en: No log messages available.
hu: Nincs egyetlen rögzített esemény sem.

en: Image
hu: Kép

en: Category
hu: Kategória

en: Feed
hu: Hírcsatorna

en: Name
hu: Név

en: Export
hu: Exportálás

en: Taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés

en: Bulk edit
hu: Tömeges szerkesztés

en: category
hu: kategória

en: Legal
hu: Jogi nyilatkozat

en: Terms & Conditions
hu: Felhasználói szerződés

en: Additional Checkboxes
hu: Kiegészítő beállítások

en: Label
hu: Címke

en: Changes
hu: Változások

en: Preview
hu: Előnézet

en: Help
hu: Súgó

en: True
hu: Igaz

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Update
hu: Frissítés

en: Archive
hu: Archiválás

en: Icon
hu: Ikon

en: View
hu: Megtekintés

en: Audio
hu: Hanganyag

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Teaser
hu: Bevezető

en: Event
hu: Esemény

en: Updated
hu: Frissítve

en: Text
hu: Szöveg

en: User Name
hu: Felhasználónév

en: ID
hu: Azonosító

en: Attachment
hu: Csatolmány

en: User
hu: Felhasználó

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Email
hu: E-mail

en: Files
hu: Fájlok

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Created
hu: Létrehozva

en: All
hu: Mind

en: Active
hu: Aktív

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Logo
hu: Logó

en: Url
hu: Webcím

en: Off
hu: Ki

en: Header
hu: Fejléc

en: Footer
hu: Lábléc

en: Welcome
hu: Üdvözlet

en: Menu link
hu: Menühivatkozás

en: To
hu: Hova

en: From
hu: Honnan

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Hostname
hu: Kiszolgáló neve

en: Published
hu: Közzétéve

en: Filter
hu: Szűrő

en: Location
hu: Helyszín

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: Sticky at top of lists
hu: Kiemelt, az oldal tetejére

en: URL alias
hu: Webcímálnév

en: Vocabulary
hu: Szótár

en: Last access
hu: Utolsó tevékenység

en: Severity
hu: Szint

en: Fields
hu: Mezők

en: Gallery
hu: Galéria

en: Watchdog
hu: Eseménynapló

en: Last update
hu: Legutóbbi frissítés

en: Authored by
hu: Szerző

en: Thumbnail
hu: Bélyegkép

en: Media
hu: Média

en: Plain text
hu: Egyszerű szöveg

en: Details
hu: Részletek

en: Widget
hu: Felületi elem

en: Phone
hu: Telefon

en: Address
hu: Cím

en: Desc
hu: Csökk

en: Members
hu: Tagok

en: Table
hu: Táblázat

en: Events
hu: Események

en: Start date
hu: Kezdődátum

en: End date
hu: Végdátum

en: Navigation
hu: Navigáció

en: Role
hu: Szerepkör

en: User login
hu: Bejelentkezés

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
hu: @site jelenleg karbantartás alatt áll, tartalma hamarosan újra elérhető lesz. Addig is köszönjük a türelmet.

en: Save changes
hu: Változások mentése

en: Redirect
hu: Átirányítás

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Tools
hu: Eszközök

en: Sort Criteria
hu: Rendezési jellemzők

en: Recent comments
hu: Friss hozzászólások

en: Latest
hu: Utolsó

en: Profile
hu: Profil

en: Duration
hu: Időtartam

en: Function
hu: Függvény

en: Tracker
hu: Követő

en: Postal code
hu: Irányítószám

en: By location
hu: Hely szerint

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Full
hu: Teljes

en: Share
hu: Megosztás

en: Authored on
hu: Beküldés ideje

en: Boost
hu: Kiemelés

en: Date Added
hu: Hozzáadás dátuma

en: English
hu: angol

en: Token
hu: Vezérjel

en: Processor settings
hu: Feldolgozó beállítások

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Community
hu: Közösség

en: Member for
hu: Ennyi ideje tag

en: Front page
hu: Címlap

en: Accepted
hu: Elfogadott

en: Display name
hu: Megjelenített név

en: Languages
hu: Nyelvek

en: Header Image
hu: Fejléckép

en: Map
hu: Térkép

en: Hybrid
hu: Hibrid

en: author
hu: szerző

en: Entity
hu: Entitás

en: Caption
hu: Képaláírás

en: Server name
hu: Kiszolgáló neve

en: Your message has been sent.
hu: Az üzenet elküldve.

en: Contact information
hu: Elérhetőségek

en: People
hu: Emberek

en: Blocked
hu: Zárolt

en: Author Name
hu: Szerző neve

en: Glossary
hu: Szójegyzék

en: Revision
hu: Változat

en: Website
hu: Webhely

en: Changed
hu: Módosítva

en: 301 Moved Permanently
hu: 301 Véglegesen áthelyezve

en: 307 Temporary Redirect
hu: 307 Ideiglenes átirányítás

en: My bookmarks
hu: Saját könyvjelzők

en: Document
hu: Dokumentum

en: User page
hu: Felhasználói oldal

en: ‹ Previous
hu: ‹ Előző

en: Next ›
hu: Következő ›

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: Published comments
hu: Közzétett hozzászólások

en: Locality
hu: Helység

en: Embed code
hu: Beágyazási kód

en: Tabs
hu: Fülek

en: Output format
hu: Kimenet formája

en: Anonymous user
hu: Névtelen felhasználó

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Translation language
hu: Fordítás nyelve

en: Information
hu: Információ

en: Language switcher
hu: Nyelvválasztó

en: Block description
hu: Blokk leírása

en: Translation
hu: Fordítás

en: Remove field
hu: Mező törlése

en: Used in
hu: Ez használja

en: Permission
hu: Jogosultság

en: Grid
hu: Rács

en: Distance
hu: Távolság

en: 300 Multiple Choices
hu: 300 Többszörös választás

en: 302 Found
hu: 302 Találat

en: 303 See Other
hu: 303 Lásd máshol

en: 304 Not Modified
hu: 304 Nem módosult

en: 305 Use Proxy
hu: 305 Proxy használat

en: Global
hu: Általános

en: Subtitle
hu: Alcím

en: Audio file
hu: Hangfájl

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: Authenticated user
hu: Azonosított felhasználó

en: Profiles
hu: Profilok

en: Server
hu: Kiszolgáló

en: Administrator
hu: Adminisztrátor

en: Edit content
hu: Tartalom szerkesztése

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Addresses
hu: Címek

en: Cancelled
hu: Visszavonva

en: No comments available.
hu: Nincs megjeleníthető hozzászólás.

en: Organization
hu: Szervezet

en: Account settings
hu: Fiókbeállítások

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
hu: Meghatározza, hogy mennyi ideig kell egy felhasználót a webhelyen lévőnek tekinteni, miután egy oldalt megtekintett.

en: Keyword
hu: Kulcsszó

en: Show all
hu: Összes megjelenítése

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Offset
hu: Eltolás

en: German
hu: német

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Headline
hu: Címsor

en: Skip to main content
hu: Ugrás a tartalomra

en: Accessibility
hu: Akadálymentesség

en: Attribution
hu: Tulajdonos

en: Configure Block
hu: Blokk beállítása

en: Column
hu: Oszlop

en: Publish content
hu: Tartalom közzététele

en: Unpublish comment
hu: A hozzászólás elrejtése

en: Index name
hu: Index neve

en: Additional information
hu: További tudnivaló

en: Member
hu: Tag

en: Newest first
hu: Legújabb elöl

en: Translate
hu: Fordítás

en: Choose
hu: Választás

en: Not enabled
hu: Nincs engedélyezve

en: Relevance
hu: Relevancia

en: Block type
hu: Blokktípus

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: User account
hu: Felhasználói fiók

en: Main navigation
hu: Fő navigáció

en: Dates
hu: Dátumok

en: Not applicable
hu: Nem alkalmazható

en: No content available.
hu: Nincs elérhető tartalom.

en: Meta tags
hu: Meta jelölők

en: Flags
hu: Jelölők

en: Primary tabs
hu: Elsődleges fülek

en: Secondary tabs
hu: Másodlagos fülek

en: Permanent
hu: Állandó

en: Temporary
hu: Ideiglenes

en: No files available.
hu: Nincsenek elérhető fájlok.

en: Locations
hu: Helyszínek

en: Origin
hu: Kezdőpont

en: Websites
hu: Webhelyek

en: Frontpage
hu: Címlap

en: Flagged content
hu: Jelölt tartalom

en: Delete comment
hu: Hozzászólás törlése

en: MIME type
hu: MIME típus

en: Posted in
hu: Hozzászólás ehhez

en: Upload date
hu: Feltöltés dátuma

en: My content
hu: Saját tartalom

en: Search index
hu: Keresési index

en: Sort options
hu: Rendezési lehetőségek

en: Publish comment
hu: Hozzászólás közzététele

en: Draft
hu: Vázlat

en: Scheduled
hu: Időzítve

en: Cancel changes
hu: Változtatások visszavonása

en: Cron batch size
hu: Időzítő kötegelt futtatási mérete

en: Bulk operations
hu: Tömeges műveletek

en: No results
hu: Nincs eredmény

en: @interval ago
hu: @interval ideje

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Compact
hu: Tömör

en: Publishing status
hu: Közzététel állapota

en: Who's new
hu: Új felhasználók

en: Language name
hu: Nyelv neve

en: Delete redirect
hu: Átirányítás törlése

en: Select language
hu: Nyelv kiválasztása

en: Personal contact form
hu: Személyes kapcsolatfelvételi űrlap

en: Edit field
hu: Mező szerkesztése

en: Who's online
hu: Jelenlévő felhasználók

en: Profile image
hu: Profilkép

en: Apply filters
hu: Szűrők alkalmazása

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Magazine
hu: Magazin

en: Author name
hu: Szerző neve

en: Show more
hu: Több mutatása

en: Breadcrumbs
hu: Morzsák

en: Main content
hu: Fő tartalom

en: Show less
hu: Kevesebb mutatása

en: Artists
hu: Előadók

en: Status messages
hu: Állapotüzenetek

en: Status code
hu: Állapotkód

en: Block Region
hu: Blokkrégió

en: Delete content
hu: Tartalom törlése

en: Moderation state
hu: Moderációs állapot

en: By author
hu: Szerző szerint

en: Bookmarked
hu: Könyvjelzőzött

en: Published status
hu: Közzététel állapota

en: Monthly archive
hu: Havi archívum

en: 1 hour before
hu: 1 órával előtte

en: Main page content
hu: Az oldal fő tartalma

en: Full comment
hu: Teljes hozzászólás

en: Save comment
hu: Hozzászólás mentése

en: Unapproved comments
hu: Nem elfogadott hozzászólások

en: Revision log message
hu: Változatnapló-üzenet

en: Full content
hu: Teljes tartalom

en: Recent content
hu: Friss tartalom

en: Unpublish content
hu: Tartalom elrejtése

en: Make content sticky
hu: Tartalom kiemelése

en: Make content unsticky
hu: Tartalom kiemelésének megszüntetése

en: Promote content to front page
hu: Tartalom címlapra helyezése

en: Remove content from front page
hu: Tartalom levétele a címlapról

en: Save content
hu: Tartalom mentése

en: Find and manage content.
hu: Tartalmakat keres és kezel.

en: The name of the shortcut.
hu: A gyorshivatkozás neve.

en: Taxonomy term page
hu: Taxonómiakifejezés oldal

en: No people available.
hu: Nincsenek a webhellyel kapcsolatban álló emberek.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
hu: [site:name] adminisztrátora által létrehozott új felhasználói fiók elkészült

en: Find and manage people interacting with your site.
hu: A webhellyel kapcsolatban álló emberek keresése és adminisztrációja.

en: Basic page
hu: Egyszerű oldal

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
hu: Címkék használata a hasonló témájú tartalmak csoportosításához.

en: Select any filter and click on Apply to see results
hu: Az eredmények megjelennek bármely szűrő kiválasztása után, az Alkalmaz gombra kattintva

en: Profile picture
hu: Profilkép

en: No media available.
hu: Nincs elérhető média.

en: Edit media
hu: Média szerkesztése

en: Update URL alias
hu: Webcímálnév frissítése

en: Bulk update
hu: Tömeges frissítés

en: Server description
hu: Kiszolgáló leírása

en: Index description
hu: Index leírása

en: Add fields
hu: Mezők hozzáadása

en: Recent log messages
hu: Legutóbbi naplóüzenetek

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
hu: Felhasználói fiókok kezelése, szerepkörök és jogosultságok.

en: Changed date
hu: Módosítás dátuma

en: The comment author's name.
hu: A hozzászólás szerzőjének neve.

en: Footer menu
hu: Lábléc menü

en: Asc
hu: Növ

en: Not specified
hu: Nincs megadva

en: Master
hu: Mester

en: Get the actual content from a content revision.
hu: Aktuális tartalom egy tartalomváltozatból.

en: Address line 1
hu: Címsor 1

en: Address line 2
hu: Címsor 2

en: Entity Reference
hu: Entitáshivatkozás

en: 404 page not found
hu: 404 – Az oldal nem található

en: Index status
hu: Indexelés állapota

en: Language direction
hu: Nyelv iránya

en: Log blocked form submissions
hu: Blokkolt űrlapbeküldések naplózása

en: Media type
hu: Médiatípus

en: Organizers
hu: Szervezők

en: Full HTML
hu: Teljes HTML

en: Datasources
hu: Adatforrások

en: Original language
hu: Eredeti nyelv

en: Select media
hu: Média kiválasztása

en: Powered by
hu: Működteti

en: Search indexes
hu: Keresési indexek

en: User interface translation
hu: Felhasználói felület fordítása

en: Publish taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés közzététele

en: Unpublish taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés elrejtése

en: You have unsaved changes.
hu: Nem mentett változások vannak.

en: The user ID of the comment author.
hu: A hozzászólás szerzőjének felhasználói azonosítója.

en: The comment author's home page address.
hu: A hozzászóló weboldala.

en: The comment author's hostname.
hu: A hozzászóló kiszolgálóneve.

en: The time that the comment was created.
hu: Az időpont, mikor a hozzászólást létrehozták.

en: The time that the comment was last edited.
hu: Az időpont, mikor a hozzászólást utoljára szerkesztették.

en: The time that the node was created.
hu: Az időpont, mikor a tartalmat létrehozták.

en: The time that the node was last edited.
hu: Az időpont, mikor a tartalmat utoljára szerkesztették.

en: With selection
hu: A kiválasztottakkal

en: Show More
hu: Több mutatása

en: Custom block library
hu: Egyéni blokkok könyvtára

en: The time that the custom block was last edited.
hu: Az egyéni blokk utolsó szerkesztésének időpontja.

en: The time that the term was last edited.
hu: Az időpont, mikor a kifejezést utoljára szerkesztették.

en: Registering module
hu: Használó modul

en: Social Media Links
hu: Közösségi média ikonok

en: Lists (Views)
hu: Listák (Nézetek)

en: Fallback date format
hu: Pót dátumformátum

en: Server index status
hu: Kiszolgáló indexelési állapota

en: Queue all items for reindexing
hu: Minden elem sorba állítása újraindexeléshez

en: Clear all indexed data
hu: Minden indexelt adat törlése

en: File usage
hu: Fájl használata

en: 403 access denied
hu: 403 – A hozzáférés megtagadva

en: Site branding
hu: Webhely márkázása

en: A brief description of your block.
hu: A blokk rövid leírása.

en: The comment author's email address.
hu: A hozzászóló e-mail címe.

en: Adding languages
hu: Nyelvek hozzáadása

en: Default comments
hu: Alapértelmezett hozzászólások

en: Allows commenting on content
hu: Lehetővé teszi a hozzászólást a tartalmakhoz

en: The time that the menu link was last edited.
hu: Az időpont, mikor a menühivatkozást utoljára szerkesztették.

en: The time that the user was last edited.
hu: Az időpont, mikor a felhasználót utoljára szerkesztették.

en: Search result highlighting input
hu: Keresési eredmény, a keresett szó kiemelve

en: Backend class
hu: Háttérrendszer osztály

en: The time that the Paragraph was created.
hu: Az időpont, mikor a bekezdést létrehozták.

en: The username of the content author.
hu: A tartalom szerzőjének felhasználóneve.

en: Submitted by @author_name on @date
hu: @author_name küldte be @date időpontban

en: Processor order
hu: Feldolgozó sorrend

en: Protect all forms
hu: Az összes űrlap védelme

en: Media library
hu: Médiakönyvtár

en: Primary admin actions
hu: Elsődleges adminisztrátori műveletek

en: Large (480×480)
hu: Nagy (480×480 képpont)

en: Medium (220×220)
hu: Közepes (220×220 képpont)

en: Thumbnail (100×100)
hu: Bélyegkép (100×100 képpont)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
hu: Y. m. d., D – H:i

en: HTML Date
hu: HTML dátum

en: HTML Datetime
hu: HTML dátum idővel

en: HTML Month
hu: HTML hónap

en: HTML Time
hu: HTML idő

en: HTML Week
hu: HTML hét

en: HTML Year
hu: HTML év

en: HTML Yearless date
hu: HTML dátum évszám nélkül

en: Default long date
hu: Alapértelmezett hosszú dátum idővel

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
hu: Y. F j., l – H:i

en: Default medium date
hu: Alapértelmezett közepes dátum idővel

en: Default short date
hu: Alapértelmezett rövid dátum idővel

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
hu: Y. m. d. – H:i

en: User account menu
hu: Felhasználói fiók menüje

en: Block the selected user(s)
hu: A kiválasztott felhasználó tiltása

en: Cancel the selected user account(s)
hu: A kiválasztott felhasználók törlése

en: Unblock the selected user(s)
hu: A kiválasztott felhasználó tiltásának feloldása

en: Basic block
hu: Egyszerű blokk

en: A basic block contains a title and a body.
hu: Egy egyszerű, címet és törzset tartalmazó blokk.

en: Website feedback
hu: Visszajelzés a webhelyről

en: Basic HTML
hu: Alap HTML

en: Restricted HTML
hu: Korlátozott HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
hu: [user:display-name] felhasználó fióktörlési kérelme [site:name] webhelyen

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
hu: [user:display-name] felhasználó bejelentkezési adatai [site:name] webhelyen

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
hu: [user:display-name] fiókadatai [site:name] webhelyen

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
hu: [user:display-name] fiókadatai [site:name] webhelyen (jóváhagyásra várva)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
hu: [user:display-name] fiókadatai [site:name] webhelyen (jóváhagyva)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
hu: [user:display-name] fiókadatai [site:name] webhelyen (zárolva)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
hu: [user:display-name] fiókadatai [site:name] webhelyen (törölve)

en: Links related to the active user account
hu: A jelenleg bejelentkezett felhasználó fiókjával kapcsolatos műveletek

en: Administrative task links
hu: Műveletek adminisztrátoroknak

en: Site information links
hu: Információk a webhelyről

en: Site section links
hu: Webhely alegységeire mutató hivatkozások

en: User tool links, often added by modules
hu: Műveletek felhasználóknak, gyakran más modulok révén

en: Find and manage custom blocks.
hu: Egyéni blokkok keresése és kezelése.

en: Recent comments.
hu: Legújabb hozzászólások.

en: Find and manage files.
hu: Fájlok keresése és kezelése.

en: Editing languages
hu: Nyelvek szerkesztése

en: All content, by month.
hu: Minden tartalom, hónaponként csoportosítva.

en: Recent content.
hu: Friss tartalom.

en: All content promoted to the front page.
hu: A kezdőlapon közzétett összes tartalom.

en: All content, by letter.
hu: Minden tartalom, kezdőbetűk szerint csoportosítva.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
hu: Egy bizonyos taxonómiakifejezéshez tartozó tartalom.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
hu: Egy listát jelenít meg a webhely legfrissebb felhasználói fiókjairól.

en: Who's online block
hu: Jelenlévő felhasználók blokk

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
hu: Megmutatja a legutóbb aktív felhasználókat és az aktív felhasználók számát.

en: View edit page
hu: Nézet szerkesztési oldal

en: Files overview
hu: Fájlok áttekintése

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
hu: {{ arguments.fid }} fájlhasználati információi

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
hu: <p>Ez az oldal lehetőséget nyújt, hogy gyakori nyelveket lehessen hozzáadni a webhelyhez.</p><p>Ha a kívánt nyelv nem áll rendelkezésre, akkor felvehető egyéni nyelv.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
hu: <p>Lehet választani egy nyelvet a listából vagy a lista alján lévő „Egyéni nyelv…”-et.</p><p>A nyelv kiválasztása után a „Nyelv hozzáadása” gombra kell kattintani.</p><p>Egyéni nyelv hozzáadásakor egy további űrlapon lehet megadni a nyelv nevét, kódját és irányát.

en: Continuing on
hu: Folytatás

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
hu: <p>Ez az oldal lehetővé teszi a webhely egy nyelvének szerkesztését, beleértve az egyéni nyelveket is.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
hu: <p>Nem módosítható a webhelyen a nyelv kódja, mivel azt a rendszer a nyelv nyomonkövetésére használja.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
hu: <p>A nyelv neve több helyen megjelenik a webhelyen és angolul írandó. Az <em>Interface Translation</em> modul segítségével csak a beépített nyelvek nevei, a <em>Configuration Translation</em> modullal pedig mind a beépített, mind az egyedi nyelvek nevei lefordíthatók.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
hu: <p>Ki lehet választani, hogy a nyelv „Balról jobbra” vagy „Jobbról balra” szövegirányú.</p><p>Nem minden smink támogatja azonban a „Jobbról balra” szövegirányt, ezt a beállítás előtt érdemes ellenőrizni.</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
hu: <p>A „Nyelvek” oldal lehetővé teszi a webhely nyelveinek hozzáadását, szerkesztését, törlését, és átrendezését.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
hu: <p>További nyelveket a „Nyelv hozzáadása” gombbal lehet bekapcsolni.</p><p>Így hozzáadva megjelennek majd a nyelvek listájában, ezután szerkeszthetők és törölhetők is lesznek.</p>

en: Reordering languages
hu: Nyelvek újrarendezése

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
hu: <p>A webhely által használt nyelvek újrarendezéséhez a mellettük levő mozgató ikonokat lehet használni.</p><p>A webhelyen listázott nyelvek – mint például az <em>Interface Translation</em> és a <em>Content Translation</em> modulok által létrehozott nyelvválasztó blokk tartalma – az alábbi lista alapján lesznek megjelenítve.</p><p>Az újrarendezés végén a „Beállítások mentése” gombra kell kattintani.</p>

en: Set a language as default
hu: Egy nyelv beállítása alapértelmezettként

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
hu: <p>Az alapértelmezett nyelvet a webhelyen konfigurált nyelvek közül lehet kiválasztani. Erre akkor lesz szükség, amikor nincs másik nyelv megadva, pedig kötelező lenne.</p>

en: Modifying languages
hu: Nyelvek változtatása

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
hu: <p>A nyelvek szerkesztésével és törlésével kapcsolatos műveletek.</p><p>A nyelv neve és szövegiránya is szerkeszthető.</p><p>A törölt nyelvek a későbbiekben újra hozzáadhatók. Egy nyelv törlése a tárolt fordításokat is törölni fogja és a hozzá tartozó tartalmak is semleges nyelvűre lesznek állítva. A webhely alapértelmezett nyelve nem törölhető.</p>

en: Choose the language you want to translate.
hu: A fordítani kívánt nyelv kiválasztása

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
hu: Meg kell adni egy szórészletet, a fordítani kívánt szót vagy teljes mondatot a kereséshez.

en: Filter the search
hu: A keresés szűrése

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
hu: Új fordítás beküldéséhez a még nem lefordított, meglevő fordítások módosításához pedig a már lefordított karaktersorozatokban kell keresni.

en: Apply your search criteria
hu: Keresési feltételek alkalmazása

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
hu: A keresési feltételek alkalmazása a <em>Szűrő</em> gombra kattintással lehetséges.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
hu: A jobb oszlopban található szövegmezőkbe írhatók a saját fordítások. A megfelelő fordítás eléréséhez érdemes átgondolni, milyen környezetben lesznek használva.

en: Validate the translation
hu: Fordítás érvényesítése

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
hu: A munka befejeztével, de mindenképp az oldal elhagyása vagy új keresés indítása előtt a változtatásokat el kell küldeni a <em>Fordítások mentése</em> gombra kattintva.

en: Find and manage content
hu: Tartalom keresése és kezelése

en: Welcome to [site:name]
hu: [site:name] – üdvözlet a webhelyen!

en: Name or email contains
hu: Név vagy e-mail tartalmazza

en: A list of new users
hu: Új felhasználók egy listája

en: There are currently @total users online.
hu: Jelenleg @total felhasználó van online.

en: There are currently 0 users online.
hu: Jelenleg 0 felhasználó van bejelentkezve.

en: A list of users that are currently logged in.
hu: Egy lista a jelenleg bejelentkezett felhasználókról.

en: Manage view settings
hu: Nézetbeállítások kezelése.

en: View or edit the configuration.
hu: Beállítások áttekintése vagy szerkesztése.

en: Displays in this view
hu: Megjelenítések ebben a nézetben

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
hu: A megjelenítés az eredmények kiírásának egy módja, pl. oldal vagy blokk. Egy nézet több megjelenítést tartalmazhat, amik itt vannak felsorolva. Az aktív megjelenítés kiemelve látható.

en: View administration
hu: Nézet adminisztráció

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
hu: Olyan adminisztrációs feladatok végrehajtása mint például leírás hozzáadása a nézethez, vagy annak leklónozása. A legnyíló gombra kattintva lehet megnézni a rendelkezésre álló lehetőségeket.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
hu: Kiválasztható az eredmények kiírási módja. Pl. a <em>Tartalom</em> lehetőség kiválasztásával minden elem teljesen kiíratható a megadott megjelenítési beállításokkal. A <em>Mezők</em> lehetőség kiválasztásával minden eredményhez csak bizonyos mezők lesznek kiírva. További formátumok is felvehetők a Drupal alapfunkcióinak modulok telepítésével történő <em>bővítésével</em>.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
hu: Ha a nézet használ mezőket, itt kerülnek listázásra. A mezőre kattintva konfigurálható.

en: Filter your view
hu: A nézet szűrése

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
hu: Szűrők hozzáadásával szűkíthetők a kimenet eredményei. Pl. csak a <em>közzétett</em> tartalom megjelenítéséhez <em>Közzétett</em> szűrőt kell felvenni, és az <em>Igen</em> lehetőséget kell kiválasztani.

en: Filter actions
hu: Szűrőműveletek

en: Add, rearrange or remove filters.
hu: Szűrők hozzáadása, átrendezése vagy törlése.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
hu: Az eredmények megjelenítési sorrendjének kezelése. Egy aktív sorbarendezési szabályra kattintva szerkeszthető.

en: Sort actions
hu: Sorbarendezési műveletek

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
hu: Rendezési szabályok hozzáadása, átrendezése vagy eltávolítása.

en: Show a preview of the view output.
hu: Előnézet mutatása a nézet kimenetéről.

en: Delete media
hu: Média törlése

en: Media name
hu: Média neve

en: Congratulations on installing Honeypot on your site! With just a few clicks, you can have your site well-protected against automated spam bots.
    
    Click Next to be guided through this configuration page.
hu: A <em>Honeypot</em> modul telepítése a webhelyen megtörtént. Így már pár kattintással bekapcsolható a védelem a kéretlen robotokkal szemben.
    
    A „Következő” gombra kattintva megismerhetőek a beállítási lehetőségek ezen az oldalon.

en: Honeypot Element Name
hu: <em>Honeypot</em> elem név

en: Honeypot Time Limit
hu: <em>Honeypot</em> időkorlát

en: Honeypot form-specific settings
hu: <em>Honeypot</em> űrlapspecifikus beállítás

en: Linkit result thumbnail
hu: Linkit eredmény bélyegkép

en: The moderation state of this piece of content.
hu: Ennek az egy tartalomnak a moderációs állapota.

en: List of redirects
hu: Átirányítások listája

en: There is no redirect yet.
hu: Még nincsenek átirányítások.

en: Save media
hu: Média mentése

en: Publish media
hu: Média közzététele

en: Unpublish media
hu: Média elrejtése

en: Place Blocks
hu: Blokkok elhelyezése

en: Combine multiple fields together and search by them.
hu: Több mező is összekapcsolható a velük való kereséskor.

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
hu: Számított menühivatkozás a tartalomra (csak a tartalom mentésekor elérhető).

en: Block Layout
hu: Blokkelrendezés

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
hu: <p>Most, a „Nyelv hozzáadása” oldal áttekintése után a következőkkel lehet folytatni:<ul><li>Egy nyelv hozzáadása</li><li>Egy egyéni nyelv hozzáadása</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Beállított nyelvek áttekintése</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
hu: <p>Most, a „Nyelv szerkesztése” oldal áttekintése után a következőkkel lehet folytatni:<ul><li>Egy nyelv szerkesztése</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Beállított nyelvek megtekintése</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
hu: <p>Most, hogy már áttekintettük a „Nyelvek” oldalt, a következőkkel lehet folytatni: <ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Egy nyelv hozzáadása</a></li><li>Nyelvek átrendezése</li><li>Egy nyelv szerkesztése</li><li>Egy nyelv törlése</li></ul></p>

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
hu: Itt fordítható le a felhasználói felület és módosíthatók a meglevő fordítások. Ha a webhely eredetileg angolul lett telepítve, először egy másikat kell hozzáadni a <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Nyelvek oldalon</a>.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
hu: A lefordított kifejezések ennek a webhelynek a felhasználói felületén lesznek használva. Másik webhelyen, vagy külső fordítóprogramban való használathoz <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">exportálhatók</a> egy .po fájlba és később vissza is <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">importálhatók</a>.

en: Find and manage media.
hu: Média keresés és kezelés.

en: Start indexing now
hu: Indexelés elindítása most

en: A server error has occurred.
hu: Kiszolgálóoldali hiba támadt.

en: Add or edit a Search API index
hu: Egy Search API index hozzáadása vagy szerkesztése

en: Adding or editing an index
hu: Egy index hozzáadása vagy szerkesztése

en: Processors used for this index
hu: Az ehhez az indexhez használt feldolgozók

en: Enable processors
hu: Feldolgozók engedélyezése

en: Some processors have additional configuration available, which you are able to change here.
hu: Néhány feldolgozóhoz további beállítások érhetőek el melyeket itt lehet módosítani.

en: Add or edit a Search API server
hu: Egy Search API kiszolgáló hozzáadása vagy szerkesztése

en: Adding or editing a Server
hu: Egy kiszolgáló hozzáadása vagy szerkesztése

en: Server backend
hu: Kiszolgáló háttérrendszer

en: Delete all indexed data
hu: Az összes indexelt adat törlése

en: The user ID of the author.
hu: A szerző felhasználói azonosítója.

en: Delete flagging
hu: Jelölés törlése

en: The thumbnail of the media item.
hu: A médiaelem előnézete.

en: The time the media item was created.
hu: A médiaelem létrejöttének ideje.

en: The time the media item was last edited.
hu: A médiaelem utolsó módosításának ideje.

en: Find and manage comments.
hu: Hozzászólások keresése és kezelése.

en: The approved comments listing.
hu: Az elfogadott hozzászólások listája.

en: Comments published
hu: Közzétett hozzászólások

en: The unapproved comments listing.
hu: A még el nem bírált hozzászólások listája.

en: Comments unapproved
hu: El nem bírált hozzászólások

en: There are no custom blocks available.
hu: Nem érhetőek el egyéni blokkok.

en: Find and moderate content.
hu: Tartalom keresése és moderálása.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
hu: Jelenleg nincs moderálandó tartalom: itt csak a várakozó állapotúak (például vázlatok) jelennek meg.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
hu: Még nem lett létrehozva címlapra kerülő tartalom. A <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/hu/docs/user_guide/hu/index.html">Drupal 8 Kézikönyv</a> hasznos kiindulási pont lehet a webhelyépítés első lépéseihez.

en: Name (A-Z)
hu: Név (A-Z)

en: Name (Z-A)
hu: Név (Z-A)

en: Add the Administrator role to the selected user(s)
hu: Kiválasztott felhasználók felruházása az <em>Adminisztrátor</em> szerepkörrel

en: Remove the Administrator role from the selected user(s)
hu: Az <em>Adminisztrátor</em> szerepkör megvonása a kiválasztott felhasználóktól

en: Edit {{ name }}
hu: {{ name }} szerkesztése

en: Default hreflang
hu: Alapértelmezett hreflang

en: Widget (table)
hu: Felületi elem (táblázat)

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
hu: Vázlat

[ctx: Workflow state label]
en: Published
hu: Közzétéve

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
hu: Új vázlat létrehozása

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
hu: Közzététel

en: Remote video URL
hu: Távoli videó webcíme

en: Media Library thumbnail (220×220)
hu: Médiakönyvtár bélyegkép (220×220)

en: Delete {{ name }}
hu: {{ name }} törlése

en: @interval hence
hu: @interval múlva

en: Wide (1090)
hu: Széles (1090)
