Packagist (8.x-1.0-alpha7) - en to uk translation catalogue (43 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Edit
uk: Редагувати

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: View
uk: Перегляд

en: Imported
uk: Імпортовано

en: Created
uk: Створено

en: Host
uk: Хост

en: Authored by
uk: Автор

en: Base
uk: Основа

en: Basic
uk: Основні

en: Select all
uk: Виділити все

en: Deselect all
uk: Зняти виділення із усього

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: Expose
uk: Виставляти

en: Port
uk: Порт

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Repository
uk: Сховище

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Directory name
uk: Ім'я папки

en: Project name
uk: Назва проекту

en: Changed
uk: Змінено

en: Base path
uk: Основний шлях

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Authentication key
uk: Ключ ідентифікації

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: About
uk: Про модуль

en: Add Repository
uk: Додати репозиторій

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Repositories
uk: Репозиторії

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: The maximum length of the field in characters.
uk: Максимальна довжина поля в символах.

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Handler settings
uk: Налаштування обробника

en: Text value
uk: Текстове значення

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
uk: %name: має перевищувати @max символів.

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: content @type: deleted @label.
uk: матеріал @type: видалено @label.

en: Textfield size: @size
uk: Розмір текстового поля: @size
