Opigno module (3.0.0-beta2) - en to ja translation catalogue (128 entries)

en: Next
ja: 次へ

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Groups
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Actions
ja: アクション

en: Description
ja: 説明

en: Action
ja: アクション

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Weight
ja: ウェイト

en: Image
ja: 画像

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Back
ja: 戻る

en: Label
ja: ラベル

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: 概要

en: View
ja: ビュー

en: link
ja: リンク

en: User Name
ja: ユーザー名

en: Upload
ja: アップロード

en: User
ja: ユーザー

en: Created
ja: 作成

en: Question
ja: 質問

en: Answer
ja: 回答

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: Module
ja: モジュール

en: Score
ja: 得点

en: Published
ja: 掲載

en: Group ID
ja: グループID

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Desc
ja: 降順

en: Owner
ja: 所有者

en: Class
ja: クラス

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Result
ja: 結果

en: Manual
ja: 手動

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Revert
ja: 戻す

en: Choice
ja: 選択

en: Slide
ja: スライド

en: Reference
ja: 参照

en: Results
ja: 結果

en: Video
ja: ビデオ

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Duplicate
ja: 複製

en: Changed
ja: 変更済

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Automatic
ja: 自動

en: Finished
ja: 完了

en: Questions
ja: 質問

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Package
ja: パッケージ

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: Started
ja: 開始済

en: Answers
ja: 解答

en: pixels
ja: ピクセル

en: Uses
ja: 機能

en: Default image
ja: デフォルト画像

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: File upload
ja: ファイルアップロード

en: Correct
ja: 正解

en: Backwards navigation
ja: 後方ナビゲーション

en: Availability options
ja: 利用可能オプション

en: Correct Answer
ja: 正解

en: Maximum Score
ja: 最高得点

en: This answer has not yet been scored.
ja: この解答はまだ採点されていません。

en: Correct answer
ja: 正解

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Random order
ja: ランダムな順序

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Max score
ja: 最高得点

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Group type
ja: グループタイプ

en: The best
ja: 最高

en: The newest
ja: 最新

en: Evaluated
ja: 評価済

en: No randomization
ja: ランダム化しない

en: Multiple takes
ja: 複数挑戦

en: Are you sure you want to revert the revision?
ja: 本当に変更を復元してよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision?
ja: 本当に変更を取り消してよろしいですか？

en: Media browser
ja: メディアブラウザー

en: Taking options
ja: 参加オプション

en: Allowed number of attempts
ja: 許可された挑戦回数

en: Display allowed number of attempts
ja: 挑戦回数を表示

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す

en: Media name
ja: メディア名

en: Add an existing node of type %node_type to the group.
ja: %node_typeタイプのノードをグループに追加します。
