Paragraphs Blökkli (1.3.1) - en to pt translation catalogue (50 entries)

en: Title
pt: Título

en: Status
pt: Estado

en: Content
pt: Conteúdo

en: Author
pt: Autor

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Search
pt: Pesquisar

en: Settings
pt: Definições

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: View
pt: Mostrar

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Todos

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Node Types
pt: Tipos de nó

en: Configuration
pt: Configuração

en: Authored on
pt: Criado em

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Changed
pt: Alterado

en: Index
pt: Índice

en: Context
pt: Contexto

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Enabled Types
pt: Activar Tipos

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Bundle
pt: Pacote

en: Search type
pt: Tipo de pesquisa

en: The comment body.
pt: O corpo do comentário.

en: The name of the file.
pt: O nome do ficheiro.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Edit @type
pt: Editar @type

en: Library
pt: Biblioteca

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Media Library
pt: Biblioteca de Media

en: Search API
pt: API de pesquisa

en: The ID of the entity.
pt: ID da entidade.

en: The entity type.
pt: O tipo de entidade.

en: Entity bundle
pt: Pacote de entidades

en: Media type
pt: Tipo de media

en: Node Bundle
pt: Pacote de Nós

en: Paragraph type
pt: Tipo de parágrafo

en: Target entity type
pt: Tipo de entidade de destino

en: Plugin ID
pt: ID do plugin

en: The entity bundle.
pt: O pacote da entidade.

en: Enabled entity types
pt: Tipos de entidade ativados
