Open Y (8.x-0.4) - en to hi translation catalogue (117 entries)

en: Forms
hi: फ़ार्म

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Images
hi: चित्र

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: select
hi: चुने

en: Delete
hi: मिटायें

en: Content
hi: सामग्री

en: Type
hi: प्रकार

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: On
hi: चालू

en: Overview
hi: समीक्षा

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Category
hi: वर्ग

en: Name
hi: नाम

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Help
hi: मदद

en: Summary
hi: सारांश

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Time
hi: समय

en: View
hi: देखें

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Text
hi: लेख

en: Layout
hi: ख़ाका

en: ID
hi: आईडी

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Email
hi: ईमेल

en: Files
hi: दस्तावेज

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Area
hi: छेत्र

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Logo
hi: प्रतीक चिन्ह

en: Off
hi: बंद

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Prev
hi: पिछला

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: Desc
hi: अवरोही

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग

en: Text color
hi: पाठ रंग

en: Color
hi: रंग

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Full
hi: पूरा

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Activity
hi: गतिविधि

en: month
hi: माह

en: Caption
hi: शीर्षक

en: Reference
hi: संदर्भ

en: Video
hi: वीडियो

en: Style
hi: अंदाज

en: Session
hi: सेशन

en: Link color
hi: लिंक रंग

en: No results found
hi: कोई परिणाम नहीं मिले

en: Changed
hi: बदल गया

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: Apply
hi: लागू करें

en: Editor
hi: संपादक

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Authenticated user
hi: प्रमाणीकृत उपयोगकर्ता

en: Menu link title
hi: मेनू लिंक शीर्षक

en: Mapping
hi: मानचित्रण

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: mobile
hi: चलनशील

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Alert
hi: चेतावनी

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Video URL
hi: वीडियो यूआरएल

en: Main background
hi: मुख्य पृष्ठभूमि

en: Footer background
hi: पाद पृष्ठभूमि

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Footer menu
hi: फुटर मेनू

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: User account menu
hi: उपयोगकर्ता खाता मेनू

en: Basic block
hi: बेसिक ब्लॉक

en: Site section links
hi: साइट अनुभाग लिंक
