Open Restaurant (8.x-2.20) - en to pt translation catalogue (82 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Pages
pt: Páginas

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Read more
pt: Ler mais

en: On
pt: Ligado

en: Categories
pt: Categorias

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Default
pt: Por defeito

en: Icon
pt: Ícone

en: View
pt: Mostrar

en: Teaser
pt: Resumo

en: Event
pt: Evento

en: Updated
pt: Atualizado

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Todos

en: Page
pt: Página

en: Off
pt: Desligado

en: Published
pt: Publicado

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Photos
pt: Fotos

en: Authored by
pt: Criado por

en: Width
pt: Largura

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Price
pt: Preço

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Morada

en: Events
pt: Eventos

en: Navigation
pt: Navegação

en: Blog
pt: Blogue

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Caption
pt: Legenda

en: Changed
pt: Alterado

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Photo
pt: Fotografia

en: Apply
pt: Aplicar

en: Plugins
pt: Extensões

en: Language switcher
pt: Seletor de idioma

en: Translation
pt: Tradução

en: Blocks
pt: Blocos

en: Language code
pt: Código de idioma

en: Layout settings
pt: Definições da disposição

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Featured
pt: Destacado

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: About
pt: Sobre

en: Default theme
pt: O tema predefinido

en: Save and continue
pt: Guardar e continuar

en: Admin
pt: Administrador

en: Variants
pt: Variações

en: Config
pt: Configurar

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Publishing status
pt: Estado da publicação

en: Posted on
pt: Colocado em

en: Subscribe to @title
pt: Subscrever @title

en: Learn more
pt: Saber mais

en: Master
pt: Principal

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end of @total

en: Text value
pt: Valor de texto

en: With selection
pt: Com seleção

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo de texto.

[ctx: PHP date format]
en: F d, Y
pt: d \d\e F \d\e Y
