OpenCulturas (2.1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (296 entries)

en: Focus
ja: フォーカス

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Article
ja: 記事

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: More
ja: 続き

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Download
ja: ダウンロード

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: None
ja: なし

en: default
ja: デフォルト

en: Image
ja: 画像

en: Category
ja: カテゴリー

en: Name
ja: 名前

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Legal
ja: 利用許諾

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Archive
ja: アーカイブ

en: View
ja: ビュー

en: Audio
ja: オーディオ

en: Menu
ja: メニュー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Event
ja: イベント

en: Text
ja: テキスト

en: Components
ja: コンポーネント

en: Upload
ja: アップロード

en: User
ja: ユーザー

en: Contact
ja: コンタクト

en: A frequently asked question and its answer.
ja: よくある質問とその回答

en: Question
ja: 質問

en: Manages configuration of questions for a FAQ page.
ja: FAQページで質問と回答のページを構築できるようにします。

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Logo
ja: ロゴ

en: Url
ja: URL

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Menu link
ja: メニューリンク

en: Comment
ja: コメント

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Fields
ja: フィールド

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Address
ja: 住所

en: Members
ja: メンバー

en: Events
ja: イベント

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Role
ja: 役割

en: Select all
ja: 全て選択

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Users
ja: ユーザー

en: Last
ja: 最後

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Tools
ja: ツール

en: Wildcard
ja: ワイルドカード

en: Sort Criteria
ja: 条件をソート

en: Profile
ja: プロフィール

en: Close
ja: 閉じる

en: Duration
ja: 期間

en: Tracker
ja: トラッカー

en: Notifications
ja: 通知

en: Full
ja: すべて

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: English
ja: 英語

en: Token
ja: トークン

en: Teasers
ja: ティーザー

en: Front page
ja: フロントページ

en: Display name
ja: 表示名

en: Languages
ja: 言語

en: First
ja: 最初

en: Map
ja: 地図

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Style
ja: スタイル

en: Diff
ja: 差分

en: Changed
ja: 変更済

en: Document
ja: ドキュメント

en: Locality
ja: 地域

en: Tabs
ja: タブ

en: Output format
ja: 出力書式

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Translation language
ja: 翻訳言語

en: Go to page @number
ja: @numberページへ

en: Information
ja: 情報

en: Language switcher
ja: 言語の切り替え

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Translation
ja: 翻訳

en: Remove field
ja: フィールドを削除

en: Global
ja: グローバル

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: Language code
ja: 言語コード

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Profiles
ja: プロフィール

en: Server
ja: サーバー

en: Administrator
ja: 管理者

en: Edit content
ja: コンテンツの編集

en: Addresses
ja: 住所

en: Account settings
ja: アカウントの設定

en: German
ja: ドイツ語

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Configure Block
ja: ブロックの構成

en: Column
ja: カラム

en: Publish content
ja: コンテンツを掲載

en: Index name
ja: インデックス名

en: Additional information
ja: 追加インフォメーション

en: selected
ja: 選択済

en: Member
ja: メンバー

en: Translate
ja: 翻訳

en: Not enabled
ja: 無効

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Dates
ja: 日付

en: Notification recipients
ja: 通知の宛先

en: Not applicable
ja: 適用不可

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Locations
ja: 場所

en: Origin
ja: 原点

en: Websites
ja: ウェブサイト

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Cancel changes
ja: 変更をキャンセル

en: Provide custom text or link.
ja: カスタムテキストまたはリンクを提供します。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Compact
ja: コンパクト

en: Language name
ja: 言語名

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Select language
ja: 言語の選択

en: Personal contact form
ja: パーソナルコンタクトフォーム

en: Edit field
ja: フィールドの編集

en: Profile image
ja: プロフィール画像

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Full content
ja: 全文

en: Unpublish content
ja: コンテンツを非公開にする

en: Make content sticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定

en: Make content unsticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定しない

en: Promote content to front page
ja: コンテンツをトップページに表示する

en: Remove content from front page
ja: コンテンツをフロント ページから削除

en: Save content
ja: コンテンツの保存

en: The name of the shortcut.
ja: ショートカットの名前。

en: Taxonomy term page
ja: タクソノミータームのページ

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ja: [site:name]でのアカウントが管理者によって発行されました。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your image.
ja: サーバーに直接ファイルアクセスできないなら、このフィールドを使って画像をアップロードして下さい。

en: Edit media
ja: メディアを編集

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Not specified
ja: 未指定

en: Rewrite results
ja: 結果の書き換え

en: 404 page not found
ja: 404 ページが見つかりません

en: Index status
ja: インデックスのステータス

en: Language direction
ja: 言語の検出

en: Log blocked form submissions
ja: ブロックした送信をログに記録

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: User interface translation
ja: ユーザーインタフェースの翻訳

en: Publish taxonomy term
ja: タクソノミータームを掲載

en: You have unsaved changes.
ja: 変更はまだ保存されていません。

en: The time that the node was created.
ja: ノードが作成された日時。

en: The time that the node was last edited.
ja: ノードが最後に更新された日時。

en: The time that the custom block was last edited.
ja: カスタムブロックが最後に編集された時間。

en: The time that the term was last edited.
ja: タームが最後に編集された日時。

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: Server index status
ja: サーバーのインデックス状況

en: Queue all items for reindexing
ja: 全てのアイテムをインデックス待ちの状態にする

en: Clear all indexed data
ja: 全てのインデックスデータを削除する

en: 403 access denied
ja: 403 アクセス拒否

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: A brief description of your block.
ja: ブロックの簡潔な説明。

en: Adding languages
ja: 言語を追加

en: The time that the menu link was last edited.
ja: メニューリンクが最後に編集された時間。

en: The time that the user was last edited.
ja: ユーザーの最終更新日時。

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果

en: The username of the content author.
ja: コンテンツ投稿者のユーザー名。

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: Media library
ja: メディアライブラリー

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d(D) - H:i

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d - H:i

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Block the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーをブロック

en: Cancel the selected user account(s)
ja: 選択されたユーザーアカウントをキャンセル

en: Unblock the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーのブロックを解除

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Website feedback
ja: ウェブサイトフィードバック

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] での [user:display-name] のアカウントキャンセルのリクエスト

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name]での[user:display-name]さんの代替ログイン情報

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細 (管理者の承認待ち)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (承認済)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ja: [user:display-name] の [site:name] の情報 (ブロック)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (キャンセル)

en: Links related to the active user account
ja: アクティブなユーザーアカウントに関連したリンク

en: Administrative task links
ja: 管理タスクのリンク

en: Site information links
ja: サイト情報のリンク

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: User tool links, often added by modules
ja: モジュールなどで追加されたユーザーツールリンク

en: Editing languages
ja: 言語を編集

en: View edit page
ja: 編集ページを表示

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
ja: <p>このページはあなたのサイトに共通の言語を追加する能力を与えます。</p><p>もし望みの言語が利用できなければ、カスタム言語を追加する事ができます。</p>

en: Continuing on
ja: 続き

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
ja: <p>このページではあなたのサイトの言語 (カスタム言語も含む) を編集することができます。</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
ja: <p>「言語」ページではこのサイトの言語の追加と編集、削除、並び替えが行えます。</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ja: <p>サイトに言語を追加するには「言語を追加」ボタンを押してください。</p><p>追加した言語は言語リストに表示され、編集や削除ができるようになります。</p>

en: Reordering languages
ja: 言語の順番を変更

en: Set a language as default
ja: デフォルト言語を設定

en: Modifying languages
ja: 言語を変更

en: Choose the language you want to translate.
ja: 翻訳したい言語を選択してください。

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
ja: 翻訳したい単語または文章を入力してください。単語の一部分のみを入力することも可能です。

en: Filter the search
ja: 検索フィルター

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
ja: まだ翻訳されていないものを翻訳したい場合は、未翻訳の文字列を検索することができます。既存の翻訳を修正したい場合は、翻訳された文字列だけを検索することもできます。

en: Apply your search criteria
ja: 検索条件を適用

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
ja: 検索条件を適用するには<em>フィルター</em>ボタンをクリックしてください。

en: Validate the translation
ja: 翻訳の検証

en: Manage view settings
ja: ビューの設定を管理

en: View or edit the configuration.
ja: 設定を閲覧または編集。

en: Displays in this view
ja: このビュー内に表示

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ja: ディスプレイは結果の表示手段で、例えばページまたはブロックなどです。一つのビューに複数のディスプレイを持たせることが可能で、それらはここにリストされています。

en: View administration
ja: ビューの管理

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ja: 管理作業を行う - 詳細の追加やクローンの作成など。ドロップダウンボタンをクリックすると利用可能なオプションを見ることができます。

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ja: どのように結果を出力するかを選択します。例えば、<em>コンテンツ</em>を選択すると、選択されている表示設定を用いて一つ一つのアイテムの全てをで出力できます。<em>フィールド</em>を選択すると、特定のフィールドのみを結果に出力することができます。モジュールをインストールすることで Drupal のベース機能を<em>拡張</em>し、様々なフォーマットを追加することができます。

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ja: このビューがフィールドを使う場合はこちらにリストされます。フィールドをクリックして設定を変更することができます。

en: Filter your view
ja: ビューをフィルターする

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ja: フィルターを追加して、出力される結果を制限できます。例えば、<em>掲載されている</em>コンテンツのみを表示する場合、<em>掲載</em>のフィルターを追加して<em>はい</em>を選択します。

en: Filter actions
ja: アクションをフィルターする

en: Add, rearrange or remove filters.
ja: フィルターを追加、並べ替えまたは削除。

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ja: 結果の出力順序を制御します。設定を行うには有効な並び替えルールをクリックしてください。

en: Sort actions
ja: アクションをソート

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ja: ソートのルールを追加、並べ替えまたは削除。

en: Show a preview of the view output.
ja: ビューアウトプットのプレビューを表示。

en: Delete media
ja: メディアを削除

en: Save media
ja: メディアを保存

en: Publish media
ja: メディアを掲載

en: Unpublish media
ja: メディアを非掲載

en: Place Blocks
ja: ブロックを配置

en: Combine multiple fields together and search by them.
ja: 複数のフィールドを結合し、それらのフィールドで検索します。

en: Side by side
ja: 横並び

en: Start indexing now
ja: 今すぐにインデックスを行う

en: A server error has occurred.
ja: サーバーエラーが発生しました。

en: The "Start indexing now" form allows indexing items manually right away, with a batch process. Otherwise, items are only indexed during cron runs. The form might be disabled if indexing is currently not possible for some reason, or not necessary.
ja: 「今すぐにインデックスを行う」を押すと、バッチ処理を利用してその場でアイテムをインデックスすることができます。押さなければ、Cronの実行時にしかインデックスが行われません。何らかの理由でインデックスが不可能な場合や、必要ではない場合は、このフォームは無効化されます。

en: This will queue all items on this index for reindexing. Previously indexed data will remain on the search server, so searches on this index will continue to yield results.
ja: 全てのアイテムをインデックス待ちの状態にします。このインデックスに対する検索が引き続き行えるように、過去のインデックスデータは検索サーバーに残されます。

en: The user ID of the author.
ja: 作成者のユーザーID。

en: The thumbnail of the media item.
ja: メディアアイテムのサムネイル。

en: The time the media item was created.
ja: メディアアイテムの作成日時。

en: The time the media item was last edited.
ja: メディアアイテムの最終更新日時。

en: Remote video
ja: 外部の動画

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成

en: Media Library thumbnail (220×220)
ja: メディアライブラリーのサムネイル (220×220)
