Open Y (8.x-0.2) - en to id translation catalogue (113 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Title
id: Judul

en: Images
id: Gambar

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: select
id: Pilih

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: On
id: Pada

en: Overview
id: Sekilas

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Preview
id: Pratinjau

en: Help
id: Bantuan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Icon
id: Ikon

en: Time
id: Waktu

en: View
id: Lihat

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Text
id: Teks

en: Layout
id: Tata letak

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Files
id: Berkas

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Add content
id: Tambah konten

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Off
id: Matikan

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Prev
id: Sebelum

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Text color
id: Warna teks

en: Color
id: Warna

en: User login
id: Login pengguna

en: Class
id: Kelas

en: Filters
id: Filter

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full
id: Penuh

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Activity
id: Aktifitas

en: month
id: bulan

en: Caption
id: Keterangan

en: Style
id: Gaya

en: Session
id: Sesi

en: Link color
id: Warna tautan

en: Changed
id: Berubah

en: Document
id: Dokumen

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Tabs
id: Tab

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Apply
id: Terapkan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: Menu link title
id: Judul pokok menu

en: Mapping
id: Pemetaan

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Directions
id: Arah

en: Menu links
id: Tautan menu

en: mobile
id: mobil

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: Facility
id: Fasilitas

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Video URL
id: URL video

en: Main background
id: Latar utama

en: Footer background
id: Latar footer

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Administrative summary
id: Ringkasan administratif

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: File link
id: Tautan file

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Basic block
id: Blok dasar

en: Site section links
id: Tautan bagian situs

en: Media name
id: Nama media

en: Parent menu link
id: Tautan menu induk
