OpenFed Migrate (1.0.0-beta1) - en to fr translation catalogue (45 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Language
fr: Langue

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Published
fr: Publié

en: Source string ID
fr: Identifiant (ID) de la chaîne source

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Node Title
fr: Titre du nœud

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Block ID
fr: ID bloc

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Created timestamp
fr: Horodatage de création

en: Block title.
fr: Titre du bloc.

en: Object ID
fr: L'identifiant (ID) d'objet

en: The entity type.
fr: Le type d'entité.

en: Entity bundle
fr: Sous-type de l'entité

en: Authored by (uid)
fr: Écrit par (uid)

en: Language (fr, en, ...)
fr: Langue (fr, en...)

en: The field name.
fr: Le nom du champ.

en: Modified timestamp
fr: Horodatage de modification

en: The translation set id for this node
fr: L'identifiant du jeu de traductions de ce nœud

en: The block numeric identifier.
fr: L'identifiant numérique du bloc.

en: Input format of the custom block/box content.
fr: Format de saisie du bloc personnalisé / contenu de la boite

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
fr: L'horodatage auquel la dernière version de ce nœud a été créée.

en: Node authored by (uid)
fr: Nœud créé par (uid)

en: Revision authored by (uid)
fr: Version écrite par (uid)

en: The entity bundle.
fr: Le sous-type de l'entité.

en: Language for this field.
fr: Langue de ce champ.

en: The field instance ID.
fr: L'identifiant (ID) de l'instance du champ.

en: i18n_string table id
fr: L'identifiant (ID) de la table i18n_string

en: Block property
fr: Propriété de bloc

en: The translation of the value of "property".
fr: La traduction de la valeur de "propriété".

en: Block title translation.
fr: Traduction du titre de bloc.

en: Integer value of Object ID
fr: Valeur numérique d' identifiant (ID) d'Objet

en: The input format used by this string
fr: Le format de saisie utilisé par cette chaîne de caractères

en: Translation of the option
fr: Traduction de l'option

en: Parent lid
fr: LID parent

en: Plural index number in case of plural strings
fr: Numéro d'index pluriel dans le cas de chaînes plurielles

en: A module defined group of translations
fr: Un groupe de traductions défini par un module

en: Object property for this string
fr: Propriété d'objet pour cette chaîne de caractères

en: The name of the pattern's variable.
fr: Nom de la variable du motif.

en: The value of the pattern's variable.
fr: Valeur de la variable du motif.

en: Full string ID
fr: Identifiant (ID) complet de chaîne (de caractères)

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated
fr: Un booléen indiquant si cette traduction doit être mise à jour
