OpenFed Migrate (1.0.0-beta1) - en to ru translation catalogue (48 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Type
ru: Тип

en: Language
ru: Язык

en: Node ID
ru: ID материала

en: Format
ru: Формат

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Page
ru: Страница

en: Published
ru: Опубликовано

en: Source string ID
ru: Идентификатор исходной строки

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Sticky at top of lists
ru: Закреплять вверху списков

en: Node Title
ru: Заголовок материала

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Block ID
ru: ID блока

en: Language code
ru: Код языка

en: Created timestamp
ru: Время создания в формате UNIX

en: Block title.
ru: Заголовок блока.

en: Object ID
ru: ID объекта

en: The entity type.
ru: Тип сущности.

en: Entity bundle
ru: Подтип сущности

en: Authored by (uid)
ru: Автор (uid)

en: Language (fr, en, ...)
ru: Язык (fr, en, ...)

en: The field name.
ru: Имя данного поля.

en: Modified timestamp
ru: Время изменения

en: The translation set id for this node
ru: Идентификатор множества переводов для данного материала

en: The block numeric identifier.
ru: Числовой идентификатор блока.

en: Input format of the custom block/box content.
ru: Формат ввода для содержимого пользовательского блока/окна.

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
ru: Время, когда была создана последняя редакция данного материала.

en: Node authored by (uid)
ru: Материал создан (uid)

en: Revision authored by (uid)
ru: Редакция создана (uid)

en: The entity bundle.
ru: Тип сущности.

en: Language for this field.
ru: Язык этого поля.

en: The field instance ID.
ru: Идентификатор экземпляра поля.

en: i18n_string table id
ru: id таблицы i18n_string

en: Block property
ru: Свойство блока

en: The translation of the value of "property".
ru: Перевод значения "свойства".

en: Block title translation.
ru: Перевод заголовка блока.

en: Integer value of Object ID
ru: Целочисленное значение ID объекта

en: The input format used by this string
ru: Формат ввода, используемый данной строкой

en: Translation of the option
ru: Перевод варианта

en: Parent lid
ru: Родительский lid

en: Plural index number in case of plural strings
ru: Номер индекса множественного числа в случае строк множественного числа

en: A module defined group of translations
ru: Модуль определил группу переводов

en: Object property for this string
ru: Свойство объекта для этой строки

en: The name of the pattern's variable.
ru: Имя переменной шаблона.

en: The value of the pattern's variable.
ru: Значение переменной шаблона.

en: Full string ID
ru: ID полной строки

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated
ru: Логическое значение, указывающее, нужно ли обновлять данный перевод
