OpenLucius (2.0.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (84 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Previous
hi: पिछला

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Submit
hi: जमा करें

en: Group
hi: समूह

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Email notifications
hi: ईमेल सूचनाएं

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Message
hi: संदेश

en: Name
hi: नाम

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: week
hi: सप्ताह

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Files
hi: दस्तावेज

en: Created
hi: निर्मित

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: RSS
hi: आरएसएस

en: Footer
hi: पादलेख

en: Group ID
hi: समूह आईडी

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Members
hi: सदस्य

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
hi: @site वर्तमान मे निर्माणधीन है। हम जल्द ही लौटेंगे। आपके धैर्य के लिए धन्यवाद।

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Tools
hi: उपकरण

en: Logout
hi: लॉग आउट

en: second
hi: सेकंड

en: minute
hi: मिनट

en: Messages
hi: संदेश

en: day
hi: दिन

en: month
hi: माह

en: year
hi: वर्ष

en: hour
hi: घंटा

en: Group Name
hi: समूह का नाम

en: Changed
hi: बदल गया

en: by
hi: द्बारा

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: Authenticated user
hi: प्रमाणीकृत उपयोगकर्ता

en: Publish content
hi: प्रकाशित सामग्री

en: User account
hi: सदस्य खाता

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Search index
hi: खोज अनुक्रमणिका

en: Compact
hi: सघन

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Full content
hi: पूरी सामग्री

en: Unpublish content
hi: अप्रकाशित सामग्री

en: Make content sticky
hi: सामग्री को स्टिकी बनाएं

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: Fallback date format
hi: निवर्तन दिनांक के स्वरूप

en: Search result highlighting input
hi: खोज परिणाम हाइलाइटिंग इनपुट

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: Large (480×480)
hi: बड़ा (480 × 480)

en: Medium (220×220)
hi: मध्यम (220 × 220)

en: Thumbnail (100×100)
hi: थंबनेल (100 × 100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
hi: डी, एम / डी / वाई - एच :i

en: HTML Date
hi: एचटीएमएल तारीख

en: HTML Datetime
hi: एचटीएमएल दिनांक समय

en: HTML Month
hi: एचटीएमएल महीने

en: HTML Time
hi: एचटीएमएल समय

en: HTML Week
hi: एचटीएमएल सप्ताह

en: HTML Year
hi: एचटीएमएल वर्ष

en: HTML Yearless date
hi: HTML वर्ष रहित तिथि

en: Default long date
hi: डिफ़ॉल्ट लंबे तारीख

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
hi: एल, एफ जे, वाई - एच :i

en: Default medium date
hi: डिफ़ॉल्ट मध्यम तारीख

en: Default short date
hi: डिफ़ॉल्ट छोटा दिनांक

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
hi: एम / डी / वाई - एच :i

en: User account menu
hi: उपयोगकर्ता खाता मेनू

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
hi: [साइट:name] (स्वीकृत) पर [उपयोगकर्ता:display-name] के लिए खाता विवरण

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
hi: [साइट:name] (ब्लॉक) पर [उपयोगकर्ता:display-name] के लिए खाता विवरण

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
hi: [साइट:name] (रद्द) पर [उपयोगकर्ता:display-name] के लिए खाता विवरण

en: Links related to the active user account
hi: सक्रिय उपयोगकर्ता खाते से संबंधित लिंक

en: Administrative task links
hi: प्रशासनिक कार्य लिंक

en: Site information links
hi: साइट जानकारी लिंक

en: Site section links
hi: साइट अनुभाग लिंक

en: User tool links, often added by modules
hi: उपयोगकर्ता टूल लिंक, अक्सर मॉड्यूल द्वारा जोड़े जाते हैं

en: User Manager
hi: उपयोगकर्ता प्रबंधक
