Opigno calendar event (8.x-1.5) - en to id translation catalogue (38 entries)

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: Overview
id: Sekilas

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Text
id: Teks

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: User
id: Pengguna

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Show
id: Tampilkan

en: Changed
id: Berubah

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Apply
id: Terapkan

en: Date range
id: Rentang tanggal

en: Offset
id: Letak

en: Admin
id: Administrator

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Date type
id: Jenis tanggal

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
id: Nama mesin yang tidak terbaca. Masukkan nama selain %invalid.

en: Asc
id: Urutan turun
