OpenFed (8.x-10.2) - en to ar translation catalogue (95 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Use count
ar: استخدام العد

en: Weight
ar: الوزن

en: Image
ar: الصورة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Label
ar: التسمية

en: Help
ar: المساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Time
ar: الوقت

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Display
ar: العرض

en: Timestamp
ar: التوقيت الزمني

en: Component
ar: عنصر

en: Components
ar: المكونات

en: ID
ar: المعرف ID

en: Continue
ar: متابعة

en: Files
ar: الملفات

en: Separator
ar: فاصل

en: All
ar: الكل

en: Year
ar: السنة

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Header
ar: الترويسة

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Roles
ar: الأدوار

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: N/A
ar: غير موجود

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Desc
ar: تنازلي

en: Start date
ar: تاريخ البداية.

en: End date
ar: تاريخ النهاية.

en: Other
ar: آخر

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: day
ar: يوم

en: month
ar: شهر

en: hour
ar: ساعة

en: Entity
ar: الكيان

en: Reference
ar: مرجع

en: Changed
ar: تم التغير

en: Alt Text
ar: النص البديل

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: Translation language
ar: لغة الترجمة

en: Language switcher
ar: محدد اللغات

en: Menus
ar: القوائم

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Administrator
ar: مدير

en: empty
ar: فارغ

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Data
ar: المعطيات

en: About
ar: حول

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: First sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷول

en: Bundle
ar: الحزمة

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: - All -
ar: - الكل -

en: Workflow settings
ar: إعدادات سيرة العمل

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: Add format
ar: إضافة تنسيق

en: %name must be a positive integer.
ar: يجب أن يكون %name عدداً صحيحاً موجباً.

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Long text
ar: نص طويل

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
ar: هذا الحقل يخزن معرف الملف (ID) على شكل عدد صحيح.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Date only
ar: التاريخ فقط
