OS Base - Drupal 9 Blank Theme (9.1.0) - en to pt translation catalogue (40 entries)

en: Home
pt: Início

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Content
pt: Conteúdo

en: None
pt: Nenhum

en: Help
pt: Ajuda

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Basic settings
pt: Configurações básicas

en: Messages
pt: Mensagens

en: Red
pt: Vermelho

en: White
pt: Branco

en: Link color
pt: Cor dos links

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: Orange
pt: Laranja

en: Featured
pt: Destacado

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Main menu
pt: Menu principal

en: mobile
pt: móvel

en: Shortcut icon settings
pt: Configurações do ícone

en: wide
pt: largo

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Sidebar first
pt: Primeira barra lateral

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Sidebar second
pt: Segunda barra lateral

en: Main background
pt: Plano de fundo principal

en: Sidebar background
pt: Plano de fundo das barras laterais

en: Footer background
pt: Fundo do rodapé

en: Title and slogan
pt: Título e slogan

en: Footer first
pt: Primeiro rodapé

en: Footer second
pt: Segundo rodapé

en: Footer third
pt: Terceiro rodapé

en: Primary menu
pt: Menu primário

en: Footer fourth
pt: Quarto rodapé

en: Header background top
pt: Parte superior do fundo do cabeçalho

en: narrow
pt: estreito

en: Footer fifth
pt: Quinto rodapé
