OpenCulturas (1.3.0) - en to it translation catalogue (322 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: edit user
it: modifica utente

en: Pages
it: Pagine

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Moderated content
it: Contenuto moderato

en: Username
it: Nome utente

en: content
it: contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Actions
it: Azioni

en: Remove
it: Elimina

en: Language
it: Lingua

en: more
it: altro

en: Article
it: Articolo

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Articles
it: Articoli

en: Administration
it: Amministrazione

en: Comments
it: Commenti

en: More
it: Altro

en: Action
it: Azione

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Categories
it: Categorie

en: Download
it: Scarica

en: Version
it: Versione

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Use count
it: Contatore di utilizzo

en: default
it: predefinito

en: Message
it: Messaggio

en: No log messages available.
it: Nessun messaggio di log disponibile.

en: Image
it: Immagine

en: Category
it: Categoria

en: Name
it: Nome

en: Export
it: Esporta

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Terms & Conditions
it: Termini e condizioni

en: Additional Checkboxes
it: Caselle di selezione aggiuntive

en: Label
it: Etichetta

en: Changes
it: Modifiche

en: Preview
it: Anteprima

en: True
it: Vero

en: Default
it: Predefinito

en: Archive
it: Archivio

en: Icon
it: Icona

en: View
it: Visualizza

en: Filename
it: Nome file

en: Event
it: Evento

en: Updated
it: Aggiornato

en: Text
it: Testo

en: Attachment
it: Allegato

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Files
it: File

en: Created
it: Creato

en: Add page
it: Aggiungi pagina

en: A frequently asked question and its answer.
it: Una 'domanda frequente' e la sua risposta.

en: Question
it: Domanda

en: Manages configuration of questions for a FAQ page.
it: Gestisce la configurazione delle domande per una pagina FAQ.

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Welcome
it: Benvenuto

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Roles
it: Ruoli

en: Comment
it: Commento

en: Hostname
it: Nome host

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Severity
it: Rilevanza

en: Fields
it: Campi

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: Authored by
it: Creato da

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Plain text
it: Testo semplice

en: State
it: Stato

en: Desc
it: Disc

en: Table
it: Tabella

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: Navigation
it: Navigazione

en: Role
it: Ruolo

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Tools
it: Strumenti

en: Sort Criteria
it: Criteri di Ordinamento

en: Recent comments
it: Commenti recenti

en: Latest
it: Ultimo

en: Profile
it: Profilo

en: Duration
it: Durata

en: Notifications
it: Notifiche

en: By location
it: Per posizione

en: Sort by
it: Ordina per

en: Show
it: Mostra

en: Date Added
it: Data di inserimento

en: English
it: Inglese

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Member for
it: Iscritto da

en: Front page
it: Prima pagina

en: Accepted
it: Accettati

en: Display name
it: Nome visualizzato

en: Languages
it: Lingue

en: author
it: autore

en: Entity
it: Entità

en: Server name
it: Nome server

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: People
it: Persone

en: Blocked
it: Bloccato

en: Author Name
it: Nome dell'autore

en: Style
it: Stile

en: Glossary
it: Glossario

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: My bookmarks
it: I miei segnalibri

en: Document
it: Documento

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Published comments
it: Commenti pubblicati

en: Sticky
it: Sempre in cima

en: Review
it: Revisione

en: Output format
it: Formato di output

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Translation language
it: Lingua di traduzione

en: Block description
it: Descrizione del blocco

en: Translation
it: Traduzione

en: Remove field
it: Rimuovi campi

en: Used in
it: Usato in

en: Permission
it: Permesso

en: Grid
it: Griglia

en: Distance
it: Distanza

en: Global
it: Globale

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Profiles
it: Profili

en: Administrator
it: Amministratore

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Cancelled
it: Annullato

en: No comments available.
it: Nessun commento disponibile.

en: Account settings
it: Impostazioni profilo

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
it: Un utente è considerato on-line per questo tempo dopo la sua ultima visita di una pagina.

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Columns
it: Colonne

en: Offset
it: Scostamento

en: German
it: Tedesco

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Configure Block
it: Configura Blocco

en: Column
it: Colonna

en: Publish content
it: Pubblica contenuto

en: Unpublish comment
it: Togli dalla pubblicazione il commento

en: Additional information
it: Informazioni aggiuntive

en: Newest first
it: Prima i più recenti

en: Translate
it: Traduci

en: Not enabled
it: Non abilitato

en: Block type
it: Tipo di blocco

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Dates
it: Date

en: Notification recipients
it: Notifiche ai destinatari

en: Not applicable
it: Non applicabile

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Flags
it: Contrassegni

en: No files available.
it: Nessun file disponibile.

en: Locations
it: Posizioni

en: Origin
it: Origine

en: Frontpage
it: Pagina iniziale

en: Delete comment
it: Elimina commento

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: Posted in
it: Inserito in

en: Upload date
it: Data di caricamento

en: Publish comment
it: Pubblica commento

en: Draft
it: Bozza

en: Scheduled
it: Pianificazioni

en: Cancel changes
it: Annulla le modifiche

en: All terms
it: Tutti i termini

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Compact
it: Compatto

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Who's new
it: Nuovi utenti

en: Language name
it: Nome della lingua

en: Delete redirect
it: Elimina redirezione

en: Select language
it: Selezionare una lingua

en: Personal contact form
it: Modulo di contatto personale

en: Edit field
it: Modifica campo

en: Who's online
it: Utenti on-line

en: Apply filters
it: Applica filtri

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Add event
it: Aggiungi evento

en: Author name
it: Nome dell'autore

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Delete content
it: Cancella il contenuto

en: Moderation state
it: Stato moderazione

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Monthly archive
it: Archivio mensile

en: 1 hour before
it: 1 ora prima

en: Save comment
it: Salva commento

en: Unapproved comments
it: Commenti non approvati

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Recent content
it: Contenuti recenti

en: Unpublish content
it: Rimuovere contenuto dalla pubblicazione

en: Make content sticky
it: Posizionamento del contenuto in testa agli elenchi

en: Make content unsticky
it: Rimuovere il contenuto dalla cima delle liste

en: Promote content to front page
it: Promozione in prima pagina del contenuto

en: Remove content from front page
it: Rimozione contenuto dalla prima pagina

en: Save content
it: Salva contenuto

en: Find and manage content.
it: Trova e gestisci contenuti.

en: No people available.
it: Nessuna persona disponibile.

en: Find and manage people interacting with your site.
it: Trova e gestisci le persone che interagiscono con il tuo sito.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Select any filter and click on Apply to see results
it: Seleziona qualsiasi filtro e clicca su Applica per visualizzare i risultati

en: No media available.
it: Non è disponibile alcun contributo mediale.

en: Edit media
it: Modifica contributi multimediali

en: Location type
it: Tipo Posizione

en: Update URL alias
it: Aggiorna alias URL

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: Recent log messages
it: Messaggi di log recenti

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
it: Gestisci profili utente, ruoli e permessi.

en: Changed date
it: Data di ultima modifica

en: Not specified
it: Non specificato.

en: Master
it: Principale

en: Get the actual content from a content revision.
it: Ottieni il contenuto effettivo da una revisione del contenuto.

en: Time Accepted
it: Ora dell'accettazione

en: Rescheduled
it: Ripianificato

en: Language direction
it: Direzione della lingua

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Original language
it: Lingua originale

en: Default translation
it: Traduzione di default

en: Displaying @start - @end of @total
it: Visualizzazione elementi @start - @end su @total

en: User interface translation
it: Traduzione dell'interfaccia utente

en: You have unsaved changes.
it: Sono presenti modifiche non salvate.

en: With selection
it: Con la selezione

en: Custom block library
it: Libreria di blocchi personalizzati

en: Registering module
it: Registrazione del modulo

en: Lists (Views)
it: Elenchi (Viste)

en: File usage
it: Utilizzo del file

en: A brief description of your block.
it: Una breve descrizione del tuo blocco.

en: Adding languages
it: Aggiunta lingue

en: Default comments
it: Commenti predefiniti

en: Allows commenting on content
it: Permette di commentare i contenuti

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: Large (480×480)
it: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
it: Medio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
it: Miniatura (100×100)

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Block the selected user(s)
it: Bloccare gli utenti selezionati

en: Cancel the selected user account(s)
it: Elimina i profili utente selezionati

en: Unblock the selected user(s)
it: Sbloccare gli utenti selezionati

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Find and manage custom blocks.
it: Trova e gestisci blocchi personalizzati.

en: Recent comments.
it: Commenti recenti.

en: Find and manage files.
it: Trova e gestisci i file.

en: Editing languages
it: Modificare le lingue

en: All content, by month.
it: Tutti i contenuti, per mese.

en: Recent content.
it: Contenuti recenti.

en: All content promoted to the front page.
it: Tutti i contenuti promossi in prima pagina.

en: All content, by letter.
it: Tutti i contenuti, per lettera.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
it: Mostra un elenco dei più recenti profili utente sul sito.

en: Who's online block
it: Blocco "Chi è online"

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
it: Mostra il nome utente degli utenti attivi di recente ed il numero totale di utenti attivi.

en: Files overview
it: Panoramica file

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
it: <p>Questa pagina offre la possibilità di modificare una lingua sul sito, comprese le lingue personalizzate.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
it: <p>Non è possibile modificare il codice di una lingua sul sito, in quanto è utilizzato dal sistema per tenere traccia della lingua.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
it: <p>Scegli se la lingua è "da sinistra a destra" o "da destra a sinistra".</p><p>Si noti che non tutti i temi supportano la modalità "da destra a sinistra", testare quindi accuratamente il tema scelto se si intende usare la modalità "da destra a sinistra".</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
it: <p>La pagina "Lingue" consente di aggiungere, modificare, eliminare e riordinare le lingue per il sito.</p>

en: Reordering languages
it: Riordinare le lingue

en: Set a language as default
it: Impostare una lingua come predefinita

en: Modifying languages
it: Modifica lingue

en: Choose the language you want to translate.
it: Scegli la lingua in cui vuoi tradurre.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
it: Inserisci la parola o la frase specifica che si desidera tradurre, è anche possibile scrivere solo una parte di una parola.

en: Filter the search
it: Filtra la ricerca

en: Apply your search criteria
it: Applicare i criteri di ricerca

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
it: Per applicare il criterio di ricerca, fai click sul pulsante <em>Filtra</em>.

en: Validate the translation
it: Convalida la traduzione

en: Find and manage content
it: Trova e gestisci contenuti

en: Name or email contains
it: Nome utente o e-mail contenente

en: A list of new users
it: Un elenco di nuovi utenti

en: There are currently @total users online.
it: In questo momento ci sono @total utenti collegati.

en: There are currently 0 users online.
it: In questo momento ci sono 0 utenti collegati.

en: A list of users that are currently logged in.
it: Un elenco di utenti che sono in questo momento connessi.

en: Manage view settings
it: Gestione impostazioni viste

en: View or edit the configuration.
it: Vedi o modifica la configurazione.

en: Displays in this view
it: Display di questa vista

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
it: Un display è un modo per mostrare i risultati, per esempio come pagina o come blocco. Una vista può contenere più visualizzazioni, le quali sono mostrate qui. La visualizzazione attiva è evidenziata.

en: View administration
it: Amministrazione vista

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
it: Se questa vista utilizza campi questi sono elencati qui. È possibile fare clic su un campo per configurarlo.

en: Filter your view
it: Filtra la vista

en: Add, rearrange or remove filters.
it: Aggiungi, riordina o rimuovi filtri.

en: Sort actions
it: Azioni di ordinamento

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
it: Aggiungi, riordina o rimuovi regole di ordinamento.

en: Delete media
it: Elimina media

en: A server error has occurred.
it: Si è verificato un errore del server.
