Opigno module (8.x-1.0-beta2) - en to it translation catalogue (95 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Next
it: Successivo

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Actions
it: Azioni

en: Description
it: Descrizione

en: Action
it: Azione

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Back
it: Indietro

en: Label
it: Etichetta

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Summary
it: Sommario

en: View
it: Visualizza

en: Upload
it: Carica

en: User
it: Utente

en: Created
it: Creato

en: Question
it: Domanda

en: Answer
it: Risposta

en: All
it: Tutti

en: Module
it: Modulo

en: Score
it: Punteggio

en: Revisions
it: Revisioni

en: Authored by
it: Creato da

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Desc
it: Disc

en: Sort by
it: Ordina per

en: Authored on
it: Creato il

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Result
it: Risultato

en: Manual
it: Manuale

en: Activity
it: Attività

en: Revert
it: Ripristina

en: Choice
it: Scelta

en: Results
it: Risultati

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Automatic
it: Automatico

en: Finished
it: Completato

en: Apply
it: Applica

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Module name
it: Nome modulo

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Started
it: Iniziato

en: Activities
it: Attività

en: Default image
it: Immagine predefinita

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: File upload
it: Caricamento file

en: Backwards navigation
it: Navigazione all'indietro

en: Availability options
it: Opzioni di disponibilità

en: Maximum Score
it: Punteggio massimo

en: This answer has not yet been scored.
it: A questa risposta non è ancora stato assegnato un punteggio.

en: Correct answer
it: Risposta corretta

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Random order
it: Ordine casuale

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Max score
it: Max punti

en: Take
it: Rispondi

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: The best
it: Il migliore

en: The newest
it: Il più recente

en: No randomization
it: Nessuna estrazione casuale

en: Multiple takes
it: Somministrazioni multiple

en: Taking options
it: Opzioni per la somministrazione

en: Random questions
it: Domande casuali

en: Allowed number of attempts
it: Numero permesso di tentativi

en: Display allowed number of attempts
it: Mostra il numero permesso di tentativi

en: Master
it: Principale

en: Revision user
it: Utente revisore

en: Briefly describe the changes you have made.
it: Descrivere brevemente le modifiche apportate.

en: The time that the current revision was created.
it: La data e l'ora in cui la revisione corrente è stata creata

en: The user ID of the author of the current revision.
it: ID utente dell' autore della revisione corrente.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni

en: Revision create time
it: Tempo di creazione revisione
