Opigno class (8.x-1.6) - en to pt translation catalogue (44 entries)

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Reset
pt: Redefinir

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Page
pt: Página

en: Roles
pt: Papéis

en: Desc
pt: Decrescente

en: Owner
pt: Proprietário

en: Class
pt: Classe

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Apply
pt: Aplicar

en: Manage users
pt: Gerenciar usuários

en: Administrator
pt: Administrador

en: Offset
pt: Deslocamento

en: About
pt: Sobre

en: Member
pt: Membro

en: Manage classes
pt: Gerenciar classes

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Manage members
pt: Gerenciar membros

en: Group id
pt: Id da turma

en: Group content
pt: O conteúdo do grupo

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Add a new class
pt: Adicionar uma nova turma

en: Outsider
pt: Forasteiro

en: Content manager
pt: Gerente de conteúdo

en: Adds users to groups as members.
pt: Adiciona usuários como membros de grupos.

en: Adds the classes to your Opigno instance. Works well with Opigno Learning Path.
pt: Adiciona as turmas à sua instância Opigno. Funciona bem com Trilha de Aprendizagem Opigno.

en: Opigno Class
pt: Turma Opigno

en: Adds the classes to your Opigno Instance. Works well with Learning Path.
pt: Adiciona as turmas à sua instância Opigno. Funciona bem com a Trilha de aprendizagem.

en: Class: Group membership
pt: Turma: Participação na turma

en: Statistics manager
pt: Gerente de estatísticas

en: Super administrator
pt: Super administrador

en: User manager
pt: Gerente de usuário

en: A group of user. A class can be used in Opigno Learning Paths.
pt: Um grupo de usuários. Uma turma pode ser usada em uma Trilha de Aprendizagem.

en: User and class management
pt: Gerenciamento de usuários e turmas

en: Opigno classes
pt: Turmas

en: <p>There is currently no class</p>
pt: <p>No momento não existe turma</p>

en: Class Manager
pt: Gerente de turma

en: Protection of administrators
pt: Proteção de administradores
