Page Manager (8.x-4.0-beta6) - en to fr translation catalogue (62 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Cancel
fr: Annuler

en: Edit
fr: Modifier

en: Weight
fr: Poids

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Path
fr: Chemin

en: Region
fr: Région

en: Layout
fr: Mise en page

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Node
fr: Nœud

en: Add page
fr: Ajouter une page

en: Are you sure you want to delete the page %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la page %name ?

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Add block
fr: Ajouter un bloc

en: General
fr: Général

en: Add new page
fr: Ajouter une nouvelle page

en: Blocks
fr: Blocs

en: Delete block
fr: Supprimer le bloc

en: Delete page
fr: Supprimer la page

en: Contexts
fr: Contextes

en: Page information
fr: Informations sur la page

en: Path is required.
fr: Le chemin est obligatoire

en: Machine name
fr: Nom système

en: Page path
fr: Chemin de la page

en: Add new block
fr: Ajouter un nouveau bloc

en: Context type
fr: Type de contexte

en: Select variant
fr: Sélectionner une variante

en: Variants
fr: Variantes

en: Node view
fr: Vue du nœud

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: No blocks in this region
fr: Aucun bloc dans cette région

en: Add variant
fr: Ajouter une variante

en: Reorder variants
fr: Ré-ordonner les variantes

en: Variant type
fr: Type de variante

en: Optional features
fr: Fonctionnalités optionnelles

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
fr: Sélectionnez les fonctionnalités facultatives dont vous avez besoin pour quelles soient présentes dans les formulaires de configuration. Si vous ne sélectionnez pas ces options ici vous pourrez toujours les activer une fois que votre page sera créée. Si vous n'êtes pas sûr, laissez ces options décochées.

en: Administrative title
fr: Titre pour l'administration

en: Administrative description
fr: Description pour l'administration

en: No context selected
fr: Pas de contexte sélectionné

en: Variant
fr: Variante

en: Edit block
fr: Modifier le bloc

en: Status code
fr: Code du statut

en: Update and save
fr: Mettre à jour et enregistrer

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Weight for @block block
fr: Poids du bloc @block

en: The layout has been saved.
fr: La mise en page a été enregistrée.

en: Selection criteria
fr: Critère de sélection

en: HTTP status code
fr: Code de statut HTTP

en: Plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin

en: Context assignments
fr: Affectations des contextes

en: Display variant
fr: Afficher la variante

en: Selection logic
fr: Logique de sélection

en: Use admin theme
fr: Utiliser le thème d'administration

en: Add new context
fr: Ajouter un nouveau contexte

en: Configure Required Context
fr: Configurer un contexte requis

en: Selection condition
fr: Condition de sélection

en: Condition settings
fr: Paramètres conditionnels

en: Variant settings
fr: Paramètres du variant
