Page Manager (8.x-4.0-rc2) - en to tr translation catalogue (50 entries)

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Edit
tr: Düzenle

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Required
tr: Zorunlu

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Update
tr: Güncelle

en: Path
tr: Yol

en: Region
tr: Bölge

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Node
tr: Düğüm

en: Add page
tr: Sayfa ekle

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Add block
tr: Blok ekle

en: Page
tr: Sayfa

en: General
tr: Genel

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Add new page
tr: Yeni sayfa ekle

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Delete block
tr: Blok sil

en: Delete page
tr: Sayfayı sil

en: Contexts
tr: Bağlamlar

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Page path
tr: Sayfa yolu

en: Variants
tr: Değişkeler

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: No blocks in this region
tr: Bu bölgeye atanmış blok yok

en: Add variant
tr: Değişke ekle

en: Reorder variants
tr: Değişkeleri yeniden düzenle

en: Variant type
tr: Değişke türü

en: Optional features
tr: İsteğe bağlı özellikler

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
tr: Kendilerine ait yapılandırma formlarıyla sunulacak isteğe bağlı özellikleri işaretle. Burada işaretlemezseniz de yeni sayfa oluşturulduğunda bu özellikleri gene de açabilirsiniz. Kararsızsanız bırakın boş kalsın

en: Administrative title
tr: Yönetsel başlık

en: Administrative description
tr: Yönetsel açıklama

en: Edit block
tr: Bloğu düzenle

en: Update and save
tr: Güncelle ve kaydet

en: Weight for @block block
tr: @block bloğu için ağırlık

en: The layout has been saved.
tr: Düzen kaydedildi.

en: HTTP status code
tr: HTTP durum kodu

en: Plugin ID
tr: Eklenti Kimliği

en: Context assignments
tr: Bağlam atamaları

en: Display variant
tr: Görünüm türevi

en: Layout Builder
tr: Yerleşim Oluşturucu
