Opigno Poll (1.0.0) - en to fr translation catalogue (48 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: Yes
fr: Oui

en: Edit
fr: Modifier

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: View
fr: Voir

en: View results
fr: Voir les résultats

en: Created
fr: Créé

en: Active
fr: Actif

en: Published
fr: Publié

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Vote
fr: Voter

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Other
fr: Autre

en: Choices
fr: Choix

en: 1 vote | @count votes
fr[0]: @count vote
fr[1]: @count votes

en: Choice
fr: Choix

en: Results
fr: Résultats

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
fr: Permet à votre site de collecter des votes sur différents sujets sous la forme de questions à choix multiples.

en: Language code
fr: Code de la langue

en: About
fr: À propos

en: Created timestamp
fr: Horodatage de création

en: Uses
fr: Utilisations

en: Total votes: @votes
fr: Total des votes : @votes

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
fr: Votre vote n'a pas pu être enregistré car vous n'avez sélectionné aucun des choix.

en: Your vote has been recorded.
fr: Votre vote a été enregistré.

en: Delete items
fr: Supprimer les éléments

en: Your vote was cancelled.
fr: Votre vote a été annulé.

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Edit @label
fr: Modifier @label

en: Language (fr, en, ...)
fr: Langue (fr, en...)

en: Delete form
fr: Supprimer le formulaire

en: Modified timestamp
fr: Horodatage de modification

en: Lists (Views)
fr: Listes (Views)

en: Are you sure you want to delete all items from the feed %feed?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer tous les éléments du flux %feed ?

en: Node authored by (uid)
fr: Nœud créé par (uid)

en: Cancel own vote
fr: Annuler son propre vote

en: Allow anonymous votes
fr: Autoriser les votes anonymes

en: Allow cancel votes
fr: Autoriser l'annulation des votes

en: Allow view results
fr: Autoriser la visualisation des résultats

en: A flag indicating whether users may see the results before voting.
fr: Indique si les utilisateurs sont autorisés à voir les résultats avant de voter.

en: Cancel vote
fr: Annuler le vote

en: There are no settings yet.
fr: Il n'y a pas encore de paramètres.

en: * Deleting a choice will delete the votes on it!
fr: * Supprimer un choix supprimera également les votes qui lui sont rattachés !
