Paragraphs (8.x-1.16) - en to id translation catalogue (64 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Closed
id: Ditutup

en: List
id: Daftar

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Enabled
id: Aktif

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: Preview
id: Pratinjau

en: Summary
id: Ringkasan

en: Open
id: Buka

en: Icon
id: Ikon

en: View
id: Lihat

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Revisions
id: Revisi

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Revert
id: Kembali

en: Buttons
id: Tombol

en: Revision
id: Revisi

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Changed
id: Berubah

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Plugins
id: Plugin

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Restore
id: Pulihkan

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Add @type
id: Tambahkan @type

en: Uses
id: Penggunaan

en: Parent ID
id: ID Induk

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Revision log message
id: Catatan revisi

en: Collapse
id: Kempiskan

en: all languages
id: seluruh bahasa

en: Weight for row @number
id: Bobot dari @number row

en: Asc
id: Urutan turun

en: @name field is required.
id: @name field dibutuhkan.

en: Default translation
id: Terjemahan utama

en: Revision user
id: Revisi pengguna

en: Save and manage fields
id: Menyimpan dan mengelola bidang

en: The time that the current revision was created.
id: Waktu dimana revisi terbaru dibuat.

en: The user ID of the author of the current revision.
id: ID pengguna penulis dari revisi saat ini.

en: The log entry explaining the changes in this revision.
id: Entri log menjelaskan perubahan dalam revisi ini.

en: A flag indicating whether this is the default translation.
id: Penanda yang menunjukkan apakah ini merupakan terjemahan bawaan.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert to older versions.
id: Revisi memungkinkan Anda melacak perbedaan antara beberapa versi konten Anda, dan kembali ke versi yang lebih lama.

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Revision create time
id: Revisi mencatat waktu

en: Set as current revision
id: Tetapkan sebagai revisi saat ini
