Parade (8.x-2.0-beta2) - en to hi translation catalogue (41 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Images
hi: चित्र

en: Delete
hi: मिटायें

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Author
hi: लेखक

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: On
hi: चालू

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Image
hi: चित्र

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: px
hi: पिक्सेल

en: Form ID
hi: फार्म आईडी

en: Anchor
hi: एंकर

en: Menu
hi: सूची

en: Text
hi: लेख

en: Layout
hi: ख़ाका

en: ID
hi: आईडी

en: Not found
hi: नहीं मिला

en: Off
hi: बंद

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Minimum height
hi: न्यूनतम ऊंचाई

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: Color scheme
hi: रंग योजना

en: Source field
hi: स्रोत क्षेत्र

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: Bundle
hi: पोटली

en: Poll
hi: मत

en: Status message
hi: स्थिति संदेश

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली
