Opigno calendar event (8.x-1.0) - en to hu translation catalogue (80 entries)

en: Title
hu: Cím

en: delete
hu: törlés

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Description
hu: Leírás

en: Overview
hu: Áttekintés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: edit
hu: szerkesztés

en: Label
hu: Címke

en: View
hu: Megtekintés

en: Updated
hu: Frissítve

en: Timestamp
hu: Időbélyeg

en: User
hu: Felhasználó

en: Published
hu: Közzétéve

en: Authored by
hu: Szerző

en: Advanced
hu: Haladó

en: Desc
hu: Csökk

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Authored on
hu: Beküldés ideje

en: Changed
hu: Módosítva

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Date range
hu: Dátumtartomány

en: Offset
hu: Eltolás

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Machine-readable name
hu: Programok által használt név

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Published status
hu: Közzététel állapota

en: Date type
hu: Adattípus

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
hu: %invalid érvénytelen programok által használt név.

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Calendar events
hu: Naptáresemények

en: Calendar event
hu: Naptáresemény

en: Embedded calendar event display
hu: Beágyazott naptáresemény megjelenítése

en: Calendar event widget
hu: Naptáresemény felületi elem

en: Embedded calendar event form
hu: Beágyazott naptáresemény űrlap

en: Opigno Calendar event
hu: Opigno naptáresemény

en: Provides a calendar event entity type to be used to attach entities to a Calendar.
hu: Naptáresemény entitástípust biztosít más entitások naptárhoz kapcsolásához.

en: Add calendar event type
hu: Naptáresemény-típus hozzáadása

en: Add calendar event
hu: Naptáresemény hozzáadása

en: Calendar event types
hu: Naptáresemény-típusok

en: Create and manage fields, forms, and display settings for your calendar events.
hu: A naptáresemények mezőinek, űrlapjainak és megjelenítési beállításainak létrehozása és kezelése.

en: Calendar event type
hu: Naptáresemény-típus

en: Calendar display groups
hu: Naptár megjelenítési csoportok

en: Associate the calendar event to related groups.
hu: A naptáresemény csatolása a kapcsolódó csoportokhoz.

en: Opigno Calendar event group
hu: Opigno naptáresemény csoport

en: Provides a way to attach calendar events to groups.
hu: Lehetőséget biztosít naptáresemények csoportokhoz csatolására.

en: Global calendar
hu: Általános naptár

en: If this is enabled a <em>Show on calendar</em> widget will be displayed on the referenced entity form.
hu: Ezt engedélyezve a <em>Megjelenítés a naptárban</em> felületi elem jelenik meg a hivatkozott entitás űrlapján.

en: No calendar event types available. <a href=":link">Add event type</a>.
hu: Nincsenek naptáresemény-típusok. <a href=":link">Eseménytípus hozzadása</a>.

en: Show on calendar
hu: Megjelenítés a naptárban

en: The username of the calendar event author.
hu: A naptáresemény szerzőjének neve.

en: The time that the calendar event was created.
hu: A naptáresemény létrehozásának időpontja.

en: The time that the calendar event was last edited.
hu: A naptáresemény utolsó módosításának időpontja.

en: Invalid bundle %bundle specified when providing bundle field definitions.
hu: %bundle mezőköteg érvénytelen az általa definiált mezők alapján.

en: No date type defined for bundle "@bundle".
hu: „@bundle” mezőköteghez nincs dátumtípus beállítva.

en: The calendar event %title has been created.
hu: %title naptáresemény létrejött.

en: The calendar event %title has been updated.
hu: %title naptáresemény frissítve.

en: The calendar event could not be saved.
hu: A naptáresemény mentése sikertelen.

en: %title calendar event created.
hu: %title naptáresemény létrejött.

en: %title calendar event updated.
hu: %title naptáresemény frissítve.

en: The human-readable name of this calendar event type.
hu: A naptáresemény-típus emberek által olvasható neve.

en: A unique machine-readable name for this calendar event type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
hu: A naptáresemény-típus egyedi, programok által használt neve. Csak kisbetűket, számokat és aláhúzást tartalmazhat.

en: This text will be displayed on the <em>Add new calendar event</em> page.
hu: Ez a szöveg jelenik meg a <em>Naptáresemény hozzáadása</em> oldalon

en: Choose which kind of date this calendar event type will use: Drupal provides the <em>Date</em> and <em>Date range</em> types, contributed modules may define more.
hu: A naptáresemény-típus dátumának formátuma. Az alaprendszer a <em>Dátum</em> és <em>Dátumtartomány</em> típusokat biztosítja, más modulok további típusokat definiálhatnak.

en: This setting cannot be changed because there is data for this calendar event type.
hu: Ez a beállítás nem módosítható, mert már létezik adat ehhez a naptáresemény-típushoz.

en: Recurring dates
hu: Ismétlődő dátumok

en: The calendar event type %name has been updated.
hu: %name nevű naptáresemény-típus frissítve.

en: The calendar event %name has been added.
hu: %name nevű naptáresemény hozzáadva.

en: The calendar event type could not be saved.
hu: A naptáresemény-típus mentése sikertelen.

en: Added calendar event type %name.
hu: %name nevű naptáresemény-típus hozzáadva.

en: Embedded display
hu: Beágyazott megjelenítés
