Opigno statistics (3.0.2) - en to fr translation catalogue (82 entries)

en: Status
fr: État

en: Manager
fr: Gestionnaire

en: Download
fr: Téléchargement

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Name
fr: Nom

en: Statistics
fr: Statistiques

en: User
fr: Utilisateur

en: Year
fr: Année

en: Block
fr: Bloc

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Success
fr: Succès

en: download
fr: télécharger

en: Month
fr: Mois

en: Details
fr: Détails

en: State
fr: État

en: Week
fr: Semaine

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Recent comments
fr: Commentaires récents

en: Level
fr: Niveau

en: Sort by
fr: Trier par

en: Student
fr: Étudiant

en: Share
fr: Partager

en: share
fr: partager

en: Pending
fr: En attente

en: Member for
fr: Membre depuis

en: Expired
fr: Expiré

en: Lists
fr: Listes

en: Results
fr: Résultats

en: Failed
fr: Échec

en: completed
fr: terminé

en: Apply
fr: Appliquer

en: Passed
fr: Passé

en: Administrator
fr: Administrateur

en: No comments available.
fr: Aucun commentaire disponible.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fr: Durée pendant laquelle on considère qu'un utilisateur est en ligne après qu'il ait vu une page pour la dernière fois.

en: User profile
fr: Profil utilisateur

en: Step
fr: Étape

en: Certificates
fr: Certificats

en: Last 30 days
fr: 30 derniers jours

en: @interval ago
fr: Il y a @interval

en: Who's new
fr: Nouveaux membres

en: Who's online
fr: Utilisateurs en ligne

en: Progress
fr: Progression

en: New users
fr: Nouveaux utilisateurs

en: Time spent
fr: Temps passé

en: Skills
fr: Compétences

en: Master
fr: Principal

en: Achievements
fr: Hauts-faits

en: List item
fr: Lister l'élément

en: Training
fr: Formation

en: Lists (Views)
fr: Listes (Views)

en: Opigno Statistics
fr: Statistiques d'Opigno

en: Avg score
fr: Moyenne des scores

en: Recent comments.
fr: Commentaires récents.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
fr: Affiche la liste des utilisateurs les plus récents sur le site.

en: Who's online block
fr: Bloc "Qui est connecté"

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
fr: Affiche les noms des utilisateurs les plus actifs récemment et le nombre total d'utilisateurs actifs.

en: A list of new users
fr: Une liste des nouveaux utilisateurs

en: There are currently @total users online.
fr: Il y a actuellement @total utilisateurs en ligne.

en: There are currently 0 users online.
fr: Il y a actuellement 0 utilisateurs en ligne.

en: A list of users that are currently logged in.
fr: Une liste d'utilisateurs actuellement connectés.

en: Completion
fr: Avancement

en: Activities Overview
fr: Vue d'ensemble des activités

en: Allows the user to view a group statistics
fr: Permet à l'utilisateur de voir les statistiques d'un groupe

en: Opigno Statistics.
fr: Statistiques Opigno.

en: View global statistics
fr: Voir les statistiques globales

en: View any user statistics
fr: Voir les statistiques de n'importe quel utilisateur

en: Allows the user to view any user statistics
fr: Permet à l'utilisateur de voir les statistiques de n'importe quel utilisateur

en: Training statistics
fr: Statistiques de la formation

en: Module Passed
fr: Module réussi

en: Course / Module
fr: Cours / Module

en: Recently active users
fr: Utilisateurs récemment actifs

en: Nb of users
fr: Nb d'utilisateurs

en: Nb completed
fr: Nb ayant terminé

en: Avg time spent
fr: Temps passé moyen

en: % Completed
fr: % terminé

en: Users results
fr: Résultats des utilisateurs

en: Training statistics - @training
fr: Statistiques de formation - @training

en: @interval hence
fr: Dans @interval
