Opigno module (3.0.4) - en to ru translation catalogue (248 entries)

en: Next
ru: Вперёд

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Groups
ru: Группы

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Actions
ru: Действия

en: Description
ru: Описание

en: Action
ru: Действие

en: File
ru: Файл

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Reset
ru: Сбросить

en: Weight
ru: Вес

en: Image
ru: Изображение

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Import
ru: Импортировать

en: Export
ru: Экспортировать

en: Back
ru: Назад

en: Label
ru: Метка

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Default
ru: По умолчанию

en: Summary
ru: Сводка

en: View
ru: Просмотр

en: link
ru: ссылка

en: User Name
ru: Имя пользователя

en: Upload
ru: Закачать

en: User
ru: Пользователь

en: Created
ru: Создано

en: Question
ru: Вопрос

en: Answer
ru: Ответ

en: All
ru: Все

en: Page
ru: Страница

en: Module
ru: Модуль

en: Score
ru: Результат

en: Published
ru: Опубликовано

en: Group ID
ru: Номер группы

en: Revisions
ru: Редакции

en: N/A
ru: Н/Д

en: Authored by
ru: Автор

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: home
ru: домой

en: Unlimited
ru: Неограничено

en: Desc
ru: По убыванию

en: Owner
ru: Владелец

en: Class
ru: Класс

en: Provider
ru: Поставщик

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Authored on
ru: Создан в

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Result
ru: Результат

en: Manual
ru: Вручную

en: Activity
ru: Активность

en: Revert
ru: Вернуть

en: Choice
ru: Вариант

en: Slide
ru: Слайд

en: Reference
ru: Связь

en: Results
ru: Результаты

en: Video
ru: Видео

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: Revision
ru: Редакция

en: Duplicate
ru: Дубликат

en: Changed
ru: Изменение

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Finished
ru: Завершено

en: Questions
ru: Вопросы

en: Apply
ru: Применить

en: Select
ru: Выбрать

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Package
ru: Пакет

en: Feedback
ru: Обратная связь

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: About
ru: Информация

en: Started
ru: Начало

en: Answers
ru: Ответы

en: Activities
ru: Мероприятия

en: pixels
ru: пикселей

en: Uses
ru: Использование

en: Default image
ru: Изображение по умолчанию

en: Delete all revisions
ru: Удалить все редакции

en: File upload
ru: Загрузка файла

en: Modules list
ru: Список модулей

en: Courses
ru: Курсы

en: Course
ru: Курс

en: Correct
ru: Правильный

en: Backwards navigation
ru: Обратная навигация

en: Availability options
ru: Настройки времени доступа

en: Correct Answer
ru: Правильный ответ

en: Maximum Score
ru: Максимальный балл

en: This answer has not yet been scored.
ru: Этот ответ еще не учтен.

en: Correct answer
ru: Правильный ответ

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Publishing status
ru: Статус публикации

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: Last activity
ru: Последнее занятие

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Module Name
ru: Имя модуля

en: Random order
ru: Случайный порядок

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: Activity ID
ru: Название занятия

en: Minimum score
ru: Минимальный балл

en: Max score
ru: Максимальный балл

en: Operations links
ru: Ссылки операций

en: Group type
ru: Тип группы

en: The best
ru: Лучшие

en: The newest
ru: Последние

en: Evaluated
ru: Оцененный

en: No randomization
ru: Не перемешивать

en: Multiple takes
ru: Несколько ответов

en: Are you sure you want to revert the revision?
ru: Вы уверены, что хотите вернуться к ревизии?

en: Are you sure you want to delete the revision?
ru: Удалить редакцию?

en: Upload a new file
ru: Загрузить новый файл

en: Media browser
ru: Медиабраузер

en: Taking options
ru: Параметры прохождения теста

en: Allowed number of attempts
ru: Допустимое количество попыток

en: Display allowed number of attempts
ru: Показывать допустимое количество попыток

en: Module settings
ru: Настройки модулей

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Add Activity
ru: Добавить упражнение

en: Skill
ru: Навык

en: Skills
ru: Навыки

en: Master
ru: Основной

en: Groups list
ru: Список групп

en: Activity type
ru: Тип упражнения

en: Training
ru: Занятия

en: Date started
ru: Дата начала

en: Your answer
ru: Ваш ответ

en: Interactive content
ru: Интерактивный контент

en: Create new activity
ru: Создать новое упражнение

en: Activity types
ru: Типы упражнений

en: Module list
ru: Список модуля

en: Manage activities
ru: Управление занятиями

en: Activity list
ru: Список упражнения

en: Allow resume
ru: Разрешить продолжать

en: Store results
ru: Хранить результаты

en: Always available
ru: Всегда доступен

en: Result feedback
ru: результат обратной связи

en: Range title
ru: Заголовок диапазона

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: @date by @username
ru: @date от @username

en: @langname revisions for %title
ru: Редакции @langname для материала  %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно желаете вернуть перевод на язык @language к редакции от %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ru: Вернуть контент, общий для переводов

en: Media name
ru: Название медиа

en: Select entities
ru: Выбрать сущности

en: List Activity entities
ru: Список занятий

en: Saved the %label Activity.
ru: Действие %label  сохранено.

en: Media Entity Embed
ru: Встраивание медиа-объекта

en: Slide content
ru: Содержимое слайда

en: Add module
ru: Добавить модуль

en: Global Training Progress
ru: Глобальный прогресс тренинга

en: Score: %score of %max_score
ru: Баллов: %score из %max_score возможных

en: Opigno module
ru: Модуль

en: Add Module
ru: Добавить модуль

en: Add Activity type
ru: Добавить тип упражнения

en: Activities list
ru: Список упражнений

en: Answers list
ru: Список ответов

en: Score modules
ru: Модули оценок

en: List Module entities
ru: Список модулей

en: List Activity type (bundles)
ru: Список типов занятий

en: List Answer types
ru: Список типов ответов

en: Evaluation method
ru: Метод оценки

en: Activity type config
ru: Настройка типа упражнения

en: Module ID
ru: ID модуля

en: Activities bank
ru: Банк упражнений

en: The name of the Module entity.
ru: Название модуля

en: Set here a module image
ru: Установите здесь обложку модуля

en: Randomize activities
ru: Перемешивать упражнения

en: Current activity
ru: Текущее упражнение

en: There are currently no activities in this Module. Assign existing activities by using the activities bank below. You can also use the links above to create new activities.
ru: Нет упражнений в этом модуле. Добавьте существующие упражнения. используя банк упражнений ниже. Для создания нового упражнения используйте ссылку выше.

en: Activity: %activity
ru: Упражнение: %activity

en: Label for the Activity type.
ru: Метка для типа упражнения

en: Add activities to Module
ru: Добавить занятие в модуль

en: Opigno activities bank
ru: Банк упражнений

en: Module results
ru: Результаты модуля

en: Opigno Score Modules
ru: Модули оценок Opigno

en: Long answer
ru: Развёрнутый ответ

en: No score retrieved
ru: Не рассчитано

en: Add selected activities to the module
ru: Добавить выбранные занятия в модуль

en: Do not display results at the end of the module
ru: Не отображать результаты в конце модуля

en: If you check this option, the correct answers won’t be displayed to the users at the end of the module.
ru: Если вы отметите эту опцию, правильные ответы не будут отображаться пользователям в конце модуля.

en: Activate badge system for this module
ru: Активировать систему значков для этого модуля

en: Add external package
ru: Добавить внешний пакет

en: Create a new activity type
ru: Создать новый тип упражнения

en: External package
ru: Внешний пакет

en: Random activities
ru: Случайные упражнения

en: <strong>Random activities</strong> - specific number of activities are drawn randomly from this module's pool of questions
ru: <strong>Случайные упражнения</strong> - определённое количество упражнений выбирается случайным образом из списка вопросов этого модуля

en: Here you can upload external package. Allowed extensions: zip h5p
ru: Здесь вы можете загрузить внешний пакет. Доступные расширения: zip h5p

en: Badges settings
ru: Настройки значков

en: Your Answer
ru: Вы ответили

en: Learning path
ru: Путь обучения

en: Long answer question let the students fill-in a text, that will be manually scored by the teacher.
ru: Вопрос с развёрнутым ответом позволяет ученикам заполнять текст, который будет оцениваться учителем вручную.

en: Module closed message
ru: Сообщение о закрытии модуля

en: Module not yet opened message
ru: Сообщение о том что модуль ещё не открыт

en: This "[opigno_module:name]" module is closed.
ru: Модуль "[opigno_module:name]" закрыт.

en: This "[opigno_module:name]" module is not yet open.
ru: Модуль "[opigno_module:name]" ещё не открыт.

en: Number of levels for this skill
ru: Количество уровней для этого навыка

en: You can adapt the names of levels, listed from the highest to the lowest
ru: Вы можете адаптировать названия уровней, перечисленные от самого высокого до самого низкого.

en: Activate skills system for this module
ru: Активировать систему навыков для этого модуля

en: Target skill
ru: Целевой навык

en: Skills mode
ru: Режим навыков

en: Use all suitable activities from Opigno system
ru: Используйте все ранее созданные подходящие занятия из системы

en: Level of skill
ru: Уровень мастерства

en: Skill level
ru: Уровень подготовленности

en: Manage skills
ru: Управление навыками

en: Congratulations, you master all the skills required by "@target_skill" skill's tree.
ru: Поздравляем, вы стали с навыком "@target_skill".

en: Back to training homepage
ru: Вернуться на страницу курса

en: The name of the Activity entity plus.
ru: Название действия

en: If checked then Opigno system will load all suitable activities from other trainings and not assigned activities.
ru: Если этот флажок установлен, система загрузит все подходящие занятия из других тренингов, а не назначенные действия.

en: Assign a skill to this activity
ru: Назначить навык этому упражнению

en: Skills settings
ru: Настройки навыков

en: Choose parent tree or parent skill
ru: Выберите родительский навык или дерево навыков

en: This is target skill
ru: Это целевой навык

en: Use this taxonomy to manage the available skills associated to activities
ru: Навык может быть добавлен, если имеет 4-бальное описание уровней оценки навыка.

en: Restrict to specific dates for that training
ru: Ограничить конкретными датами проведения

en: Check this option if you are creating a new skill tree, with a target skill on top of it.
              You will then be able to add several skills to this tree and organize them with a hierarchy.
              This target skill can be used in modules using skill system,
              so that the module will check that users master all the skills in the related skill tree.
              But you won’t be able to assign this skill to activities (only activities that are not target skills can be assigned to activities).
ru: Установите этот флажок, если вы создаете новое дерево навыков с целевым навыком наверху. Затем вы сможете добавить несколько навыков в это дерево и организовать их в иерархии. Этот целевой навык можно использовать в модулях, использующих систему навыков, чтобы модуль проверял, овладели ли пользователи всеми навыками в соответствующем дереве навыков. Но вы не сможете назначить этот навык активностям (активностям можно назначить только те действия, которые не являются целевыми навыками).

en: Successfully completed module "@module" in "@name"
ru: Модуль "@module" в "@name" успешно пройден.

en: Congratulations! You successfully finished the training "@name"
ru: Поздравляем! Вы успешно прошли программу "@name"

en: Import Module
ru: Импортировать модуль

en: Import Activity
ru: Импорт действий

en: Import Training
ru: Импортировать занятия

en: Import Course
ru: Импортировать курс

en: Import module
ru: Импортировать модуль

en: Training import
ru: Импорт обучения

en: Here you can import training. Allowed extension: opi
ru: Здесь вы можете импортировать обучение. Допустимое разрешение opi

en: There are some results for this activity, and it cannot consequently be deleted in order to keep the users' achievements
ru: Для этого задания есть некоторые результаты, и поэтому его нельзя удалить, чтобы сохранить достижения пользователей.

en: Level names
ru: Название уровня

en: Minimum count of answers
ru: Минимальное количество ответов

en: Your correct answer
ru: Ваш правильный ответ

en: Your incorrect answer
ru: Ваш неправильный ответ

en: You can't access this step, first you need to finish required steps before.
ru: У вас нет доступа к этому шагу, сначала вам нужно выполнить предыдущие шаги.

en: Trainings
ru: Программы обучения

en: Add training
ru: Добавить занятие

en: Score activity
ru: Результат занятий
