OpenCulturas (all releases) - en to da translation catalogue (162 entries)

en: Focus
da: Fokus

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Register
da: Opret konto

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Author
da: Forfatter

en: Subject
da: Emne

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: On
da: Tilsluttet

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Download
da: Hent

en: Date
da: Dato

en: None
da: Ingen

en: Image
da: Billede

en: Category
da: Kategori

en: Name
da: Navn

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Help
da: Hjælp

en: Archive
da: Arkiv

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Text
da: Tekst

en: Components
da: Komponenter

en: Back to top
da: Tilbage til toppen

en: User
da: Bruger

en: Email
da: E-mail

en: User ID
da: Bruger ID

en: Contact
da: Kontakt

en: Created
da: Oprettet

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Url
da: URL

en: Off
da: Afbrudt

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Menu link
da: Menu-link

en: Comment
da: Kommentar

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Published
da: Udgivet

en: Location
da: Lokation

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: Gallery
da: Galleri

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Details
da: Detaljer

en: Phone
da: Telefon

en: Address
da: Adresse

en: Members
da: Medlemmer

en: Role
da: Rolle

en: User login
da: Log ind

en: Close
da: Luk

en: Duration
da: Varighed

en: Function
da: Funktion

en: Notifications
da: Meddelelser

en: Full
da: Fuld

en: Share
da: Del

en: Authored on
da: Skrevet den

en: English
da: Engelsk

en: Token
da: Symbol

en: Teasers
da: Smagsprøver

en: Display name
da: Display

en: Map
da: Knyt

en: Caption
da: Undertekst

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: Contact information
da: Kontaktinformation

en: Style
da: Typografi

en: Changed
da: Ændret

en: My bookmarks
da: Mine bogmærker

en: Document
da: Dokument

en: User page
da: Brugerside

en: Locality
da: Lokalitet

en: Tabs
da: Faner

en: Language switcher
da: Sprogvælger

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Subtitle
da: Underrubrik

en: Audio file
da: Lydfil

en: Addresses
da: Adresser

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Account settings
da: Kontoindstillinger

en: German
da: Tysk

en: Machine name
da: Internt navn

en: Headline
da: Overskrift

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Column
da: Kolonne

en: Additional information
da: Yderligere information

en: Member
da: Medlem

en: Not enabled
da: Ikke aktiveret

en: User account
da: Brugerkonto

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Display type
da: Display-type

en: Notification recipients
da: Meddelelsemodtager

en: Not applicable
da: Ikke relevant

en: Meta tags
da: Meta-tags

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: My content
da: Mit indhold

en: Search index
da: Søgeindex

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Compact
da: Kompakt

en: Personal contact form
da: Personlig kontaktformular

en: Profile image
da: Profil billede

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Moderation state
da: Godkendelsestilstand

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Full comment
da: Fuld kommentar

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: The name of the shortcut.
da: Genvejens navn.

en: Taxonomy term page
da: Termside

en: The comment author's name.
da: Forfatterens navn.

en: Footer menu
da: Footer-menu

en: Not specified
da: Ikke angivet

en: Related Articles
da: Relaterede artikler

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Select media
da: Vælg medie

en: Powered by
da: Drevet af

en: You have unsaved changes.
da: Du har ændringer, som ikke er blevet gemt.

en: The user ID of the comment author.
da: Kommentarforfatterens bruger ID.

en: The comment author's home page address.
da: Kommentarforfatterens hjemmesideadresse.

en: The comment author's hostname.
da: Kommentarforfatterens værtsnavn.

en: The time that the comment was created.
da: Tidspunktet hvor kommentaren blev oprettet.

en: The time that the comment was last edited.
da: Tidspunktet hvor kommentaren sidst blev redigeret.

en: The time that the node was created.
da: Tidspunktet hvor indholdselementet blev oprettet.

en: The time that the node was last edited.
da: Tidspunktet hvor indholdselementet sidst blev redigeret.

en: The time that the custom block was last edited.
da: Tidspunktet hvor den brugerdefinerede blok sidst blev redigeret.

en: The time that the term was last edited.
da: Datoen hvor termen senest blev redigeret.

en: Fallback date format
da: Reservedatoformat

en: A brief description of your block.
da: En kort beskrivelse af din blok.

en: The comment author's email address.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse.

en: Default comments
da: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
da: Tillader kommentarer på indhold

en: The time that the menu link was last edited.
da: Tidspunktet hvor menu-linket sidst blev redigeret.

en: The time that the user was last edited.
da: Tidspunktet hvor brugeren sidst blev redigeret.

en: Search result highlighting input
da: Søgeresultat med fremhævelse af input

en: The username of the content author.
da: Forfatterens brugernavn.

en: Submitted by @author_name on @date
da: Indsendt af @author_name den @date

en: Media library
da: Medie bibliotek

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Large (480×480)
da: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
da: Mellem (220×220)

en: Default long date
da: Standard lang dato

en: Default medium date
da: Standard mellem dato

en: Default short date
da: Standard kort dato

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Website feedback
da: Site feedback

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
da: Beregnet menulink for noden (kun tilgængeligt imens noden gemmes).

en: Media Library thumbnail (220×220)
da: Media Library miniaturebillede (220×220)

en: Wide (1090)
da: Bred (1090)
