OpenCulturas (2.4.0) - en to he translation catalogue (341 entries)

en: Focus
he: פוקוס

en: Home
he: דף הבית

en: Title
he: כותרת

en: Body
he: תוכן

en: edit user
he: ערוך משתמש

en: Pages
he: עמודים

en: Status
he: מצב

en: Register
he: הרשמה

en: Delete
he: מחיקה

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Content
he: תוכן

en: Moderated content
he: תוכן מנוהל

en: Value
he: ערך

en: Email address
he: כתובת דוא"ל

en: content
he: תוכן

en: Type
he: סוג

en: Author
he: מחבר/ת

en: Closed
he: סגור

en: yes
he: סוגים

en: List
he: רשימה

en: Actions
he: פעולות

en: Remove
he: הסרה

en: Description
he: תיאור

en: Language
he: שפה

en: more
he: עוד

en: Article
he: כתבה

en: Disabled
he: מושבת

en: Enabled
he: מופעל

en: Articles
he: מאמרים

en: Administration
he: ניהול

en: Comments
he: תגובות

en: More
he: עוד

en: Action
he: פעולה

en: On
he: פעיל

en: Tags
he: תגיות

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: License
he: רישיון

en: Download
he: הורדה

en: Version
he: גירסה

en: view
he: צפיה

en: Advanced options
he: אפשרויות מתקדמות

en: Edit
he: עריכה

en: Date
he: תאריך

en: Size
he: גודל

en: Search
he: חיפוש

en: Reset
he: איתחול

en: None
he: ללא

en: Use count
he: שימוש בספירה

en: default
he: ברירת מחדל

en: Message
he: הודעה

en: No log messages available.
he: לא קיימות הודעות יומן.

en: Image
he: תמונה

en: Category
he: קטגוריה

en: Feed
he: פיד

en: Name
he: שם

en: Export
he: יצוא

en: Taxonomy term
he: סיווג במילון

en: Label
he: תווית

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Save
he: שמירה

en: Help
he: עזרה

en: True
he: אמת

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Archive
he: ארכיון

en: Icon
he: סמל

en: View
he: צפיה

en: Audio
he: אודיו

en: Filename
he: שם קובץ

en: Menu
he: תפריט

en: Teaser
he: תקציר

en: Event
he: אירוע

en: Updated
he: עודכן

en: Text
he: טקסט

en: Components
he: רכיבים

en: Attachment
he: צְרוּפָה

en: Upload
he: העלאה

en: User
he: משתמש

en: Content type
he: סוג תוכן

en: Email
he: דוא"ל

en: Files
he: קבצים

en: Contact
he: יצירת קשר

en: no
he: לא

en: FAQ
he: שאלות נפוצות

en: Question
he: שאלה

en: All
he: הכל

en: Active
he: פעיל

en: Area
he: איזור

en: Page title
he: כותרת דף

en: Block
he: בלוק

en: Page
he: דף

en: Logo
he: לוגו

en: Url
he: כתובת url

en: Off
he: כבוי

en: Header
he: כותרת עליונה

en: Footer
he: כותרת תחתונה

en: Welcome
he: ברוך הבא

en: Menu link
he: קישור תפריט

en: Custom
he: מותאם

en: Roles
he: תפקידים

en: Comment
he: תגובה

en: Hostname
he: שם שרת

en: Published
he: מפורסם

en: Filter
he: סינון

en: Location
he: מיקום

en: Promoted to front page
he: מקודם לדף הראשי

en: Sticky at top of lists
he: דביק בראש רשימות

en: URL alias
he: נתיב חילופי

en: Vocabulary
he: מילון

en: Term
he: סיווג

en: Last access
he: כניסה אחרונה

en: Severity
he: חוּמרה

en: Fields
he: שדות

en: Gallery
he: גלריה

en: Last update
he: עדכון אחרון

en: Authored by
he: נכתב על ידי

en: Thumbnail
he: תמונת אצבע

en: Media
he: מדיה

en: Plain text
he: טקסט פשוט

en: Details
he: פרטים

en: Widget
he: וידג'ט

en: Phone
he: טלפון

en: Address
he: כתובת

en: State
he: מצב

en: Desc
he: יורד

en: Members
he: חברים

en: Table
he: טבלה

en: Events
he: אירועים

en: Start date
he: תאריך התחלה

en: End date
he: תאריך סיום

en: Navigation
he: ניווט

en: Role
he: תפקיד

en: Select all
he: בחר הכל

en: User login
he: כניסה

en: Users
he: חברי האתר

en: Online
he: מקוון

en: Last
he: אחרון

en: Save changes
he: שמירת השינויים

en: Anonymous
he: אנונימי

en: Tools
he: כלים

en: Wildcard
he: תו כללי

en: Sort Criteria
he: קריטריון למיון

en: Latest
he: הכי חדש

en: Profile
he: פרופיל חבר

en: Close
he: סגירה

en: Operation
he: פעולה

en: Duration
he: משך

en: Function
he: פונקציה

en: Tracker
he: מעקב

en: Notifications
he: הודעות

en: Latitude
he: קו רוחב

en: Longitude
he: קו אורך

en: Germany
he: גרמניה

en: Sort by
he: מיון לפי

en: Full
he: מלא

en: Austria
he: אוסטריה

en: Switzerland
he: שווייץ

en: Share
he: שיתוף

en: Authored on
he: בתאריך

en: Show
he: הצג

en: English
he: אנגלית

en: Token
he: אסימון

en: Processor settings
he: הגדרות מעבד

en: Member for
he: חבר/ה במשך

en: Front page
he: דף הבית

en: Accepted
he: התקבלו

en: Display name
he: שם תצוגה

en: Languages
he: שפות

en: First
he: ראשון

en: Map
he: מפה

en: author
he: מחבר/ת

en: Entity
he: יישות

en: Caption
he: כותרת (Caption)

en: Your message has been sent.
he: ההודעה שלך נשלחה.

en: People
he: משתמשים

en: Blocked
he: חסום

en: Style
he: סגנון

en: Glossary
he: מילון מונחים

en: Revision
he: גרסה

en: Diff
he: שינוי

en: Changed
he: השתנה

en: My bookmarks
he: המועדפים שלי

en: Document
he: מסמך

en: User page
he: עמוד המשתמש

en: ‹ Previous
he: ‹ הקודם

en: Next ›
he: הבא ›

en: comment
he: תגובה

en: Unpublished
he: לא מפורסם

en: by
he: ע"י

en: Sticky
he: דביק

en: Review
he: סקירה

en: Tabs
he: לשוניות

en: Output format
he: תבנית פלט

en: Anonymous user
he: משתמש אנונימי

en: Apply
he: החל

en: Translation language
he: שפת התרגום

en: Select
he: בחר

en: Go to page @number
he: עבור לעמוד @number

en: Information
he: מידע

en: Language switcher
he: מחליף שפות

en: Block description
he: תיאור הבלוק

en: Translation
he: תרגום

en: Blocks
he: בלוקים

en: Remove field
he: הסרת שדה

en: Used in
he: משמש ב-

en: Exceptions
he: יוצאים מהכלל

en: Permission
he: הרשאה

en: Grid
he: רשת

en: Global
he: כללי

en: Subtitle
he: כותרת משנה

en: Audio file
he: קובץ אודיו

en: Language code
he: קוד השפה

en: Authenticated user
he: משתמש מאומת

en: Profiles
he: פרופילי משתמשים

en: Server
he: שרת

en: Administrator
he: מנהל

en: Edit content
he: ערוך תוכן

en: Account settings
he: הגדרות חשבון

en: Entry
he: פרסום

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
he: המשתמש נחשב מחובר לזמן זה שאחרי הפעם האחרונה שהוא צפה בדף כלשהוא.

en: Keyword
he: מילת מפתח

en: Columns
he: עמודות

en: Offset
he: היסט

en: German
he: גרמנית

en: Edit comment
he: עריכת תגובה

en: Machine name
he: שם מכונה

en: Radius
he: רדיוס

en: Any
he: הכל

en: Skip to main content
he: דילוג לתוכן העיקרי

en: Configure Block
he: הגדרת בלוק

en: Column
he: עמודה

en: Publish content
he: פרסום תוכן

en: Additional information
he: מידע נוסף

en: Member
he: חבר

en: Newest first
he: חדש תחילה

en: Accessibility features
he: תכונות נגישות

en: Translate
he: תרגום

en: Not enabled
he: לא מאופשר

en: Block type
he: סוג בלוק

en: Error message
he: הודעת שגיאה

en: Entity type
he: סוג ישות

en: User account
he: חשבון משתמש

en: Main navigation
he: ניווט ראשי

en: Dates
he: תאריכים

en: Display type
he: סוג תצוגה

en: Not applicable
he: לא ישים

en: No content available.
he: אין תוכן זמין.

en: Warning message
he: הודעת אזהרה

en: Meta tags
he: מטה-דאטה

en: Flags
he: נעיצה לרשימות

en: Primary tabs
he: לשוניות ראשיות

en: Secondary tabs
he: לשוניות משניות

en: Permanent
he: קבוע

en: Temporary
he: זמני

en: No files available.
he: אין קבצים זמינים

en: Ruby
he: רוּבי

en: Python
he: פייתון

en: Frontpage
he: דף הבית

en: MIME type
he: סוג MIME

en: Upload date
he: תאריך העלאה

en: My content
he: התוכן שלי

en: Search index
he: חיפוש באינדקס

en: Draft
he: טיוטה

en: Scheduled
he: מתוזמן

en: Bulk operations
he: פעולות גורפות

en: @interval ago
he: לפני @interval

en: All terms
he: כל המונחים

en: Provide custom text or link.
he: ספק טקסט או קישור מותאמים אישית.

en: Items per page
he: פריטים לעמוד

en: Title: @title
he: כותרת: @title

en: - All -
he: - הכל -

en: Compact
he: קומפקטי

en: Publishing status
he: מפורסם

en: Who's new
he: מי חדש

en: Language name
he: שם שפה

en: Pagination
he: דפדוף

en: Select language
he: בחירת שפה

en: Personal contact form
he: טופס קשר אישי

en: Edit field
he: עריכת שדה

en: Who's online
he: מי מחובר

en: Java
he: ג'אווה

en: Apply filters
he: החלת מסננים

en: « First
he: « הראשון

en: Last »
he: העמוד האחרון »

en: Breadcrumbs
he: פרורי לחם

en: Status messages
he: הודעות מצב

en: Delete content
he: מחיקת תוכן

en: Published status
he: מצב פרסום

en: Monthly archive
he: חודש ארכיון

en: Main page content
he: תוכן

en: Status message
he: הודעת סטטוס

en: Revision log message
he: הודעת יומן לגרסאות

en: Full content
he: תוכן מלא

en: Recent content
he: תכנים אחרונים

en: Unpublish content
he: העברת תוכן למצב לא פורסם

en: Make content sticky
he: הפיכת התוכן לדביק

en: Make content unsticky
he: הפיכת התוכן ללא דביק

en: Promote content to front page
he: קידום תוכן לדף הראשי

en: Remove content from front page
he: הסרת תוכן מדף הבית

en: Save content
he: שמירת תוכן

en: Find and manage content.
he: איתור תוכן וניהולו.

en: The name of the shortcut.
he: שמו של קיצור הדרך

en: Taxonomy term page
he: דף מונחי טקסונומיה

en: An administrator created an account for you at [site:name]
he: אדמיניסטרטור יצר עבורך חשבון ב[site:name]

en: Basic page
he: עמוד פשוט

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
he: השתמש בתוויות בכדי לקבץ כתבות בנושאים דומים לקטגוריות.

en: Edit media
he: עריכת מדיה

en: Update URL alias
he: עדכון כתובות URL חילופיות

en: Bulk update
he: עדכון גורף

en: Recent log messages
he: הודעות יומן אחרונות

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
he: ניהול חשבונות משתמשים, תפקידים והרשאות

en: Footer menu
he: תפריט בתחתית הדף

en: Asc
he: סדר עולה

en: Not specified
he: לא מוגדר

en: Rewrite results
he: שכתוב התוצאות

en: Master
he: מאסטר

en: @name field is required.
he: השדה @name הוא שדה חובה.

en: Opening hours
he: שעות פתיחה

en: Select media
he: בחירת מדיה

en: Default translation
he: תרגום ברירת המחדל

en: Powered by
he: מונע באמצעות

en: User interface translation
he: תרגום הממשק

en: You have unsaved changes.
he: יש שינויים שעדיין לא נשמרו.

en: Welcome!
he: ברוכים הבאים

en: Custom block library
he: ספרית בלוקים מותאמים

en: The time that the custom block was last edited.
he: זמן העדכון האחרון של הבלוק המותאם.

en: Fallback date format
he: ברירת המחדל למבנה תאריך

en: File usage
he: שימוש בקובץ

en: Adding languages
he: השפות נוספות

en: The username of the content author.
he: שם המשתמש של יוצר/ת התוכן.

en: Submitted by @author_name on @date
he: נכתב ע"י @author_name ב@date

en: Default medium date
he: ברירת המחדל לתאריך בינוני

en: Cancel the selected user account(s)
he: ביטול חשבונות המשתמשים שנבחרו

en: Basic block
he: בלוק בסיסי

en: Website feedback
he: משוב על האתר

en: Name or email contains
he: השם או כתובת המייל מכילים

en: There are currently @total users online.
he: @total משתמשים מחוברים כרגע לאתר.

en: There are currently 0 users online.
he: אין כרגע משתמשים המחוברים לאתר

en: Add, rearrange or remove filters.
he: הוספה, סידור מחדש או הסרה של מסננים.

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
he: הוספה, סידור מחדש או הסרה של כללי מיון.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
he: לא נוצר עדיין תוכן שניתן להציג בדף הבית<br/>
    כדי להתחיל בבניית האתר עקבו אחרי ההנחיות<a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">במדריך למשתמש</a> .
