OpenCulturas (all releases) - en to cs translation catalogue (138 entries)

en: Focus
cs: Aktivní pole

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Status
cs: Stav

en: Register
cs: Registrovat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: Subject
cs: Předmět

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: On
cs: Zapnuto

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Download
cs: Stáhnout

en: Date
cs: Datum

en: None
cs: Žádné

en: Image
cs: Obrázek

en: Category
cs: Kategorie

en: Name
cs: Jméno

en: Label
cs: Popisek

en: Preview
cs: Náhled

en: Help
cs: Nápověda

en: Archive
cs: Archiv

en: Teaser
cs: Úvodník

en: Components
cs: Komponenty

en: Upload
cs: Nahrát

en: Back to top
cs: Zpět nahoru

en: User
cs: Uživatel

en: Email
cs: E-mail

en: User ID
cs: ID uživatele

en: Contact
cs: Kontakt

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Page title
cs: Název stránky

en: Block
cs: Blok

en: Off
cs: Vypnuto

en: Header
cs: Hlavička

en: Footer
cs: Patička

en: Menu link
cs: Položka menu

en: Comment
cs: Komentář

en: Hostname
cs: Hostitel

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Filter
cs: Filtr

en: Location
cs: Místo

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: Sticky at top of lists
cs: Přilepit nahoru v seznamu

en: Term
cs: Termín

en: Authored by
cs: Autor

en: Thumbnail
cs: Náhled

en: Media
cs: Média

en: Plain text
cs: Prostý text

en: Details
cs: Detaily

en: Phone
cs: Telefon

en: Address
cs: Adresa

en: Navigation
cs: Navigace

en: User login
cs: Přihlášení

en: Close
cs: Zavřít

en: Duration
cs: Trvání

en: Function
cs: Funkce

en: Full
cs: Celé

en: Authored on
cs: Vytvořeno dne

en: Teasers
cs: Upoutávky

en: Display name
cs: Název zobrazení

en: Map
cs: Mapa

en: Caption
cs: Popisek

en: Your message has been sent.
cs: Vaše zpráva byla odeslána.

en: Style
cs: Styl

en: Website
cs: Webová stránka

en: Changed
cs: Změněno

en: User page
cs: Stránka uživatele

en: Tabs
cs: Záložky

en: Information
cs: Informace

en: Language switcher
cs: Přepínač jazyka

en: Block description
cs: Popis bloku

en: Subtitle
cs: Podnadpis

en: Audio file
cs: Zvukový soubor

en: Addresses
cs: Adresy

en: Cancelled
cs: Stronováno

en: Account settings
cs: Nastavení účtu

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Skip to main content
cs: Přejít k hlavnímu obsahu

en: Column
cs: Sloupec

en: Additional information
cs: Doplňující informace

en: Not enabled
cs: Nepovolen

en: User account
cs: Uživatelský účet

en: Main navigation
cs: Hlavní navigace

en: Display type
cs: Typ zobrazení

en: Notification recipients
cs: Příjemci oznámení

en: Primary tabs
cs: Hlavní záložky

en: Secondary tabs
cs: Sekundární záložky

en: Search index
cs: Index pro vyhledávání

en: Compact
cs: Kompaktní

en: Personal contact form
cs: Osobní kontaktní formulář

en: Premiere
cs: Prémiový

en: Breadcrumbs
cs: Drobečková navigace

en: Main content
cs: Hlavní obsah

en: Status messages
cs: Stavové zprávy

en: 1 hour before
cs: 1 hodinu před

en: Main page content
cs: Obsah hlavní stránky

en: Full comment
cs: Celý komentář

en: Full content
cs: Plný obsah

en: The name of the shortcut.
cs: Název zkratky.

en: Taxonomy term page
cs: Stránka termínu taxonomie

en: The comment author's name.
cs: Jméno autora komentáře.

en: Footer menu
cs: Menu patičky

en: Full HTML
cs: Plné HTML

en: You have unsaved changes.
cs: Máte neuložené změny.

en: The user ID of the comment author.
cs: Uživatelské ID autora komentáře.

en: The comment author's home page address.
cs: Domácí stránka autora komentáře.

en: The time that the comment was created.
cs: Čas vytvoření komentáře.

en: The time that the comment was last edited.
cs: Čas poslední úpravy komentáře.

en: The time that the node was last edited.
cs: Čas, kdy byl uzel naposledy upraven.

en: The time that the custom block was last edited.
cs: Čas kdy byl uživatelský blok naposledy upraven.

en: A brief description of your block.
cs: Stručný popis vašeho bloku.

en: The comment author's email address.
cs: Emailová adresa autora komentáře.

en: Default comments
cs: Výchozí komentáře

en: Allows commenting on content
cs: Umožňuje komentování obsahu

en: Search result highlighting input
cs: Zvýraznit hledaný text ve výsledcích.

en: The username of the content author.
cs: Uživatelské jméno autora obsahu.

en: Submitted by @author_name on @date
cs: Napsal uživatel @author_name dne @date

en: Large (480×480)
cs: Velký (480x480)

en: Medium (220×220)
cs: Střední (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
cs: Náhled (100x100)

en: Default long date
cs: Výchozí dlouhý formát data

en: Default medium date
cs: Výchozí střední formát data

en: Default short date
cs: Výchozí krátký formát data

en: User account menu
cs: Menu uživatelského účtu

en: Basic block
cs: Základní blok

en: A basic block contains a title and a body.
cs: Základní blok obsahuje nadpis a text.

en: Basic HTML
cs: Základní HTML

en: Restricted HTML
cs: Omezené HTML

en: Cookies are small text files that are placed by your browser on your device in order to store certain information. Using the information that is stored and returned, a website can recognize that you have previously accessed and visited it using the browser on your end device. We use this information to arrange and display the website optimally in accordance with your preferences. Within this process, only the cookie itself is identified on your device. Personal data is only stored following your express consent or where this is absolutely necessary to enable use the service provided by us and accessed by you.
cs: Soubory cookie jsou malé textové soubory, které prohlížeč ukládá do vašeho zařízení za účelem uložení určitých informací. Na základě uložených a vrácených informací může webová stránka rozpoznat, že jste ji již dříve navštívili pomocí prohlížeče ve vašem koncovém zařízení. Tyto informace používáme k optimálnímu uspořádání a zobrazení webových stránek v souladu s vašimi preferencemi. V rámci tohoto procesu je ve vašem zařízení identifikován pouze samotný soubor cookie. Osobní údaje jsou ukládány pouze na základě vašeho výslovného souhlasu nebo v případech, kdy je to nezbytně nutné k tomu, aby bylo možné využívat námi poskytované služby, ke kterým máte přístup.

en: <table>
    	<thead>
    		<tr>
    			<th width="15%">Cookie name</th>
    			<th width="15%">Default expiration time</th>
    			<th>Description</th>
    		</tr>
    	</thead>
    	<tbody>
    		<tr>
    			<td><code dir="ltr" translate="no">SSESS&lt;ID&gt;</code></td>
    			<td>1 month</td>
    			<td>If you are logged in to this website, a session cookie is required to identify and connect your browser to your user account in the server backend of this website.</td>
    		</tr>
    		<tr>
    			<td><code dir="ltr" translate="no">cookiesjsr</code></td>
    			<td>1 year</td>
    			<td>When you visited this website for the first time, you were asked for your permission to use several services (including those from third parties) that require data to be saved in your browser (cookies, local storage). Your decisions about each service (allow, deny) are stored in this cookie and are reused each time you visit this website.</td>
    		</tr>
    	</tbody>
    </table>
cs: <table>
    	<thead>
    		<tr>
    			<th width="15%">Jméno Cookie</th>
    			<th width="15%">Výchozí doba platnosti</th>
    			<th>Popis</th>
    		</tr>
    	</thead>
    	<tbody>
    		<tr>
    			<td><code dir="ltr" translate="no">SSESS&lt;ID&gt;</code></td>
    			<td>1 měsíc</td>
    			<td>Pokud jste na těchto webových stránkách přihlášeni, je k identifikaci a připojení vašeho prohlížeče k vašemu uživatelskému účtu na serveru těchto webových stránek vyžadován soubor session cookie.</td>
    		</tr>
    		<tr>
    			<td><code dir="ltr" translate="no">cookiesjsr</code></td>
    			<td>1 rok</td>
    			<td>Když jste poprvé navštívili tyto webové stránky, byli jste požádáni o souhlas s používáním několika služeb (včetně služeb třetích stran), které vyžadují ukládání údajů do vašeho prohlížeče (soubory cookie, místní úložiště). Vaše rozhodnutí o každé službě (povolit, zamítnout) se ukládá do tohoto souboru cookie a je znovu použito při každé návštěvě těchto webových stránek.</td>
    		</tr>
    	</tbody>
    </table>
