Paragraphs (8.x-1.14) - en to nl translation catalogue (220 entries)

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Closed
nl: Gesloten

en: List
nl: Lijst

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Edit
nl: Bewerken

en: None
nl: Geen

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Icon
nl: Pictogram

en: View
nl: Weergeven

en: Text
nl: Tekst

en: User
nl: Gebruiker

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Revisions
nl: Revisies

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Desc
nl: Aflopend

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: French
nl: Frans

en: Select list
nl: Selectielijst

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Buttons
nl: Knoppen

en: Revision
nl: Revisie

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Revision of %title from %date
nl: Revisie van %title van %date

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Apply
nl: Toepassen

en: Select
nl: Selecteren

en: Language code
nl: Taalcode

en: Parent type
nl: Bovenliggend type

en: Used
nl: Gebruikt

en: Restore
nl: Herstellen

en: German
nl: Duits

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: About
nl: Over

en: Add @type
nl: @type toevoegen

en: Behavior settings
nl: Gedraginstellingen

en: Collapse all
nl: Alles inklappen

en: Default icon
nl: Standaardicoon

en: Add mode
nl: Modus toevoegen

en: Uses
nl: Gebruikt

en: Parent ID
nl: Bovenliggende ID

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Title: @title
nl: Titel: @title

en: - All -
nl: - Alle -

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: Current revision
nl: Huidige revisie

en: Revision log message
nl: Logbericht van revisie

en: Collapse
nl: Inklappen

en: all languages
nl: alle talen

en: Weight for row @number
nl: Gewicht voor regel @number

en: Asc
nl: Oplopend

en: Paragraph field
nl: Paragraafveld

en: Modal form
nl: Modal formulier

en: @name field is required.
nl: @name is een verplicht veld.

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: Default translation
nl: Standaardvertaling

en: Revision user
nl: Versie gebruiker

en: Save and manage fields
nl: Opslaan en velden beheren

en: The time that the current revision was created.
nl: Het tijdstip waarop de huidige revisie is aangemaakt.

en: The user ID of the author of the current revision.
nl: Gebruikers ID van de auteur van de huidige versie.

en: Editorial
nl: Redactioneel

en: Paragraph type
nl: Paragraaftype

en: Label to appear as title on the button as "Add new [title]", this label is translatable
nl: Opschrift dat verschijnt op de knop als 'Nieuwe [titel] toevoegen'. Dit opschrift is vertaalbaar.

en: The log entry explaining the changes in this revision.
nl: Het log-item waar de wijzigingen in deze revisie worden uitgelegd.

en: Dropdown button
nl: Dropdown knop

en: Title in its plural form.
nl: Titel in zijn meervoudsvorm.

en: %type_name: View content
nl: %type_name: Inhoud bekijken

en: %type_name: Create content
nl: %type_name: Inhoud aanmaken

en: %type_name: Edit content
nl: %type_name: Inhoud bewerken

en: %type_name: Delete content
nl: %type_name: Inhoud verwijderen

en: Translation changed time
nl: Tijdstip waarop vertaling is veranderd

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
nl: Het Unix-tijdstip waarop de vertaling voor het laatst is opgeslagen.

en: Paragraphs types
nl: Paragraaftypes

en: Administer Paragraphs types
nl: Paragraaftypes beheren

en: Allow to define the existing Paragraphs types and their Fields
nl: Toestaan om bestaande paragraaftypes en bijbehorende velden te definiëren

en: Paragraphs type config
nl: Paragraaftype-instellingen

en: Paragraphs Type Permissions
nl: Toegangsrechten van paragraaftype

en: The paragraphs entity language code.
nl: Entiteittaalcode van de paragraaf.

en: Paragraphs type
nl: Paragraaftype

en: Label for the Paragraphs type.
nl: Label voor het paragraaftype

en: Saved the %label Paragraphs type.
nl: Paragraaftype %label is opgeslagen.

en: Edit mode
nl: Bewerkmodus

en: Form display mode
nl: Formulier-weergavemodus

en: Plural title: @title_plural
nl: Titel meervoud: @title_plural

en: Edit mode: @edit_mode
nl: Bewerk-modus: @edit_mode

en: Add mode: @add_mode
nl: Toevoegen-modus: @add_mode

en: Form display mode: @form_display_mode
nl: Formulier-weergavemodus: @form_display_mode

en: Confirm removal
nl: Verwijderen bevestigen

en: Paragraph types
nl: Paragraaftypes

en: Weight for type @type
nl: Gewicht voor type @type

en: The time that the Paragraph was created.
nl: Tijdstip waarop de paragraaf is aangemaakt.

en: Paragraph Title
nl: Paragraaftitel

en: Plural Paragraph Title
nl: Paragraaftitel meervoud

en: The form display mode to use when rendering the paragraph form.
nl: De formulierweergave om te gebruiken voor weergave van het paragraafformulier.

en: A flag indicating whether this is the default translation.
nl: Een vlag die aangeeft dat dit de standaardvertaling is.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert to older versions.
nl: Revisies maken het mogelijk de verschillen tussen meerdere versies van inhoud bij te houden, en terug te gaan naar eerdere versies.

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: The mode the paragraph is in by default. Preview will render the paragraph in the preview view mode.
nl: De standaardmode van de paragraaf. Voorbeeldweergave zal de paragraaf in voorbeeldweergave-modus tonen.

en: You are not allowed to edit this @title.
nl: U heeft geen rechten om @title te bewerken.

en: You are not allowed to remove this @title.
nl: U heeft geen rechten om @title te verwijderen.

en: You are not allowed to edit or remove this @title.
nl: U heeft geen rechten om @title te bewerken of te verwijderen.

en: You are not allowed to view this @title.
nl: U heeft geen rechten om @title te bekijken.

en: @title type
nl: @title-type

en: Add @title
nl: @title toevoegen

en: Add another @title
nl: Nog een @title toevoegen

en: You are not allowed to add any of the @title types.
nl: U heeft geen rechten om een van deze @title types toe te voegen.

en: You did not add any @title types yet.
nl: U heeft nog geen @title-types toegevoegd.

en: Entity browser
nl: Entiteit-browser

en: Revision create time
nl: Versie aanmaaktijdstip

en: There are no settings yet.
nl: Er zijn nog geen instellingen.

en: Parent field name
nl: Bovenliggende veldnaam

en: Paragraphs Demo
nl: Paragraafdemo

en: <strong>Note:</strong> Field options do not appear until a type has been chosen and saved.
nl: <strong>Opmerking:</strong> Veldopties zijn pas beschikbaar nadat een veldtype gekozen is en het veld opgeslagen is.

en: Not yet configured.
nl: Nog niet geconfigureerd.

en: Using the %field field on a %type paragraph.
nl: Het veld %field in een %type-paragraaf gebruiken.

en: Edit %title paragraph type
nl: Paragraaftype %title bewerken

en: No @title added yet.
nl: Nog geen @title toegevoegd.

en:  to %type
nl:  aan %type

en: Nested Paragraph
nl: Geneste paragraaf

en: Paragraphed article
nl: Artikel met paragrafen

en: Image + Text
nl: Afbeelding + tekst

en: Text + Image
nl: Tekst + afbeelding

en: Paragraphs search
nl: Paragrafen zoeken

en: Add a text and click on Apply to see results.
nl: Voeg een tekst toe en klik op Toepassen om de resultaten weer te geven.

en: Paragraphs_demo
nl: Paragraaf_demo

en: Paragraphs fields do not support translation. See the <a href=":documentation">online documentation</a>.
nl: Paragraafvelden ondersteunen geen vertalingen. Zie de <a href=":documentation">online documentatie</a>.

en: %type Paragraphs type is used by 1 piece of content on your site. You can not remove this %type Paragraphs type until you have removed all from the content. | %type Paragraphs type is used by @count pieces of content on your site. You may not remove %type Paragraphs type until you have removed all from the content.
nl[0]: Paragraaftype %type wordt gebruikt door 1 stuks inhoud in de website. U kunt %type niet verwijderen totdat alle inhoud van dit paragraaftype is verwijderd.
nl[1]: Paragraaftype %type wordt gebruikt door @count stukken inhoud in de website. U kunt %type niet verwijderen totdat alle inhoud van dit paragraaftype is verwijderd.

en: Deleted @title: %type
nl: @title: %type verwijderd

en: No widget available for: %label.
nl: Geen widget beschikbaar voor: %label

en: Nested Content
nl: Onderliggende inhoud

en: Set as current revision
nl: Als huidige revisie instellen

en: The behavior plugin settings
nl: Instellingen voor gedrag-plugin

en: Behavior plugins
nl: Gedrag plug-ins

en: Settings for base paragraphs behavior plugin
nl: Instellingen voor gedrag plug-in voor paragrafen

en: Default paragraph type
nl: Standaardparagraaftype

en: Default paragraph type: @default_paragraph_type
nl: Standaardparagraaftype: @default_paragraph_type

en: You have unsaved changes on this @title item.
nl: Er zijn niet-opgeslagen wijzigingen op dit @title item.

en: Creating Paragraphs types
nl: Paragraaftypes aanmaken

en: Configuring Paragraphs types
nl: Paragraaftypes instellen

en: Creating content with Paragraphs
nl: Inhoud aanmaken met paragrafen

en: @field_label (* unsupported)
nl: @field_label (* niet ondersteund)

en: Add paragraph type
nl: Paragraaftype toevoegen

en: Create and manage Paragraph types.
nl: Paragraaftypes aanmaken en beheren.

en: Edit behavior plugin settings
nl: Gedrag plug-in instellingen bewerken

en: Add Paragraphs type
nl: Paragraaftype toevoegen

en: Icon uuid
nl: Pictogram-UUID

en: Provides multilingual demo Paragraphs types.
nl: Voorziet in meertalige demo paragraaftypes.

en: Configuring permissions per Paragraphs type
nl: Rechten per paragraaftype instellen

en: Paragraph type icon
nl: Paragraaftype-pictogram

en: This text will be displayed on the <em>Add new paragraph</em> page.
nl: Deze tekst wordt weergeven op de pagina <em>Nieuwe paragraaf toevoegen</em>.

en: Exclude the selected below
nl: Niet toepassen op de onderstaande selectie

en: Include the selected below
nl: Toepassen op de onderstaande selectie

en: Which Paragraph types should be allowed?
nl: Welke paragraaftypes moeten worden toegestaan?

en: Selection of Paragraph types for this field. Select none to allow all Paragraph types.
nl: Selectie van paragraaftypes voor dit veld. Selecteer niets om alle paragraaftypes toe te staan.

en: Paragraph summary
nl: Paragraafsamenvatting

en: to %type
nl: aan %type

en: Complete drag & drop
nl: Klik-en-sleep voltooien

en: Drag & drop
nl: Klik-en-sleep

en: Edit all
nl: Alles bewerken

en: Edit All
nl: Alles bewerken

en: Toggle Actions
nl: Acties wisselen

en: Paragraphs settings
nl: Paragraafinstellingen

en: Add above
nl: Boven toevoegen

en: Unlink from library
nl: Ontkoppelen van bibliotheek

en: Promote to library
nl: Invoegen in bibliotheek

en: Allow adding to library
nl: Toevoegen aan de bibliotheek toestaan

en: The user ID of the library item author.
nl: De gebruikers-ID van de auteur van het bibliotheekitem.

en: Paragraphs Library
nl: Paragraafbibliotheek

en: Provides a library for reusing paragraphs.
nl: Biedt een bibliotheek van herbruikbare paragrafen aan.

en: Add library item
nl: Bibliotheekitem toevoegen

en: Paragraphs library item settings
nl: Instellingen paragrafenbibliotheek-item

en: Manage paragraphs library items.
nl: Paragrafenbibliotheek-items beheren.

en: Configure Paragraphs library item.
nl: Paragrafenbibliotheek-item instellen.

en: Administer Paragraphs library
nl: Paragrafenbibliotheek beheren

en: Allow to manage the library of re-usable paragraphs.
nl: Toestaan om de bibliotheek van herbruikbare paragrafen te beheren.

en: Create paragraph library item
nl: Paragrafenbibliotheek-item aanmaken

en: Allow to create the paragraph library items.
nl: Toestaan om paragrafenbibliotheek-items aan te maken.

en: Edit paragraph library item
nl: Paragrafenbibliotheek-item bewerken

en: Allow to edit the paragraph library items.
nl: Toestaan om paragrafenbibliotheek-items te bewerken.

en: Revisions for %label
nl: Revisies voor %label

en: @date: @label by @author
nl: @date: @label door @author

en: The time that the library item was created.
nl: Het tijdstip waarop het bibliotheekitem is aangemaakt.

en: The time that the library item was last edited.
nl: Het tijdstip waarop het bibliotheekitem voor het laatst werd bewerkt.

en: Paragraphs library item
nl: Paragrafenbibliotheek-item

en: Paragraph %label has been created.
nl: Paragraaf %label is aangemaakt.

en: Paragraph %label has been updated.
nl: Paragraaf %label is bijgewerkt.

en: Show unpublished Paragraphs
nl: Niet gepubliceerde paragrafen weergeven

en: Paragraphs library items
nl: Paragrafenbibliotheek-items

en: Available library items
nl: Beschikbare bibliotheekitems

en: Paragraphs library browser
nl: Paragrafenbibliotheek browser

en: Paragraphs library
nl: Paragrafenbibliotheek

en: No library items available.
nl: Geen bibliotheek-items beschikbaar.

en: Delete existing Paragraph | Delete all @count existing Paragraphs
nl[0]: Bestaande paragraaf verwijderen
nl[1]: Alle @count bestaande paragrafen verwijderen

en: Entity is successfully deleted. | All @count entities are successfully deleted.
nl[0]: De entiteit is succesvol verwijderd.
nl[1]: Alle @count entiteiten zijn succesvol verwijderd.

en: Select reusable paragraph
nl: Herbruikbare paragraaf selecteren

en: @count Paragraphs processed.
nl: @count paragrafen verwerkt.

en: Reusable paragraph
nl: Herbruikbare paragraaf

en: From library
nl: Uit de bibliotheek

en: Usage information (Paragraphs library item)
nl: Gebruiksinformatie (Paragrafenbibliotheek-item)

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
nl: Gearchiveerd

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
nl: Concept

[ctx: Workflow state label]
en: Published
nl: Gepubliceerd

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
nl: Archiveren

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
nl: Herstellen naar Concept

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
nl: Herstellen

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
nl: Nieuw concept maken

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
nl: Publiceren
