OpenQuestions (1.0.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (36 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Value
hi: मान

en: Item
hi: वस्तु

en: Author
hi: लेखक

en: List
hi: सूची

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Links
hi: लिंक

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: View
hi: देखें

en: Updated
hi: अद्यतित

en: ID
hi: आईडी

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Options
hi: विकल्प

en: Created
hi: निर्मित

en: Question
hi: सवाल

en: Explanation
hi: व्याख्या

en: Vote
hi: मतदान करें

en: Success
hi: सफलता

en: General
hi: सामान्य

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Changed
hi: बदल गया

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: Authenticated user
hi: प्रमाणीकृत उपयोगकर्ता

en: Locked
hi: अवरोधित
