Open Y (8.x-1.1) - en to ja translation catalogue (153 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Images
ja: イメージ

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: select
ja: 選択

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: On
ja: オン

en: Overview
ja: 概観

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Category
ja: カテゴリー

en: Name
ja: 名前

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: Summary
ja: 概要

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Icon
ja: アイコン

en: Time
ja: 時間

en: View
ja: ビュー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Layout
ja: レイアウト

en: Continue
ja: 継続

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Area
ja: エリア

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Logo
ja: ロゴ

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Prev
ja: 前へ

en: Phone
ja: 電話番号

en: Fax
ja: FAX

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: Background color
ja: 背景色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Color
ja: 色

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Blog
ja: ブログ

en: Class
ja: クラス

en: Banner
ja: バナー

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Filters
ja: フィルター

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Gender
ja: 性別

en: Male
ja: 男性

en: Female
ja: 女性

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Activity
ja: アクティビティ

en: month
ja: 月

en: Caption
ja: キャプション

en: Days
ja: 日

en: Reference
ja: 参照

en: Video
ja: ビデオ

en: Style
ja: スタイル

en: Diff
ja: 差分

en: Session
ja: セッション

en: Link color
ja: リンクの色

en: Changed
ja: 変更済

en: Document
ja: ドキュメント

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Related content
ja: 関連コンテンツ

en: Tabs
ja: タブ

en: Next page
ja: 次ページ

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Distance
ja: 距離

en: Editor
ja: エディタ

en: Language code
ja: 言語コード

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Menu link title
ja: メニューリンクのタイトル

en: Mapping
ja: マッピング

en: Administrator
ja: 管理者

en: Offset
ja: オフセット

en: Meta Tags
ja: メタタグ

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Data
ja: データ

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Favicon
ja: お気に入りアイコン

en: About
ja: アバウト

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Locations
ja: 場所

en: Alerts
ja: アラート

en: Menu links
ja: メニューリンク

en: mobile
ja: モバイル

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Alert
ja: 警告

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Facility
ja: ファシリティ

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: One Column
ja: 1カラム

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Main background
ja: メインバックグラウンド

en: Footer background
ja: フッターの背景

en: Previous page
ja: 前ページ

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Mapping type
ja: マッピングタイプ

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: View changes of @config_file
ja: @config_file の変更箇所を表示

en: Administrative summary
ja: 管理用の概要

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: File link
ja: ファイルリンク

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: Staged
ja: ステージ済み

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: Media name
ja: メディア名

en: Entity browser
ja: エンティティブラウザー
