Packagist (8.x-1.0-alpha9) - en to id translation catalogue (25 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Edit
id: Sunting

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: View
id: Lihat

en: Created
id: Dibuat

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Select all
id: Pilih semua

en: Deselect all
id: Tidak dipilih semua

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Expose
id: Ekspos

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Changed
id: Berubah

en: Base path
id: Jalur dasar

en: Publish
id: Tampilkan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: - Select -
id: - Pilih -

en: The maximum length of the field in characters.
id: Panjang maksimum field dalam karakter.

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Text value
id: Isi teks

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: %name: may not be longer than @max characters.
id: %name: tidak boleh lebih panjang dari @max karakter.

en: Textfield size: @size
id: Ukuran field teks: @size
