OpenCulturas (1.2.2) - en to is translation catalogue (199 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: edit user
is: breya notanda

en: Pages
is: Síður

en: Status
is: Staða

en: Register
is: Nýskráning

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Moderated content
is: Ritstýrt efni

en: Username
is: Notendanafn

en: content
is: innihald

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: List
is: Listi

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Actions
is: Aðgerðir

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: more
is: meira

en: Article
is: Grein

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Administration
is: Stjórnun

en: Comments
is: Ummæli

en: More
is: Meira

en: Action
is: Aðgerð

en: On
is: Virkjað

en: Tags
is: Efnisorð

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Homepage
is: Heimasíða

en: License
is: Hugbúnaðarleyfi

en: Categories
is: Flokkar

en: Download
is: Hala niður

en: Version
is: Útgáfa

en: Advanced options
is: Ítarlegri möguleikar

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: Use count
is: Notkun

en: default
is: sjálfgefið

en: Message
is: Skilaboð

en: No log messages available.
is: Engin kerfisskilaboð fáanleg.

en: Image
is: Mynd

en: Category
is: Flokkur

en: Feed
is: Veita

en: Name
is: Nafn

en: Export
is: Flytja út

en: Taxonomy term
is: Flokkunarhugtak

en: category
is: flokkur

en: Terms & Conditions
is: Skilmálar og skilyrði

en: Label
is: Merking

en: Changes
is: Breytingar

en: Preview
is: Forskoða

en: Help
is: Hjálp

en: True
is: Rétt

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Archive
is: Skjalasafn

en: Icon
is: Táknmynd

en: View
is: Skoða

en: Audio
is: Hljóð

en: Filename
is: Skráarnafn

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Event
is: Viðburður

en: Updated
is: Uppfært

en: Text
is: Texti

en: ID
is: Kenni

en: Attachment
is: Viðhengi

en: User
is: Notandi

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Email
is: Netfang

en: Files
is: Skrár

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: Contact
is: Tengiliður

en: Created
is: Stofnað

en: FAQ
is: Algengar Spurningar

en: A frequently asked question and its answer.
is: Algeng spurning og svarið við henni.

en: Question
is: Spurning

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Page title
is: Titill síðu

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Logo
is: Táknmynd

en: Url
is: Vefslóð

en: Off
is: Af

en: Header
is: Haus

en: Footer
is: Fótur

en: Welcome
is: Velkomin(n)

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Roles
is: Hlutverk

en: Comment
is: Ummæli

en: Hostname
is: Vélarheiti

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Location
is: Staðsetning

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: Sticky at top of lists
is: Alltaf efst á listum

en: Vocabulary
is: Orðaforði

en: Severity
is: Alvarleiki

en: Fields
is: Svæði

en: Watchdog
is: Varðhundur

en: Last update
is: Síðast uppfært

en: Authored by
is: Höfundur

en: Thumbnail
is: Smámynd

en: Media
is: Margmiðlunarefni

en: Details
is: Nánar

en: Phone
is: Sími

en: Address
is: Heimilisfang

en: State
is: Fylki

en: Members
is: Meðlimir

en: Table
is: Tafla

en: Events
is: Viðburðir

en: Start date
is: Hefst þann:

en: End date
is: Lýkur þann:

en: Role
is: Hlutverk

en: User login
is: Innskráning notanda

en: Online
is: Tengdir

en: Save changes
is: Vista breytingar

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Tools
is: Tól

en: Recent comments
is: Nýleg ummæli

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Share
is: Deila

en: Show
is: Sýna

en: English
is: Enska

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: Member for
is: Meðlimur í

en: Front page
is: Forsíða

en: Display name
is: Birta nafn

en: Languages
is: Tungumál

en: author
is: höfundur

en: Your message has been sent.
is: Skilaboð þín hafa verið send.

en: Contact information
is: Tengiliðaupplýsingar

en: People
is: Notendur

en: Blocked
is: Óvirkur

en: Revision
is: Útgáfa

en: Website
is: Vefsíða

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: Published comments
is: Birt ummæli

en: Review
is: Yfirlestur

en: Tabs
is: Flipar

en: Anonymous user
is: Ónafngreindur notandi

en: Apply
is: Virkja

en: Information
is: Upplýsingar

en: Block description
is: Lýsing á blokk

en: Translation
is: Þýðing

en: Permission
is: Réttindi

en: Grid
is: Grind

en: Language code
is: Tungumálskóði

en: Administrator
is: Kerfisstjóri

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: Addresses
is: Heimilisföng

en: No comments available.
is: Engin ummæli tiltæk.

en: German
is: Þýska

en: Column
is: Dálkur

en: Additional information
is: Viðbótarupplýsingar

en: Translate
is: Þýða

en: Not enabled
is: Ekki virkjað

en: User account
is: Notandaaðgangur

en: Dates
is: Dagsetningar

en: Not applicable
is: Á ekki við

en: Temporary
is: Tímabundið

en: Delete comment
is: Eyða ummælum

en: Bulk operations
is: Magnaðgerðir

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Publishing status
is: Birtingarstaða

en: Who's new
is: Nýskráðir

en: Language name
is: Nafn tungumáls

en: Select language
is: Veldu tungumál

en: Personal contact form
is: Hafa samband

en: Who's online
is: Hverjir eru tengdir

en: An administrator created an account for you at [site:name]
is: Kerfisstjóri stofnaði aðgang fyrir þig hjá [site:name]

en: No media available.
is: Ekkert margmiðlunarefni aðgengilegt.

en: Edit media
is: Breyta margmiðlunarefni

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
is: Sjá um notendaaðgang, rullur og réttindi.

en: Media type
is: Tegund margmiðlunarefnis

en: Opening hours
is: Afgreiðslutími

en: Select media
is: Veldu margmiðlunarefni

en: Media library
is: Margmiðlunarsafn

en: Delete media
is: Eyða margmiðlunarefni

en: Media name
is: Nafn margmiðlunarefnis

en: Save media
is: Vista margmiðlunarefni

en: Publish media
is: Birta margmiðlunarefni

en: Unpublish media
is: Afbirta margmiðlunarefni

en: Find and manage media.
is: Finna og stjórna margmiðlunarefni

en: The thumbnail of the media item.
is: Smámynd margmiðlunarefnisins.

en: The time the media item was created.
is: Tímasetningin sem margmiðlunarefnið var búið til.

en: The time the media item was last edited.
is: Tímasetningin þar sem margmiðlunarefnið var síðast breytt.
