Opigno module (3.0.0-beta2) - en to hu translation catalogue (186 entries)

en: Next
hu: Következő

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Groups
hu: Csoportok

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Actions
hu: Műveletek

en: Description
hu: Leírás

en: Action
hu: Művelet

en: File
hu: Fájl

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Weight
hu: Súly

en: Image
hu: Kép

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Back
hu: Vissza

en: Label
hu: Címke

en: True
hu: Igaz

en: False
hu: Hamis

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Summary
hu: Összegzés

en: View
hu: Megtekintés

en: link
hu: hivatkozás

en: User Name
hu: Felhasználónév

en: ID
hu: Azonosító

en: Upload
hu: Feltöltés

en: User
hu: Felhasználó

en: Created
hu: Létrehozva

en: Question
hu: Kérdés

en: Answer
hu: Válasz

en: All
hu: Mind

en: Page
hu: Oldal

en: Module
hu: Modul

en: Score
hu: Eredmény

en: Published
hu: Közzétéve

en: Group ID
hu: Csoportazonosító

en: Revisions
hu: Változatok

en: N/A
hu: Nincs adat

en: Authored by
hu: Szerző

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: home
hu: címlap

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Desc
hu: Csökk

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Class
hu: Osztály

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Authored on
hu: Beküldés ideje

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: Result
hu: Eredmény

en: Manual
hu: Kézi

en: Activity
hu: Tevékenység

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Choice
hu: Lehetőség

en: Slide
hu: Csúsztatás

en: Reference
hu: Referencia

en: Results
hu: Eredmények

en: Video
hu: Videó

en: Revisions for %title
hu: %title változatai

en: Revision
hu: Változat

en: Duplicate
hu: Megkettőzés

en: Changed
hu: Módosítva

en: ‹ Previous
hu: ‹ Előző

en: Next ›
hu: Következő ›

en: Revision of %title from %date
hu: %title %date dátumú változata

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Finished
hu: Kész

en: Questions
hu: Kérdések

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan visszaállítható?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan törölhető?

en: Package
hu: Csomag

en: Feedback
hu: Visszajelzés

en: Offset
hu: Eltolás

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: About
hu: Leírás

en: Started
hu: Indult

en: Answers
hu: Válaszok

en: Activities
hu: Tevékenységek

en: pixels
hu: képpont

en: Export module
hu: Export modul

en: Uses
hu: Használat

en: Default image
hu: Alapértelmezés szerinti kép

en: Delete all revisions
hu: Összes korábbi változat törlése

en: File upload
hu: Fájlfeltöltés

en: Modules list
hu: Modulok listája

en: Course
hu: Kurzus

en: Correct
hu: Helyes

en: Backwards navigation
hu: Visszalépés

en: Availability options
hu: Elérhetőségi lehetőségek

en: Correct Answer
hu: Helyes válasz

en: Maximum Score
hu: Legtöbb pont

en: This answer has not yet been scored.
hu: Ez a válasz még nem lett pontozva.

en: Correct answer
hu: Helyes válasz

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Publishing status
hu: Közzététel állapota

en: Copy of the revision from %date.
hu: %date napon készült változat másolata.

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Random order
hu: Véletlenszerű rendezés

en: Current revision
hu: Aktuális változat

en: Activity ID
hu: Tevékenység azonosító

en: Minimum score
hu: Minimum pontszám

en: Max score
hu: Maximum pontszám

en: Operations links
hu: Műveletek hivatkozásai

en: Group type
hu: Csoporttípus

en: The best
hu: A legjobb

en: The newest
hu: A legújabb

en: Evaluated
hu: Értékelt

en: No randomization
hu: Nincs véletlenszerű rendezés

en: Multiple takes
hu: Többszörös kitöltés

en: Are you sure you want to revert the revision?
hu: A változat biztosan visszaállítható?

en: Are you sure you want to delete the revision?
hu: A változat biztosan törölhető?

en: Media browser
hu: Médiaböngésző

en: Taking options
hu: Beviteli lehetőségek

en: Allowed number of attempts
hu: Próbálkozások engedélyezett száma

en: Display allowed number of attempts
hu: Engedélyezett próbálkozások számának megjelenítése

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Correct?
hu: Helyes?

en: Training
hu: Oktatás

en: Manage activities
hu: Tevékenységek kezelése

en: Activity list
hu: Tevékenység lista

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.

en: Badge image
hu: Jelvény képe

en: @date by @username
hu: @date időpontban @username által

en: @langname revisions for %title
hu: %title @langname nyelvű változatai

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
hu: Biztosan vissza legyen állítva @language fordítás a %revision-date időpontban használt változatra?

en: Revert content shared among translations
hu: Fordítások között megosztott tartalom visszaállítása

en: Media name
hu: Média neve

en: Select entities
hu: Entitások kiválasztása

en: TinCan Website
hu: TinCan webhely

en: Embedded display
hu: Beágyazott megjelenítés

en: Adds opigno module entity to groups .
hu: Opigno modulentitás hozzáadása csoportokhoz.

en: Global Training Progress
hu: Globális képzési előrehaladás

en: Score: %score of %max_score
hu: Pontszám: %score a maximális %max_score pontszámból

en: Answer a TinCan activity
hu: TinCan tevékenység megválaszolása

en: Opigno Tincan
hu: Opigno TinCan

en: Tincan Package
hu: TinCan csomag

en: Tincan package
hu: TinCan csomag

en: pdf.js library is not installed. Please install it from <a href="@library">here</a> and place in <em>libraries/</em> folder
hu: A <em>pdf.js</em> könyvtár nincs telepítve, ami <a href="@library">innen</a> tölthető le és a <code>libraries/</code> mappába kell helyezni.

en: Opigno Long Answer
hu: Opigno hosszú válasz

en: Implement Module entity with Group content.
hu: Modul entitás implementálása csoport tartalommal.

en: Module closed message
hu: Modul lezárva üzenet

en: Module not yet opened message
hu: Modul még nem nyílt meg üzenet

en: Number of levels for this skill
hu: Készség szintjeinek száma

en: There are no module to evaluate
hu: Nincsenek kiértékelendő modulok

en: Activate skills system for this module
hu: Készség rendszer bekapcsolása ehhez a modulhoz

en: Target skill
hu: Cél készség

en: Usage of activity
hu: Tevékenység használata

en: Skills mode
hu: Készség üzemmód

en: Show if skill mode is activated.
hu: Mutassa, ha a készség üzemmód be van kapcsolva.

en: Level of skill
hu: Készség szintje

en: Skill level
hu: Készség szint

en: Use activity in auto skills management
hu: A tevékenység használata a készségek automatikus kezelése során

en: The activity will have to be manually graded by a teacher
hu: A tevékenységet egy oktatónak manuálisan kell kiértékelnie

en: No interactions
hu: Nincsenek interakciók

en: not answered
hu: nincs megválaszolva

en: Manage skills
hu: Készségek kezelése

en: You already successfully finished this skill's tree.
hu: A készségfa sikeresen befejezve.

en: Back to training homepage
hu: Vissza a képzés nyitóoldalára

en: Level 4
hu: 4. szint

en: Level 5
hu: 5. szint

en: Level 6
hu: 6. szint

en: Level 7
hu: 7. szint

en: Level 8
hu: 8. szint

en: Level 9
hu: 9. szint

en: Level 10
hu: 10. szint

en: Only in current module
hu: Csak a jelenlegi modulban

en: Show skill level.
hu: Készségszintek mutatása.

en: Assign a skill to this activity
hu: Készség hozzárendelése ehhez a tevékenységhez

en: Choose skills tree
hu: Készségfa kiválaszása

en: Skills settings
hu: Készségek beállításai

en: Target skill could not be empty.
hu: A cél készség nem lehet üres.

en: Choose parent tree or parent skill
hu: Szülő fa vagy szülő készség választása

en: This is target skill
hu: Ez a cél készség

en: Duplicate module
hu: Duplum modul
