Open Restaurant (8.x-2.61) - en to ja translation catalogue (88 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Images
ja: イメージ

en: Pages
ja: ページ

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Description
ja: 説明

en: Read more
ja: 続きを読む

en: On
ja: オン

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Default
ja: デフォルト

en: Icon
ja: アイコン

en: View
ja: ビュー

en: Menu
ja: メニュー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Event
ja: イベント

en: Updated
ja: 更新

en: #
ja: No.

en: Email
ja: メール

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Published
ja: 掲載

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Width
ja: 幅

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Price
ja: 価格

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: Events
ja: イベント

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Blog
ja: ブログ

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Caption
ja: キャプション

en: Changed
ja: 変更済

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Photo
ja: 写真

en: Apply
ja: 適用

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Language switcher
ja: 言語の切り替え

en: Translation
ja: 翻訳

en: Blocks
ja: ブロック

en: Menus
ja: メニュー

en: Language code
ja: 言語コード

en: Layout settings
ja: レイアウトの設定

en: Offset
ja: オフセット

en: Featured
ja: 主な

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: About
ja: アバウト

en: Default theme
ja: デフォルトテーマ

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Admin
ja: 管理者

en: Reservation
ja: 予約

en: Locations
ja: 場所

en: Config
ja: 設定

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Posted on
ja: 投稿日

en: Kitchen
ja: キッチン＆テーブルウェア

en: Subscribe to @title
ja: @title を購読

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Displaying @start - @end of @total
ja: @total 件中の @start 件目～ @end 件目を表示

en: Text value
ja: テキスト値

en: With selection
ja: 選択リスト付

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。
