OpenCulturas (2.4.0) - en to fi translation catalogue (403 entries)

en: Focus
fi: Aktivointi

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: edit user
fi: muokkaa käyttäjätietoja

en: Pages
fi: Sivut

en: Status
fi: Tila

en: Register
fi: Rekisteröidy

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Moderated content
fi: Moderoitu sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: content
fi: sisältö

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: Closed
fi: Suljettu

en: yes
fi: kyllä

en: List
fi: Lista

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: Remove
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: more
fi: lisää

en: Article
fi: Artikkeli

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Articles
fi: Artikkelit

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Comments
fi: Kommentit

en: More
fi: Lisää

en: Action
fi: Toiminto

en: On
fi: Käytössä

en: Tags
fi: Tagit

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Recommendations
fi: Suositukset

en: License
fi: Lisenssi

en: Download
fi: Lataa

en: Version
fi: Versio

en: view
fi: näkymä

en: Advanced options
fi: Lisävaihtoehdot

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta

en: None
fi: Ei mitään

en: Use count
fi: Käyttömäärä

en: default
fi: oletus

en: Message
fi: Viesti

en: No log messages available.
fi: Yhtään lokimerkintää ei ole saatavilla.

en: North
fi: Pohjoinen

en: East
fi: Itä

en: South
fi: Etelä

en: West
fi: Länsi

en: Image
fi: Kuva

en: Category
fi: Kategoria

en: Feed
fi: Syöte

en: Name
fi: Nimi

en: Export
fi: Vie

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: Terms & Conditions
fi: Käyttöehdot

en: Additional Checkboxes
fi: Lisä-valintaruudut

en: Label
fi: Tunnus

en: Changes
fi: Muutokset

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Help
fi: Ohje

en: True
fi: Tosi

en: Default
fi: Oletus

en: Archive
fi: Arkisto

en: Icon
fi: Ikoni

en: View
fi: Näytä

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Section
fi: Osio

en: Menu
fi: Valikko

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Event
fi: Tapahtumat

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Text
fi: Teksti

en: User Name
fi: Käyttäjänimi

en: Components
fi: Komponentit

en: Attachment
fi: Liite

en: Upload
fi: Siirrä

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Files
fi: Tiedostot

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: no
fi: ei

en: Add page
fi: Lisää sivu

en: Question
fi: Kysymys

en: All
fi: Kaikki

en: Active
fi: Voimassa

en: Area
fi: Alue

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Block
fi: Lohko

en: Page
fi: Sivu

en: Url
fi: Osoite

en: Off
fi: Pois päältä

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Menu link
fi: Valikkolinkki

en: Custom
fi: Oma

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Comment
fi: Kommentti

en: Hostname
fi: Verkkotunnus

en: Published
fi: Julkaistu

en: Filter
fi: Suodatus

en: Location
fi: Sijainti

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Sticky at top of lists
fi: Kiinnitetään luetteloiden alkuun

en: URL alias
fi: Osoitealias

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Term
fi: Termi

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Severity
fi: Vakavuus

en: Fields
fi: Kentät

en: Gallery
fi: Galleria

en: Watchdog
fi: Vahtikoira

en: Last update
fi: Viimeksi päivitetty

en: Authored by
fi: Kirjoittanut

en: Thumbnail
fi: Pienoiskuva

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Widget
fi: Widgetti

en: Phone
fi: Puhelin

en: Address
fi: Osoite

en: State
fi: Tila

en: Members
fi: Jäsenet

en: Table
fi: Taulukko

en: Events
fi: Tapahtumat

en: Start date
fi: Aloituspäivämäärä

en: End date
fi: Lopetuspäivämäärä

en: Navigation
fi: Navigaatio

en: Role
fi: Rooli

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: User login
fi: Kirjautuminen

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Online
fi: Sivusto on käytössä

en: Last
fi: Viimeinen

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Tools
fi: Työkalut

en: Wildcard
fi: Villikortti

en: Sort Criteria
fi: Järjestysehdot

en: Latest
fi: Viimeisin

en: Profile
fi: Profiili

en: Close
fi: Sulje

en: Operation
fi: Toimenpide

en: Duration
fi: Kesto

en: Function
fi: Funktio

en: Tracker
fi: Seuranta

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Latitude
fi: Leveyspiiri

en: Longitude
fi: Pituuspiiri

en: By location
fi: Sijainnin mukaan

en: Add location
fi: Lisää paikkakunta

en: Germany
fi: Saksa

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Full
fi: Kokonainen

en: Austria
fi: Itävalta

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: Share
fi: Jaa

en: Authored on
fi: Luotu

en: Show
fi: Näytä

en: Date Added
fi: Lisäyspäivämäärä

en: English
fi: englanti

en: Token
fi: Muuttuja

en: Add to calendar
fi: Lisää kalenteriin

en: Member for
fi: Käyttäjä jo

en: Front page
fi: Etusivu

en: Display name
fi: Näyttönimi

en: Languages
fi: Kielet

en: First
fi: Ensimmäinen

en: Map
fi: Kartta

en: author
fi: kirjoittaja

en: Entity
fi: Entiteetti

en: Caption
fi: Kuvateksti

en: Server name
fi: Palvelimen nimi

en: Bookmark
fi: Kirjanmerkki

en: Your message has been sent.
fi: Viestisi on lähetetty.

en: Contact information
fi: Yhteystiedot

en: People
fi: Käyttäjät

en: Blocked
fi: Suljettu

en: Style
fi: Tyyli

en: Glossary
fi: Sanasto

en: Revision
fi: Versio

en: Changed
fi: Muuttunut

en: My bookmarks
fi: Kirjanmerkkini

en: User page
fi: Käyttäjäsivu

en: ‹ Previous
fi: ‹ Edellinen

en: Next ›
fi: Seuraava ›

en: comment
fi: kommentti

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: by
fi: Kirjoittanut

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: Review
fi: Tarkistus

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Output format
fi: Tulostusmuoto

en: Anonymous user
fi: Anonyymi käyttäjä

en: Apply
fi: Käytä

en: Translation language
fi: Käännöksen kieli

en: Select
fi: Valitse

en: Go to page @number
fi: Siirry sivulle @number

en: Information
fi: Tietoa

en: Language switcher
fi: Kielen vaihtaja

en: Block description
fi: Lohkon kuvaus

en: Translation
fi: Käännös

en: Blocks
fi: Lohkot

en: Remove field
fi: Poista kenttä

en: Used in
fi: Käytetään

en: Exceptions
fi: Poikkeukset

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Global
fi: Yleinen

en: Subtitle
fi: Alaotsikko

en: Language code
fi: Kielikoodi

en: Authenticated user
fi: Sisäänkirjautunut käyttäjä

en: Profiles
fi: Profiilit

en: Server
fi: Palvelin

en: Administrator
fi: Ylläpitäjä

en: Edit content
fi: Muokkaa sisältöä

en: Addresses
fi: Osoitteet

en: Cancelled
fi: Peruutettu

en: Account settings
fi: Käyttäjätilin asetukset

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fi: Sen jäkeen kun käyttäjä viimeksi latasi sivun, hänen katsotaan olevan paikalla vielä näin kauan

en: Keyword
fi: Avainsana

en: Columns
fi: Palstat

en: German
fi: saksa

en: Edit comment
fi: Muokkaa kommenttia

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Headline
fi: Otsikko

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: Skip to main content
fi: Hyppää pääsisältöön

en: Attribution
fi: Nimi mainittava

en: Fid
fi: FId

en: Column
fi: Palsta

en: Publish content
fi: Julkaise sisältö

en: All nodes
fi: Kaikki solmut

en: Additional information
fi: Lisätietoja

en: Member
fi: Jäsen

en: Newest first
fi: Uusin ensin

en: Accessibility features
fi: Saavutettavuus

en: Translate
fi: Käännä

en: Not enabled
fi: Ei käytössä

en: Block type
fi: Lohkon tyyppi

en: Error message
fi: Virheviesti

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: Main navigation
fi: Päävalikko

en: Dates
fi: Päivämäärät

en: Display type
fi: Näkymän tyyppi

en: Notification recipients
fi: Ilmoituksen vastaanottajat

en: Not applicable
fi: Ei käytössä

en: No content available.
fi: Ei sisältöä.

en: Tagline
fi: Iskulause

en: Warning message
fi: Varoitusviesti

en: Recommend
fi: Suosittele

en: Meta tags
fi: Meta-kentät

en: Flags
fi: Liput

en: Primary tabs
fi: Ensisijaiset välilehdet

en: Secondary tabs
fi: Toissijaiset välilehdet

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Temporary
fi: Tilapäinen

en: No files available.
fi: Tiedostoja ei ole saatavilla.

en: Frontpage
fi: Etusivu

en: MIME type
fi: MIME tyyppi

en: Upload date
fi: Latauspäivämäärä

en: Search index
fi: Haun indeksi

en: Draft
fi: Keskeneräinen

en: Scheduled
fi: Ajastettu

en: Bulk operations
fi: Bulkkitoiminnot

en: No results
fi: Ei tuloksia

en: @interval ago
fi: @interval sitten

en: All terms
fi: Kaikki termit

en: Provide custom text or link.
fi: Tarjoa muokattua tekstiä tai linkki.

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: Title: @title
fi: Otsikko: @title

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Compact
fi: Kompakti

en: Special
fi: Erityinen

en: Publishing status
fi: Julkaisun tila

en: Who's new
fi: Uudet käyttäjät

en: Language name
fi: Kielen nimi

en: Pagination
fi: Sivutus

en: Delete redirect
fi: Poista uudelleenohjaus

en: Select language
fi: Valitse kieli

en: Personal contact form
fi: Henkilökohtainen yhteydenotto

en: Edit field
fi: Muokkaa kenttää

en: Who's online
fi: Paikalla olevat käyttäjät

en: « First
fi: « Ensimmäinen

en: Last »
fi: Viimeinen »

en: Add event
fi: Lisää tapahtuma

en: Show more
fi: Näytä enemmän

en: Breadcrumbs
fi: Murupolku

en: Status messages
fi: Tilaviestit

en: Delete content
fi: Poista sisältö

en: Published status
fi: Julkaisutila

en: Monthly archive
fi: Arkisto

en: Main page content
fi: Pääsivun sisältö

en: Status message
fi: Tilanneviesti

en: Revision log message
fi: Version viesti

en: Full content
fi: Koko sisältö

en: Recent content
fi: Uusin sisältö

en: Unpublish content
fi: Muuta sisältö ei-julkaistuksi

en: Make content sticky
fi: Liimaa sisältö listojen alkuun

en: Make content unsticky
fi: Poista sisällön liimaus

en: Promote content to front page
fi: Nosta sisältö etusivulla

en: Remove content from front page
fi: Poista sisältö etusivulta

en: Save content
fi: Tallenna sisältö

en: Find and manage content.
fi: Etsi ja ylläpidä sisältöä.

en: The name of the shortcut.
fi: Oikopolun nimi.

en: Taxonomy term page
fi: Luokittelusanojen sivu

en: No people available.
fi: Ei saatavilla olevia ihmisiä.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
fi: Ylläpitäjä loi sinulle tilin sivustolla [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
fi: Etsi ja hallinnoi sivustoasi käyttäviä ihmisiä.

en: Basic page
fi: Perussivu

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fi: Käytä tageja samantyyppisten artikkeleiden luokittelussa kategorioihin.

en: Select any filter and click on Apply to see results
fi: Valitse mikä tahansa suodatin ja klikkaa Suorita nähdäksesi tulokset

en: Document language
fi: Asiakirjan kieli

en: No media available.
fi: Ei mediaa saatavilla.

en: Edit media
fi: Muokkaa tiedostoa

en: Update URL alias
fi: Päivitä osoitealias

en: Bulk update
fi: Massapäivitys

en: Recent log messages
fi: Viimeisimmät lokimerkinnät

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fi: Ylläpidä käyttäjiä, rooleja ja käyttöoikeuksia.

en: Changed date
fi: Muutospäivämäärä

en: Footer menu
fi: Alatunnisteen valikko

en: Not specified
fi: Ei määritelty

en: Rewrite results
fi: Uudelleenkirjoita näkymässä

en: Master
fi: Isäntä

en: Get the actual content from a content revision.
fi: Hae sisältö sisältöversiosta.

en: Time Accepted
fi: Hyväksymisaika

en: @name field is required.
fi: @name kenttä on pakollinen.

en: Language direction
fi: Kielen suunta

en: Media type
fi: Median tyyppi

en: Full HTML
fi: Täysi HTML

en: Boundary
fi: Raja

en: Select media
fi: Valitse tiedosto

en: Default translation
fi: Oletuskäännös

en: User interface translation
fi: Käyttöliittymän kääntäminen

en: Publish taxonomy term
fi: Julkaise luokittelutermi

en: Unpublish taxonomy term
fi: Poista julkaisusta luokittelutermi

en: You have unsaved changes.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia.

en: The time that the node was created.
fi: Solmun luontiajankohta.

en: Node operations bulk form
fi: Solmujen bulkkitoimintojen lomake

en: The time that the node was last edited.
fi: Ajankohta jolloin solmua viimeksi muokattiin.

en: Custom block library
fi: Kustomoitujen lohkojen kirjasto

en: The time that the custom block was last edited.
fi: Ajankohta jolloin kustomoitua lohkoa viimeksi muokattiin.

en: The time that the term was last edited.
fi: Kellonaika jolloin termiä viimeksi päivitettiin.

en: Registering module
fi: Käytön kirjannut moduuli

en: File usage
fi: Tiedoston käyttö

en: Site branding
fi: Sivuston brändäys

en: A brief description of your block.
fi: Lohkosi lyhyt kuvaus.

en: Search result highlighting input
fi: Valittu hakutulos

en: The username of the content author.
fi: Sisällön luojan käyttäjänimi.

en: Submitted by @author_name on @date
fi: Lähettänyt @author_name @date

en: Primary admin actions
fi: Ensisijaiset ylläpidon toimenpiteet

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
fi: D, d.m.Y - H:i

en: Default long date
fi: Päivämäärä pitkässä muodossa

en: Default medium date
fi: Päivämäärä keskipitkässä muodossa

en: Default short date
fi: Päivämäärä lyhyessä muodossa

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
fi: d.m.Y - H:i

en: User account menu
fi: Käyttäjävalikko

en: Block the selected user(s)
fi: Estä valitut käyttäjät

en: Cancel the selected user account(s)
fi: Poista valitut käyttäjätilit

en: Unblock the selected user(s)
fi: Poista esto valituilta käyttäjiltä

en: Basic block
fi: Peruslohko

en: A basic block contains a title and a body.
fi: Peruslohko sisältää otsikon ja leipätekstin

en: Website feedback
fi: Sivuston palaute

en: Basic HTML
fi: Perus-HTML

en: Links related to the active user account
fi: Aktiiviseen käyttäjätiliin liittyvät linkit

en: Administrative task links
fi: Ylläpidon linkit

en: Site information links
fi: Linkit sivustoa koskeviin tietoihin

en: Site section links
fi: Sivuston osioiden linkit

en: User tool links, often added by modules
fi: Linkit käyttäjän työkaluihin, usein moduulien lisäämiä

en: All content, by month.
fi: Kaikki sisältö, kuukausittain lajiteltuna.

en: All content promoted to the front page.
fi: Kaikki etusivulle nostettu sisältö.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
fi: Näyttää listan sivuston uusimmista käyttäjätileistä.

en: Who's online block
fi: Kuka on paikalla -lohko

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
fi: Näyttää viimeksi aktiivisina olleiden käyttäjien käyttäjätunnukset ja aktiivisten käyttäjien kokonaismäärän.

en: View edit page
fi: Näkymän muokkaussivu

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
fi: <p>Voit vaihtaa oletuskieltä valitsemalla yhden käytössä olevista kielistä oletukseksi. Oletuskieltä käytetään silloin kun kieltä ei ole erikseen valittu mutta esimerkiksi käyttöliittymän kieli täytyy asettaa.</p>

en: Name or email contains
fi: Nimi tai sähköposti sisältää

en: A list of new users
fi: Lista uusista käyttäjistä

en: There are currently @total users online.
fi: Tällä hetkellä @total käyttäjää on online.

en: There are currently 0 users online.
fi: Tällä hetkellä 0 käyttäjää on online.

en: A list of users that are currently logged in.
fi: Lista käyttäjistä jotka ovat online.

en: Manage view settings
fi: Hallinnoi näkymän asetuksia

en: View or edit the configuration.
fi: Katso tai muokkaa konfiguraatiota.

en: Displays in this view
fi: Tässä näkymässä olevat näytöt

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
fi: Näyttö on tapa tulosten näyttämiselle, esimerkiksi sivuna tai lohkona. Näkymä voi sisältää useita näyttöjä, jotka listataan tässä. Aktiivinen näyttö on korostettu.

en: View administration
fi: Näkymän ylläpito

en: Filter your view
fi: Suodata näkymääsi

en: Filter actions
fi: Suodatustoimenpiteet

en: Add, rearrange or remove filters.
fi: Lisää, uudelleenjärjestä tai poista suodattimia.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
fi: Hallinnoi järjestystä, jossa tulokset näytetään. Klikkaa aktiivista järjestelysääntöä määritelläksesi sen.

en: Sort actions
fi: Lajittelutoiminnot

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
fi: Lisää, uudelleenjärjestä tai poista järjestelysääntöjä.
