Paragraphs Inline Entity Form (8.x-1.0-beta3) - en to de translation catalogue (15 entries)

en: Body
de: Textkörper

en: Article
de: Artikel

en: Image
de: Bild

en: View
de: Ansicht

en: Gallery
de: Galerie

en: Columns
de: Spalten

en: Paragraph
de: Seitenabschnitt

en: Embed
de: Einbetten

en: Entity type
de: Entitätstyp

en: Bundle
de: Subtyp

en: Form mode
de: Formulardarstellung

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
de: Benutzen Sie <em>Artikel</em> für zeitkritische Inhalte wie Nachrichten, Pressemeldungen oder Blogeinträge.

en: Paragraphs
de: Seitenabschnitte

en: Button label
de: Beschriftung des Buttons

en: Provides entity form widget.
de: Stellt ein Entitätsformularsteurelement zur Verfügung.
