Open Y Digital Signage (8.x-2.0) - en to id translation catalogue (78 entries)

en: Title
id: Judul

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Date
id: Tanggal

en: Message
id: Pesan

en: - None -
id: - Tiada -

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Top
id: Atas

en: Icon
id: Ikon

en: Add new
id: Tambah baru

en: Time
id: Waktu

en: View
id: Lihat

en: Event
id: Acara

en: Mail
id: Email

en: Check
id: Periksa

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: Question
id: Pertanyaan

en: Page
id: Halaman

en: Bottom
id: Dasar

en: Custom
id: Tersuai

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Location
id: Lokasi

en: Overridden
id: Ditimpa

en: Phone
id: Telepon

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Teakhir

en: Now
id: Sekarang

en: Class
id: Kelas

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Leave blank for %anonymous.
id: Kosongkan jika ingin sebagai %anonymous.

en: in
id: dalam

en: Source
id: Sumber

en: Period
id: Periode

en: author
id: penulis

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: White
id: Putih

en: Discount
id: Diskon

en: Changed
id: Berubah

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Apply
id: Terapkan

en: Canceled
id: Dibatalkan

en: Green
id: Hijau

en: Blue
id: Biru

en: Orange
id: Oranye

en: Offset
id: Letak

en: Black
id: Hitam

en: Family
id: Famili

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Direction
id: Arah

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Date and time
id: Tanggal dan waktu

en: at
id: pada

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Asc
id: Urutan turun

en: Date separator
id: Pemisah tanggal

en: The string to separate the start and end dates
id: String untuk memisahkan tanggal mulai dan berakhir

en: Separator: %separator
id: Pemisah: %separator

en: The @title end date cannot be before the start date
id: Tanggal akhir @title tidak boleh sebelum tanggal mulai
