Open Y (8.x-0.1) - en to fr translation catalogue (112 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Content
fr: Contenu

en: Cancel
fr: Annuler

en: On
fr: Activé

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Size
fr: Taille

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Link
fr: Lien

en: Category
fr: Catégorie

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Help
fr: Aide

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Program
fr: Programme

en: Icon
fr: Icône

en: Time
fr: Heure

en: Teaser
fr: Accroche

en: Text
fr: Texte

en: Layout
fr: Mise en page

en: Continue
fr: Continuer

en: Email
fr: Courriel

en: Files
fr: Fichiers

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Area
fr: Zone

en: Page title
fr: Titre de page

en: Block
fr: Bloc

en: Off
fr: Désactivé

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Gallery
fr: Galerie

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Color
fr: Couleur

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Class
fr: Classe

en: Banner
fr: Bannière

en: Filters
fr: Filtres

en: Sort by
fr: Trier par

en: Gender
fr: Sexe

en: Male
fr: Homme

en: Female
fr: Femme

en: Activity
fr: Activité

en: Caption
fr: Légende

en: Days
fr: Jours

en: Video
fr: Vidéo

en: Membership
fr: Abonnement

en: Link color
fr: Couleur des liens

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Related content
fr: Contenu associé

en: Tabs
fr: Onglets

en: Next page
fr: Page suivante

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Menu link title
fr: Titre du lien dans le menu

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Offset
fr: Décalage

en: Headline
fr: Titre principal

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Upload images
fr: Transférer des images

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Locations
fr: Emplacements

en: Menu links
fr: Liens de menu

en: Button color
fr: Couleur du bouton

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: Blog Post
fr: Billet de blog

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Facility
fr: Fonction

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Menu title
fr: Titre de menu

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Main background
fr: Arrière-plan principal

en: Footer background
fr: Arrière-plan du pied de page

en: Term Description
fr: Description du terme

en: Header background
fr: Arrière-plan de l'entête

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Master
fr: Principal

en: Neighborhood
fr: Voisinage

en: Load More
fr: Afficher plus

en: Save Link
fr: Enregistrer le lien

en: Date & Time
fr: Date et heure

en: Registration link
fr: Lien de création de compte

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Coming Soon
fr: Prochainement disponible

en: Administrative summary
fr: Résumé pour l'administration

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: Site section links
fr: Liens de section du site

en: Media name
fr: Nom du média

en: byte|bytes
fr: octet|octets

en: Parent menu link
fr: Lien de menu parent
