OpenLucius (2.0.0-alpha7) - en to fa translation catalogue (114 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Body
fa: بدنه

en: Previous
fa: قبلی

en: weight
fa: وزن

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Submit
fa: ثبت

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Group
fa: گروه

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Manager
fa: مدیر

en: Administration
fa: مدیریت

en: Projects
fa: پروژه‌ها

en: Project
fa: پروژه

en: Edit
fa: ویرایش

en: Message
fa: پیام

en: Category
fa: دسته بندی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Book
fa: کتاب

en: Save
fa: ذخیره

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Add new
fa: افزودن جدید

en: week
fa: هفته

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Updated
fa: به‌روز

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Question
fa: سوال

en: Post
fa: پست

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Footer
fa: پاورقی

en: Published
fa: منتشر شده

en: Group ID
fa: شناسه گروه

en: File ID
fa: شناسه فایل

en: File size
fa: اندازه فایل

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Members
fa: اعضا

en: General Settings
fa: تنظیمات عمومی

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fa: @site در دست عملیات پشتیبانی و نگهداری است. به زودی به حالت عادی باز خواهد گشت. با تشکر از بردباری شما.

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Tools
fa: ابزارها

en: Order
fa: سفارش

en:  ago
fa:  پیش

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: Logout
fa: خروج

en: Folder
fa: پوشه

en: second
fa: دوم

en: minute
fa: دقیقه

en: English
fa: انگلیسی

en: Messages
fa: پیام‌ها

en: Activity
fa: فعالیت

en: day
fa: روز

en: month
fa: ماه

en: year
fa: سال

en: hour
fa: ساعت

en: Posts
fa: ارسال‌ها

en: People
fa: افراد

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری...

en: Privacy
fa: حریم شخصی

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Next page
fa: صفحه بعد

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Please wait...
fa: لطفا صبر کنید...

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Administrator
fa: مدیر

en: Active users
fa: کاربران فعال

en: Add comment
fa: افزودن دیدگاه

en: Dutch
fa: هلندی

en: Message Body
fa: متن پیام

en: Publish content
fa: انتشار محتوا

en: User account
fa: حساب کاربری

en: Main navigation
fa: منوی اصلی

en: Choose a category
fa: یک دسته را انتخاب کنید

en: Category ID
fa: شناسه دسته

en: Not applicable
fa: غیر مرتبط

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Search index
fa: شاخص جستجو

en: Book page
fa: صفحه کتاب

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: Delete content
fa: حذف محتوا

en: Blocked users
fa: کاربران مسدود شده

en: Entities
fa: موجودیت‌ها

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: Unpublish content
fa: عدم انتشار محتوا

en: Make content sticky
fa: ارتقای محتوا به سرمطلبی

en: Make content unsticky
fa: تنزل محتوا از سرمطلبی

en: Promote content to front page
fa: ارتقای محتوا به صفحه اول

en: Remove content from front page
fa: تنزل محتوا از صفحه اول

en: Save content
fa: ذخیره محتوا

en: An administrator created an account for you at [site:name]
fa: یکی از مدیران یک حساب کاربری در [site:name] برای شما ایجاد نموده است.

en: Entity ID
fa: شناسه عنصر

en: The body of the message.
fa: بدنه پیغام.

en: Not specified
fa: مشخص نشده

en: Site branding
fa: برند سایت

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه

en: User account menu
fa: منوی حساب کاربری

en: Links related to the active user account
fa: پیوندهای مربوط به حساب کاربری فعال

en: Administrative task links
fa: پیوندهای بخش مدیریت

en: Site information links
fa: پیوندهای اطلاعات سایت

en: Site section links
fa: پیوندهای بخش‌های سایت

en: User tool links, often added by modules
fa: پیوندهای ابزار کاربر، اغلب توسط ماژول‌ها اضافه می شوند
