OpenFed Migrate (1.0.0-beta1) - en to tr translation catalogue (41 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Type
tr: Tip

en: Language
tr: Dil

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: Format
tr: Biçim

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Page
tr: Sayfa

en: Published
tr: Yayında

en: Source string ID
tr: Kaynak dize kimliği

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: Node Title
tr: Düğüm Başlığı

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: Block ID
tr: Blok kimliği

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Created timestamp
tr: Zaman damgası oluşturuldu

en: Block title.
tr: Blok başlığı.

en: Location Name
tr: Konum Adı

en: Location ID
tr: Konum ID

en: Object ID
tr: Nesne ID

en: The entity type.
tr: Varlık tipi.

en: Entity bundle
tr: Nesne kümesi (bundle)

en: Language (fr, en, ...)
tr: Dil (fr, en, ...)

en: The field name.
tr: Alan adı.

en: Modified timestamp
tr: Zaman damgası değiştirildi

en: The translation set id for this node
tr: Bu düğüm için çeviri kümesi kimliği

en: The block numeric identifier.
tr: Bloğun sayısal tanıtıcısı.

en: Input format of the custom block/box content.
tr: Özel blok/kutu içeriğinin giriş biçimi.

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
tr: Bu düğümün en son düzeltmesinin oluşturulduğu zaman damgası.

en: Node authored by (uid)
tr: Düğümü yazan (uid)

en: Revision authored by (uid)
tr: Düzeltmeyi yazan (uid)

en: The entity bundle.
tr: Varlık paketi.

en: Language for this field.
tr: Bu alanın dili.

en: i18n_string table id
tr: i18n_string tablo kimliği

en: Block property
tr: Blok özelliği

en: Block title translation.
tr: Blok başlık çevirisi.

en: Integer value of Object ID
tr: Nesne kimliğinin tamsayı değeri

en: The input format used by this string
tr: Bu dizge tarafından kullanılan giriş biçimi

en: Translation of the option
tr: Seçeneğin çevirisi

en: Object property for this string
tr: Bu dizge için nesne özelliği

en: Full string ID
tr: Tam dize kimliği
