OpenLucius (2.0.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (109 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Body
ja: 本文

en: Previous
ja: 前へ

en: Register
ja: 登録

en: Submit
ja: 送信

en: Group
ja: グループ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Email notifications
ja: メール通知

en: Administration
ja: 管理

en: Edit
ja: 編集

en: Message
ja: メッセージ

en: Name
ja: 名前

en: Update
ja: 更新

en: week
ja: 週

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Files
ja: ファイル

en: Created
ja: 作成

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Footer
ja: フッター

en: Group ID
ja: グループID

en: File ID
ja: ファイルID

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Members
ja: メンバー

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Tools
ja: ツール

en: Logout
ja: ログアウト

en: second
ja: 2番目

en: minute
ja: 分

en: Messages
ja: メッセージ

en: day
ja: 日

en: month
ja: 月

en: year
ja: 年

en: hour
ja: 時間

en: Group Name
ja: グループ名

en: Changed
ja: 変更済

en: by
ja: 投稿者

en: Tabs
ja: タブ

en: Next page
ja: 次ページ

en: Group settings
ja: グループの設定

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Add Group
ja: グループを追加

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Group Type
ja: グループタイプ

en: Attach files
ja: ファイルを添付

en: Add comment
ja: コメントを追加

en: Publish content
ja: コンテンツを掲載

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Compact
ja: コンパクト

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Full content
ja: 全文

en: Unpublish content
ja: コンテンツを非公開にする

en: Make content sticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定

en: Make content unsticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定しない

en: Promote content to front page
ja: コンテンツをトップページに表示する

en: Remove content from front page
ja: コンテンツをフロント ページから削除

en: Save content
ja: コンテンツの保存

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ja: [site:name]でのアカウントが管理者によって発行されました。

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Upload files
ja: ファイルをアップロードする

en: The body of the message.
ja: メッセージの本文。

en: files
ja: ファイル

en: Last page
ja: 最終ページ

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: First page
ja: 先頭ページ

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d(D) - H:i

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d - H:i

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Block the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーをブロック

en: Cancel the selected user account(s)
ja: 選択されたユーザーアカウントをキャンセル

en: Unblock the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーのブロックを解除

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] での [user:display-name] のアカウントキャンセルのリクエスト

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name]での[user:display-name]さんの代替ログイン情報

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細 (管理者の承認待ち)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (承認済)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ja: [user:display-name] の [site:name] の情報 (ブロック)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (キャンセル)

en: Links related to the active user account
ja: アクティブなユーザーアカウントに関連したリンク

en: Administrative task links
ja: 管理タスクのリンク

en: Site information links
ja: サイト情報のリンク

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: User tool links, often added by modules
ja: モジュールなどで追加されたユーザーツールリンク
