Orejime (2.0.2) - en to fr translation catalogue (86 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Categories
fr: Catégories

en: Edit
fr: Modifier

en: Weight
fr: Poids

en: Required
fr: Requis

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Label
fr: Libellé

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: View
fr: Voir

en: Created
fr: Créé

en: Revisions
fr: Versions

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Domain
fr: Domaine

en: Debug Mode
fr: Mode débogage

en: Colors
fr: Couleurs

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: Light color
fr: Couleur claire

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Texts
fr: Textes

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Border color
fr: Couleur de la bordure

en: Enable custom CSS
fr: Activer les CSS personnalisées

en: About
fr: À propos

en: Primary color
fr: Couleur primaire

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: Enabled by default
fr: Activé par défaut

en: Language settings
fr: Paramètres de langue

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Add a category
fr: Ajouter une catégorie

en: Cookie Name
fr: Nom du cookie

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Cookie Domain
fr: Domaine du cookie

en: Apps
fr: Applications

en: Privacy Policy
fr: Politique de Confidentialité

en: System Name
fr: Nom système

en: Secondary color
fr: Couleur secondaire

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: @langname revisions for %title
fr: Versions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: Cookies List
fr: Liste de cookies

en: Tertiary color
fr: Couleur tertiaire

en: Drupal 8 integration of Orejime
fr: Intégration Drupal 8 d'Orejime

en: Add Orejime
fr: Ajouter un service Orejime

en: Orejime Services list
fr: Liste de services Orejime

en: List Services Orejime entities
fr: Liste des entités Services Orejimes

en: Administer Orejime entities
fr: Administrer les entités Orejime

en: Allow to access the administration form to configure Orejime entities.
fr: Permet d'accéder au formulaire d'administration pour configurer les entités Orejime.

en: Delete Orejime entities
fr: Supprimer les entités Orejime

en: View all Orejime revisions
fr: Voir toutes les révisions d'Orejime

en: Revert all Orejime revisions
fr: Annuler toutes les révisions d'Orejime

en: Must consent
fr: Doit consentir

en: Must notice
fr: Doit constater

en: UA Code
fr: Code UA

en: CSS Orejime
fr: CSS d'Orejime

en: JS Orejime
fr: JS d'Orejime

en: Purposes
fr: Finalités

en: The user ID of author of the Orejime entity.
fr: L'ID de l'auteur de l'entité Orejime

en: The System name of the Orejime entity.
fr: Le nom système de l'entité Orejime

en: System Name must be unique.
fr: Le nom système doit être unique.

en: Created the %label Orejime.
fr: Service Orejime %label créé.

en: Saved the %label Orejime.
fr: Service Orejime %label sauvegardé.

en: Liste here UA used in the website.
fr: Listez ici les UA utilisés dans le site Web.

en: Texts of Orejime
fr: Textes d'Orejime

en: You must provide a link to your privacy policy page
fr: Vous devez fournir un lien vers votre page de politique de confidentialité

en: UA codes to manage
fr: Codes UA à gérer

en: Porposes and powered.
fr: Objectifs et puissance.

en: Button Learn more, accept all, decline All, Enable.
fr: Bouton En savoir plus, Accepter tout, Refuser tout, Activer.

en: Button accept and save.
fr: Bouton Accepter et sauvegarder.

en: Button decline.
fr: Bouton Refuser.
