Paragraphs (8.x-1.20) - en to ar translation catalogue (87 entries)

en: Images
ar: الصور

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: العمليات

en: Type
ar: النوع

en: Closed
ar: مغلق

en: List
ar: قائمة

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: إزالة

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Enabled
ar: مفعل

en: Action
ar: إجراء

en: Edit
ar: تحرير

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: None
ar: لا شيء

en: Weight
ar: الوزن

en: Image
ar: الصورة

en: Multiple
ar: متعدد

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Summary
ar: الملخص

en: Open
ar: مفتوح

en: Icon
ar: أيقونة

en: View
ar: عرض

en: Text
ar: نص

en: ID
ar: المعرف ID

en: User
ar: مستخدم

en: All
ar: الكل

en: Page
ar: الصفحة

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: تصفية

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Warning
ar: تحذير

en: Authored by
ar: بواسطة

en: Desc
ar: تنازلي

en: Sort by
ar: فرز حسب

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: French
ar: فرنسية

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Revert
ar: استرجع

en: Buttons
ar: الأزرار

en: Convert
ar: تحويل

en: Revision
ar: مراجعة

en: Duplicate
ar: استنساخ

en: Changed
ar: تم التغير

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Apply
ar: تطبيق

en: Select
ar: إختيار

en: Plugins
ar: ملحقات (Plugins)

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Restore
ar: استرجاع

en: Offset
ar: الإزاحة

en: German
ar: ألمانية

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: About
ar: حول

en: Add @type
ar: إضافة @type

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Parent ID
ar: معرّف الأصل (ID)

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: Revert to earlier revision
ar: استعد مراجعة سابقة

en: Current revision
ar: المراجعة الحالية

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Collapse
ar: طي

en: all languages
ar: جميع اللغات

en: Weight for row @number
ar: وزن السطر @number

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: @name field is required.
ar: حقل "@name" مطلوب.

en: Default translation
ar: الترجمة الافتراضية

en: Revision user
ar: مستخدم المراجعة

en: Save and manage fields
ar: حفظ وتسيير الحقول

en: The time that the current revision was created.
ar: الوقت الذي تم فيه إنشاء المراجعة الحالية.

en: The user ID of the author of the current revision.
ar: معرّف المستخدم (UID) لكاتب المراجعة الحالية.

en: The log entry explaining the changes in this revision.
ar: إدخال السجل المفسّر للتغييرات في هذه المراجعة.

en: A flag indicating whether this is the default translation.
ar: علامة منطقية تحدد ما إذا كانت هذه هي الترجمة الافتراضية.

en: Basic HTML
ar: HTML أساسي

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ar: أرشفة

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ar: مسودة

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ar: منشور

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ar: أرشفة

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ar: استعادة إلى المسودة

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
ar: استعادة

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ar: إنشاء مسودة جديدة

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ar: نشر
