Paragon (8.x-1.0-alpha23) - en to ja translation catalogue (297 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Moderated content
ja: モデレート中のコンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Article
ja: 記事

en: Administration
ja: 管理

en: More
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Links
ja: リンク

en: Reset
ja: リセット

en: Use count
ja: 使用回数

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: True
ja: TRUE

en: Default
ja: デフォルト

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Icon
ja: アイコン

en: Audio
ja: オーディオ

en: Path
ja: パス

en: Filename
ja: ファイル名

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: Layout
ja: レイアウト

en: Attachment
ja: 添付

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Files
ja: ファイル

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Severity
ja: 重大度

en: Count
ja: カウント

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: Table
ja: テーブル

en: Role
ja: 役割

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Tools
ja: ツール

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: English
ja: 英語

en: Token
ja: トークン

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: Front page
ja: フロントページ

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Video
ja: ビデオ

en: Glossary
ja: 用語集

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Tabs
ja: タブ

en: Upload File
ja: アップロードファイル

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Used in
ja: 利用場所

en: Permission
ja: 権限

en: Sitemap
ja: サイトマップ

en: Grid
ja: グリッド

en: Global
ja: グローバル

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Administrator
ja: 管理者

en: Edit content
ja: コンテンツの編集

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ja: ユーザーがオンラインであると見なす時間を指定してください。 最後にページを表示してからこの時間が経過するまで、そのユーザーはオンラインであると見なされます。

en: Offset
ja: オフセット

en: Fid
ja: FID

en: Publish content
ja: コンテンツを掲載

en: Newest first
ja: 新しい順

en: Image Type
ja: イメージタイプ

en: Block type
ja: ブロックタイプ

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Not applicable
ja: 適用不可

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Metatags
ja: メタタグ

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: Select file
ja: ファイルを選択

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Add Image
ja: 画像の追加

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Scheduled
ja: スケジュール済

en: File Type
ja: ファイル形式

en: Media Browser
ja: メディアブラウザー

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Who's new
ja: 新しいユーザー

en: Who's online
ja: オンライン状況

en: Apply filters
ja: フィルターを適用

en: Publish on
ja: 公開する

en: Unpublish on
ja: 非公開にする

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Alternate Title
ja: 代わりのタイトル

en: Status code
ja: 状態コード

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Moderation state
ja: モデレーション状態

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Monthly archive
ja: マンスリーアーカイブ

en: Full content
ja: 全文

en: Recent content
ja: 最近のコンテンツ

en: No front page content has been created yet.
ja: フロントページ向けコンテンツはまだ作成されていません。

en: Unpublish content
ja: コンテンツを非公開にする

en: Make content sticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定

en: Make content unsticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定しない

en: Promote content to front page
ja: コンテンツをトップページに表示する

en: Remove content from front page
ja: コンテンツをフロント ページから削除

en: Save content
ja: コンテンツの保存

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Taxonomy term page
ja: タクソノミータームのページ

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ja: [site:name]でのアカウントが管理者によって発行されました。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: No media available.
ja: 利用可能なメディアがありません。

en: Edit media
ja: メディアを編集

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Changed date
ja: 更新日

en: Asc
ja: 昇順

en: Not specified
ja: 未指定

en: Master
ja: マスター

en: Get the actual content from a content revision.
ja: コンテンツリビジョンから実際のコンテンツを取得します。

en: 404 page not found
ja: 404 ページが見つかりません

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Original language
ja: 元の言語

en: Scheduled content
ja: スケジュールされたコンテンツ

en: Publish taxonomy term
ja: タクソノミータームを掲載

en: Unpublish taxonomy term
ja: タクソノミータームを非掲載

en: Editorial
ja: コンテンツ編集

en: Custom block library
ja: カスタムブロックライブラリ

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: 403 access denied
ja: 403 アクセス拒否

en: Public Files Directory
ja: パブリックファイルディレクトリー

en: Private Files Directory
ja: プライベートファイルディレクトリー

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果

en: Scheduled Content
ja: スケジュールされたコンテンツ

en: Media library
ja: メディアライブラリー

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d(D) - H:i

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d - H:i

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Block the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーをブロック

en: Cancel the selected user account(s)
ja: 選択されたユーザーアカウントをキャンセル

en: Unblock the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーのブロックを解除

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ja: コンマ区切りのリストを入力してください。例: アムステルダム, メキシコシティ, "クリーブランド, オハイオ"

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] での [user:display-name] のアカウントキャンセルのリクエスト

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name]での[user:display-name]さんの代替ログイン情報

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細 (管理者の承認待ち)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (承認済)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ja: [user:display-name] の [site:name] の情報 (ブロック)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (キャンセル)

en: Links related to the active user account
ja: アクティブなユーザーアカウントに関連したリンク

en: Administrative task links
ja: 管理タスクのリンク

en: Site information links
ja: サイト情報のリンク

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: User tool links, often added by modules
ja: モジュールなどで追加されたユーザーツールリンク

en: Find and manage custom blocks.
ja: カスタムブロックの管理と検索

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: All content, by month.
ja: 月ごとの全てのコンテンツ

en: Recent content.
ja: 最近のコンテンツ。

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ja: 特定のタクソノミータームに所属するコンテンツ。

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ja: サイト上の最新のユーザーの一覧を表示します。

en: Who's online block
ja: 現在オンラインのユーザーを表示するブロック

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ja: 最近のアクティブなユーザーの名前と全アクティブユーザーの数を表示します。

en: There are no custom blocks available.
ja: カスタムブロックはありません。

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Welcome to [site:name]
ja: [site:name]へようこそ

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む

en: A list of new users
ja: 新規ユーザーの一覧

en: There are currently @total users online.
ja: 現在 @total 人のユーザーがオンラインです。

en: There are currently 0 users online.
ja: 現在オンラインのユーザーはいません。

en: A list of users that are currently logged in.
ja: 現在ログインしているユーザーの一覧。

en: Delete media
ja: メディアを削除

en: Media name
ja: メディア名

en: Entity browser bulk select form
ja: エンティティブラウザー一括選択フォーム

en: Entity browser
ja: エンティティブラウザー

en: File MIME Type
ja: ファイル MIME タイプ

en: There is no redirect yet.
ja: まだリダイレクトがありません。

en: Save media
ja: メディアを保存

en: Entire Site
ja: サイト全体

en: Default Drupal Database
ja: デフォルト Drupal データベース

en: Publish media
ja: メディアを掲載

en: Unpublish media
ja: メディアを非掲載

en: No scheduled content.
ja: スケジュールされたコンテンツはありません。

en: No scheduled content for user {{ arguments.uid }}
ja: {{ arguments.uid }}が利用可能なスケジュールされたコンテンツはありません。

en: Find and manage media.
ja: メディアを検索し管理します。

en: Use local files for reusable media.
ja: サーバー内に保存されたファイルを再利用可能なメディアとして使います。

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
ja: モデレート中のコンテンツはありません。下書きなどの掲載を保留しているバージョンのみがここに表示されます。

en: A locally hosted audio file.
ja: サーバー内に保存されたオーディオファイル

en: A locally hosted video file.
ja: サーバー内に保存された動画ファイル

en: Name (A-Z)
ja: 名前（昇順）

en: Name (Z-A)
ja: 名前（降順）

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。

en: Edit {{ name }}
ja: {{ name }}を編集

en: Widget (table)
ja: ウィジェット（表）

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ja: アーカイブ済み

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ja: 掲載済み

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ja: アーカイブ

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ja: 下書きに戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
ja: 戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ja: 掲載

en: Media Library thumbnail (220×220)
ja: メディアライブラリーのサムネイル (220×220)

en: Delete {{ name }}
ja: {{ name }}を削除
