Open Y (8.x-0.1) - en to tr translation catalogue (113 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Images
tr: Resimler

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: On
tr: Açık

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: Size
tr: Boyut

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Category
tr: Kategori

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Help
tr: Yardım

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Icon
tr: Simge

en: Time
tr: Zaman

en: Teaser
tr: Özet

en: Text
tr: Metin

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Continue
tr: Devam et

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Area
tr: Bölge

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Off
tr: Kapalı

en: Location
tr: Konum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Phone
tr: Telefon

en: Fax
tr: Faks

en: Address
tr: Adres

en: Desc
tr: Azalan

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Color
tr: Renk

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Class
tr: Sınıf

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Male
tr: Erkek

en: Female
tr: Bayan

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Caption
tr: Başlık

en: Days
tr: Günler

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Session
tr: Oturum

en: Membership
tr: Üyelik

en: Link color
tr: Bağlantı rengi

en: Document
tr: Belge

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Related content
tr: İlgili içerik

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Menu link title
tr: Menü bağlantı başlığı

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Directions
tr: Yönler

en: Locations
tr: Konumlar

en: Menu links
tr: Menü bağlantıları

en: mobile
tr: mobil

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: Facility
tr: Tesis

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Featured Content
tr: Özel İçerik (Featured Content)

en: Video URL
tr: Video URL adresi

en: Main background
tr: Ana arkaplan

en: Footer background
tr: Altbilgi arkaplanı

en: Header background
tr: Üstbilgi arka planı

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Load More
tr: Daha Fazla Getir

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Landing Page
tr: Açılış Sayfası

en: Administrative summary
tr: Yönetim amaçlı özet

en: Site branding
tr: Site markası

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Basic block
tr: Temel blok

en: Site section links
tr: Site bölümleri bağlantıları

en: Media name
tr: Medya adı

en: Parent menu link
tr: Üst menü bağlantısı
