OS Base - Drupal 9 Blank Theme (9.1.0) - en to fa translation catalogue (33 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Slideshow
fa: اسلایدشو

en: Content
fa: محتوا

en: None
fa: هیچ

en: Help
fa: راهنما

en: Core
fa: هسته

en: Breadcrumb
fa: مسیر جاری

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Basic settings
fa: تنظیمات پایه

en: Messages
fa: پیغام‌ها

en: Red
fa: قرمز

en: White
fa: سفید

en: Link color
fa: رنگ پیوند

en: Green
fa: سبز

en: Blue
fa: آبی

en: Orange
fa: نارنجی

en: Top Content
fa: محتوای بالای سایت

en: Featured
fa: ویژه

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Main menu
fa: منوی اصلی

en: Shortcut icon settings
fa: تنظیمات نماد میان‌بر

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: Sidebar first
fa: نوار کناری اول

en: Secondary menu
fa: منوی ثانویه

en: Sidebar second
fa: نوار کناری دوم

en: Main background
fa: رنگ زمینه‌ی اصلی

en: Sidebar background
fa: رنگ زمینه ی نوار کناری

en: Footer background
fa: رنگ زمینه‎ی قسمت پایینی

en: Title and slogan
fa: عنوان و شعار سایت

en: Header background top
fa: پس زمینه بالای سربرگ
