Opigno module (8.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (138 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Next
fr: Suivant

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Back
fr: Précédent

en: Label
fr: Libellé

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Summary
fr: Résumé

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Upload
fr: Transférer

en: User
fr: Utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Answer
fr: Réponse

en: All
fr: Tout

en: Revisions
fr: Versions

en: Authored by
fr: Écrit par

en: home
fr: accueil

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Result
fr: Résultat

en: Manual
fr: Manuel

en: Activity
fr: Activité

en: Revert
fr: Rétablir

en: Choice
fr: Choix

en: Slide
fr: Glisser

en: Results
fr: Résultats

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Automatic
fr: Automatique

en: Finished
fr: Fin de l'installation

en: Apply
fr: Appliquer

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Module name
fr: Nom du module

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Started
fr: Démarré

en: Activities
fr: Activités

en: Default image
fr: Image par défaut

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: File upload
fr: Transfert de fichier

en: Modules list
fr: Liste des modules

en: Backwards navigation
fr: Navigation inversée

en: Availability options
fr: Options de disponibilité

en: Maximum Score
fr: Note maximum

en: This answer has not yet been scored.
fr: Cette réponse n'a pas encore été notée.

en: Correct answer
fr: Bonne réponse

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Last activity
fr: Dernière activité

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Random order
fr: Ordre aléatoire

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Activity ID
fr: ID de l'activité

en: Max score
fr: Score max

en: Compulsory
fr: Obligatoire

en: Take
fr: Lancer le quiz

en: Revision log message
fr: Message du journal de version

en: The best
fr: Le meilleur

en: The newest
fr: Le plus récent

en: Evaluated
fr: Évalué

en: No randomization
fr: Pas de mode aléatoire

en: Multiple takes
fr: Tentatives multiples

en: Evaluate
fr: Évaluer

en: Taking options
fr: Options prises

en: Random questions
fr: Questions aléatoire

en: Date finished
fr: Date de complétion

en: Allowed number of attempts
fr: Nombre d'essais autorisés

en: Display allowed number of attempts
fr: Afficher le nombre d'essais autorisés

en: Module settings
fr: Paramètres du module

en: Add Activity
fr: Ajouter une activité

en: Master
fr: Principal

en: Correct?
fr: Correct ?

en: Answer ID
fr: Identifiant de la réponse

en: Your answer
fr: Votre réponse

en: Revision user
fr: Utilisateur à l'origine de la version

en: Briefly describe the changes you have made.
fr: Décrire brièvement les modifications apportées.

en: Interactive content
fr: Contenu interactif

en: The time that the current revision was created.
fr: La date à laquelle la version actuelle a été créée.

en: The user ID of the author of the current revision.
fr: L'identifiant (ID) utilisateur de l'auteur de la version actuelle.

en: Manage activities
fr: Gérer les activités

en: Save score
fr: Enregistrer le score

en: Allow resume
fr: Permettre de reprendre

en: <strong>Random order</strong> - all questions display in random order
fr: <strong>Ordre aléatoire</strong> - toutes les questions s'affichent dans un ordre aléatoire

en: Store results
fr: Enregistrer les résultats

en: These results should be stored for each user.
fr: Ces résultats seront enregistrés pour chaque utilisateur.

en: Always available
fr: Toujours disponible

en: Ignore the open and close dates.
fr: Ignorer les dates d'ouverture et de fermeture.

en: Open date
fr: Date d'ouverture

en: Close date
fr: Date de fermeture

en: Result feedback
fr: Retour d'information du résultat

en: Range title
fr: Titre d'intervalle

en: e.g., "A" or "Passed"
fr: ex. "A" ou "Passé"

en: Percentage low
fr: Pourcentage bas

en: Percentage high
fr: Pourcentage haut

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: @langname revisions for %title
fr: Versions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: Revision create time
fr: Heure de création de la version

en: Create new Activity entities
fr: Créer de nouvelles entités d'activité

en: Created the %label Activity.
fr: Activité %label créée.

en: Add module
fr: Ajouter un module

en: Adds opigno module entity to groups .
fr: Ajoute l'entité Opigno module aux groupes.

en: Score: %score of %max_score
fr: Score : %score de %max_score

en: Opigno module
fr: Module Opigno

en: Add Module
fr: Ajouter un module

en: Add Activity type
fr: Ajouter un type d'activité

en: Add Answer
fr: Ajouter une réponse

en: Add Answer type
fr: Ajouter un type de réponse

en: Opigno Module
fr: Module Opigno

en: My Results
fr: Mes résultats

en: Access the Module overview page
fr: Accéder à la page d'aperçu des modules

en: Correct?
fr: Correct ?

en: Module ID
fr: Identifiant (ID) du module

en: Set here a module image
fr: Définissez ici une image pour le module

en: True/false
fr: Vrai/Faux
