OpenCulturas (2.1.0) - en to am translation catalogue (105 entries)

en: Home
am: ቤት

en: Title
am: ዓርእስት

en: Body
am: አካል

en: Pages
am: ገፆች

en: Status
am: ሁኔታ

en: Register
am: ይመዝገቡ

en: Delete
am: ሰርዝ

en: Operations
am: ክወናዎች

en: Content
am: ይዞታ

en: Username
am: የተጠቃሚ ስም

en: Type
am: ዓይነት

en: Author
am: ደራሲ

en: List
am: ዝርዝር

en: Actions
am: ድርጊቶች

en: Remove
am: አስወግድ

en: Description
am: ማብራሪያ

en: Language
am: ቋንቋ

en: more
am: ተጨማሪ

en: Disabled
am: ቦዘኔ

en: Enabled
am: ንቁ

en: Administration
am: አስተዳደር

en: Comments
am: አስተያየቶች

en: Action
am: እርምጃ

en: Tags
am: መለያዎች

en: Yes
am: እሺ

en: No
am: እምቢ

en: Version
am: ሥሪት

en: view
am: ትይታ

en: Advanced options
am: የላቁ አማራጮች

en: Edit
am: አርትእ

en: Date
am: ቀን

en: Search
am: ፈልግ

en: Message
am: መልእክት

en: Name
am: ስም

en: Export
am: ላክ

en: Label
am: መሰየሚያ

en: Preview
am: ቅድመ እይታ

en: Help
am: እርዳታ

en: Default
am: ነባሪ

en: View
am: ትይታ

en: Text
am: ጽሁፍ

en: ID
am: አይዲ

en: User
am: ተጠቃሚ

en: Email
am: ኢሜይል

en: Active
am: ገባሪ

en: Page title
am: የገፅ ርዕስ

en: Block
am: ጥምር

en: Page
am: ገጽ

en: RSS
am: አር ኤስ ኤስ

en: Logo
am: አርማ

en: PHP
am: ፒኤችፒ

en: Header
am: ራስጌ

en: Footer
am: ግርጌ

en: Roles
am: ሚናዎች

en: Published
am: የታተመ

en: Filter
am: ማጣሪያ

en: Location
am: ቦታ

en: Promoted to front page
am: ወደ ፊተኛው ገጽ የተሸጋገረ

en: Sticky at top of lists
am: የዝርዝሮች አናት ላይ የሚጣበቅ

en: Authored by
am: የተደረሰው በ

en: Table
am: ሰንጠረዥ

en: Navigation
am: መጓጓዛ

en: User login
am: የተጠቃሚ መግቢያ

en: Users
am: ተጠቃሚዎች

en: Anonymous
am: ስም አልባ

en: Tools
am: መገልገያዎች

en: Close
am: ዝጋ

en: Sort by
am: ደርድር

en: Authored on
am: የተደረሰበት ግዜ

en: English
am: እግሊዝኛ

en: Member for
am: አባልነት ለ

en: Front page
am: ፊት ገፅ

en: Languages
am: ቋንቋዎች

en: Blocked
am: የተጣመረ

en: comment
am: አስተያይት

en: Tabs
am: ትሮች

en: Output format
am: የውፅአት ቅርፅ

en: Go to page @number
am: ወደ ገጽ @number ሂድ

en: Language switcher
am: ቋንቋ መለዋወጫ

en: Block description
am: የጥምር ማብራሪያ

en: Translation
am: ትርጉም

en: Blocks
am: ጥምረቶች

en: Permission
am: ፈቃድ

en: Subtitle
am: ንዑስ ዓርእስት

en: Language code
am: የቋንቋ ኮድ

en: Account settings
am: የመለያ ቅንብሮች

en: German
am: ጀርመንኛ

en: Edit comment
am: አስተያየትን አርትእ

en: Translate
am: ተርጉም

en: Not enabled
am: ያልነቃ

en: Entity type
am: የአካሉ ዓይነት

en: User account
am: የተጠቃሚ መለያ

en: Main navigation
am: ዋና ምናሌ

en: Primary tabs
am: ቀዳሚ ትሮች

en: Secondary tabs
am: ሁለተኛ ትሮች

en: MIME type
am: ሚሜ አይነት

en: Who's new
am: ማን ነው አዲስ

en: Language name
am: የቋንቋ ስም

en: Select language
am: ቋንቋ ይምረጡ

en: Who's online
am: ማን ነው መስመር ላይ

en: Status messages
am: የሁኔት መልዕክቶች

en: Main page content
am: የመነሻ ገጽ ይዘት

en: Site branding
am: የድህረ ገዕ መለያ

en: Primary admin actions
am: የአስተዳዳሪ ዋና ዋና ተግባራት

en: User account menu
am: የተጠቃሚ መለያ ምናሌ
