Password Policy (4.0.0) - en to da translation catalogue (172 entries)

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Language
da: Sprog

en: Edit
da: Redigér

en: Password
da: Adgangskode

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Summary
da: Resumé

en: Roles
da: Roller

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Security
da: Sikkerhed

en: Role
da: Rolle

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Blacklist
da: Sortliste

en: Operation
da: Handling

en: at most
da: højst

en: Password reset
da: Nulstil adgangskode

en: Letter
da: Brev

en: Minimum length
da: Minimumslængde

en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: Machine name
da: Internt navn

en: Password Expiration
da: Udløb af adgangskode

en: Password Policy
da: Adgangskodepolitik

en: Pass
da: Lykkedes

en: Constraint
da: Begrænsning

en: Numeric
da: Numerisk

en: Lowercase
da: Minuskler

en: Policy
da: Betingelser

en: Constraints
da: Begrænsninger

en: Number of characters
da: Antal tegn

en: password policy
da: adgangskodepolitik

en: Password must not contain the username.
da: Brugernavnet må ikke være en del af adgangskoden.

en: Blacklisted passwords
da: Blokerede adgangskoder

en: at least
da: til sidst

en: Unique name
da: Unikt navn

en: There are no constraints for the selected user roles
da: Der er ingen begrænsninger for de valgte brugerroller

en: New role was added or existing password policy changed. Please update your password.
da: Der er tilføjet en ny rolle, eller den eksisterende adgangskodepolitik er ændret. Opdatér venligst din adgangskode.

en: Sets up constraints and expiration of passwords.
da: Opsætter begrænsninger og udløb af adgangskoder.

en: Add Policy
da: Tilføj Politik

en: Force Password Reset
da: Gennemtving nulstilling af adgangskode

en: Manage password reset
da: Administrer nulstilling af adgangskode

en: Be able to manually override user password reset dates.
da: Kan manuelt tilsidesætte datoer for nulstilling af adgangskoder.

en: Delete policy
da: Slet politik

en: Constraint settings
da: Indstillinger for begrænsninger

en: Character type
da: Tegntype

en: The number of characters must be a positive number.
da: Antallet af tegn skal være et positivt tal.

en: Password character type
da: Type af tegn i adgangskoden

en: Verifying that a password has a specific number of characters
da: Kontrollerer, at en adgangskode har et bestemt antal tegn

en: The password does not contain a the correct number of certain characters.
da: Adgangskoden indeholder ikke det korrekte antal af bestemte karakterer.

en: Sets up a password constraint to limit repeated use of the same password.
da: Sætter en grænse for, hvor ofte den samme adgangskode kan genbruges.

en: The number of repeated passwords value must be zero or greater.
da: Værdien for antallet af gentagne adgangskoder skal være større end nul.

en: Provide restrictions on previously used passwords.
da: Begræns genbrug af tidligere anvendte adgangskoder.

en: You have used the same password previously and cannot.
da: Du har brugt den samme adgangskode tidligere og kan ikke genbruge den.

en: Password Character Length Policy
da: Politik for adgangskodelængde

en: Sets up a character length constraint for passwords.
da: Sætter en grænse for længden af adgangskoder.

en: The character length must be a positive number.
da: Længden skal være et positivt tal.

en: Password character length
da: Adgangskodens længde

en: Verifying that a password has a minimum character length
da: Kontrollerer, at en adgangskode har en vis minimumslængde

en: The length of your password is too short.
da: Din adgangskode er for kort.

en: Are you sure you want to delete the @label constraint?
da: Er du sikker på, at du ønsker slette begrænsningen @label?

en: Configure Constraint Settings
da: Konfigurér indstillinger for begrænsninger

en: No constraints have been configured.
da: Der er ikke konfigureret nogen begrænsninger.

en: Configure Required Context
da: Indstil obligatorisk kontekst

en: Are you sure you want to delete the %name policy?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette politikken %name?

en: The @label password policy has been deleted.
da: Passwordpolitikken @label slettet.

en: Apply to Roles
da: Anvend på roller

en: Select Roles to which this policy applies.
da: Vælg roller som er dækket af denne politik.

en: Force password reset of selected roles.
da: Gennemtving nulstilling af adgangskode for udvalgte roller.

en: Exclude Myself
da: Udeluk mig selv

en: Exclude your account if you are included in the roles.
da: Udeluk din konto, hvis du er inkluderet i rollerne.

en: No roles selected.
da: Ingen roller valgt.

en: Reset the %roles role. | Reset the %roles roles.
da[0]: Nulstil %roles-rollen.
da[1]: Nulstil %roles-rollerne.

en: Policy Name
da: Politikkens navn

en: Configuring security settings.
da: Konfiguration af sikkerhedsindstillinger.

en: Create password policies.
da: Opret adgangskodepolitikker.

en: Last Password Reset
da: Seneste nulstilling af adgangskode

en: Enter label for this context.
da: Indtast etiket for denne kontekst.

en: Character Types
da: Typer af tegn

en: Invalid plugin configuration.
da: Ugyldig plugin-konfiguration.

en: Minimum number of character types
da: Minimum antal tegntyper

en: The number of character types must be between 2 and 4.
da: Antallet af tegntyper skal være mellem 2 og 4.

en: Minimum password character types: @types
da: Minimum antal tegntyper: @types

en: Password character types
da: Tegntyper for adgangskoder

en: Verifying that a password has a minimum number of character types.
da: Kontrollerer, at en adgangskode indeholder et vist antal tegntyper.

en: Your password must have different character types.
da: Din adgangskode skal indeholde flere forskellige tegntyper.

en: Password length must be at least 1 character. | Password length must be at least @count characters.
da[0]: Adgangskoden skal indeholde mindst 1 bogstav.
da[1]: Adgangskoden skal indeholde mindst @count bogstaver.

en: Password length must not exceed 1 character. | Password length must not exceed @count characters.
da[0]: Adgangskoden må ikke være længere end 1 tegn.
da[1]: Adgangskoden må ikke være længere end @count tegn.

en: Restrict users from having their username in their password.
da: Begræns brugere fra at have deres brugernavn i deres adgangskode.

en: Disallow username
da: Afvis brugernavn

en: Prevent user from having a password containing their username.
da: Forhindrer brugeren i at have en adgangskode, der indeholder deres brugernavn.

en: Password must not contain the user's username.
da: Adgangskoden må ikke indeholde brugerens brugernavn.

en: Password username
da: Adgangskode brugernavn

en: Password must not contain their username
da: Brugernavnet må ikke optræde i adgangskoden

en: Your password contains your username.
da: Din adgangskode indeholder dit brugernavn.

en: password policies
da: adgangskodepolitikker

en: Expired Password
da: Udløbet adgangskode

en: Non-expired Password
da: Ikke-udløbet adgangskode

en: Fail - @message
da: Fejl - @message

en: The password does not satisfy the password policies.
da: Adgangskoden lever ikke op til vores kvalitetskrav.

en: Password Policy settings
da: Indstillinger for Password Policy

en: Cron threshold
da: Cron-tærskel

en: Sets up a consecutive characters constraint for passwords.
da: Indstiller en begrænsning af fortløbende tegn for adgangskoder.

en: Maximum consecutive character count
da: Maksimalt antal tegn i træk

en: Password must have fewer than @max consecutive identical characters. This is case sensitive.
da: Adgangskoden skal have færre end @max på hinanden følgende identiske tegn. Der skelnes mellem store og små bogstaver.

en: The number of consecutive identical characters must be higher than 1 otherwise all passwords will fail.
da: Antallet af på hinanden følgende identiske tegn skal være højere end 1, ellers vil alle adgangskoder mislykkes.

en: Consecutive characters
da: Fortløbende tegn

en: Verifying that a password has a maximum number of consecutive identical characters.
da: Kontrollerer, at en adgangskode har et maksimalt antal på hinanden følgende identiske tegn.

en: Your password has too many consecutive characters.
da: Din adgangskode har for mange ens tegn i træk.

en: Minimum number of different character types the password must contain.
da: Minimum antal forskellige tegntyper, som adgangskoden skal indeholde.

en: Password must contain at least @types types of characters from the following character types: lowercase letters, uppercase letters, digits, special characters.
da: Adgangskoden skal indeholde mindst @types typer af tegn fra følgende tegntyper: små bogstaver, store bogstaver, tal, specialtegn.

en: Select the minimum number of character types which must be found in a password. The four supported character types are given as: lowercase letters, uppercase letters, digits, special characters.
da: Vælg det mindste antal tegntyper, der skal være i en adgangskode. De fire understøttede tegntyper er: små bogstaver, store bogstaver, tal og specialtegn.

en: Minimum characters of a particular type the password must contain.
da: Mindste antal tegn af en bestemt type, som adgangskoden skal indeholde.

en: Your password has expired, please update it
da: Din adgangskode er udløbet, opdatér den venligst

en: Add Constraint
da: Tilføj begrænsning

en: Policy Constraints
da: Begrænsninger

en: Password character length of @operation 1 character | Password character length of @operation @characters characters
da[0]: Længden af adgangskoden for @operation 1 tegn
da[1]: Længden af adgangskoden for @operation @characters tegn

en: Your password has expired. Please visit the following link to reset your password: :link
da: Din adgangskode er udløbet. Besøg venligst følgende link for at nulstille din adgangskode: :link

en: Your password will expire in less than :pending days. Please visit the following link to reset your password: :link
da: Din adgangskode udløber om mindre end :pending dage. Besøg venligst følgende link for at nulstille din adgangskode: :link

en: You need to reset your password.
da: Du skal nulstille din adgangskode.

en: Your password will expire soon.
da: Din adgangskode udløber snart.

en: The Password Policy module has updated user accounts. Total update count: @count
da: Password Policy-modulet har opdateret brugerkonti. Samlet antal opdateringer: @count

en: Password reset send email
da: Nulstilling af adgangskode send e-mail

en: Password reset pending days
da: Nulstilling af adgangskode dage tilbage

en: Password reset pending day
da: Nulstilling af adgangskode dag tilbage

en: Send email upon password expiring
da: Send e-mail når adgangskoden udløber

en: If checked, an email will go to each user when their password expires, with a link to the request password reset email page.
da: Afkryds dette felt for at sende en e-mail til hver bruger når deres adgangskode udløber. Mailen indeholder et link til siden, hvor de kan nulstille deres adgangskode.

en: Send pending email days before
da: Send e-mail før udløb

en: Send password expiration pending email X days before expiration. 0 days indicates this email will not be sent. The box above must also be checked. Separate by comma if sending multiple notifications.
da: Send e-mail om udløb af adgangskode X dage før udløb. 0 dage betyder, at denne e-mail ikke bliver sendt. Feltet ovenfor skal også være krydset af. Adskil med komma, hvis du sender flere meddelelser.

en: Control whether the user must reset their password. If the password has expired, this field is automatically checked after the execution of Cron.
da: Kontrollér, om brugeren skal nulstille sin adgangskode. Hvis adgangskoden er udløbet, afkrydses dette felt automatisk efter cron er kørt.

en: Whether an email notifying of a pending password expiration has been sent
da: Er der blevet sendt en e-mail med besked om, at adgangskoden er ved at udløbe

en: Edit password_policy
da: Redigér adgangskodepolitik

en: Add Password Policy
da: Tilføj adgangskodepolitik

en: Show policy table
da: Vis politiktabel

en: Create a blacklist of phrases that cannot be used in passwords.
da: Opret en blokeringsliste af sætninger, der ikke kan bruges i adgangskoder.

en: Match substrings
da: Match delstrenge

en: There are restricted terms in your password. Please modify your password.
da: Din adgangskode indeholder blokerede ord. Tilpas venligst din adgangskode.

en: Your password is on the blacklist. Please choose a different password.
da: Din adgangskode er blokeret. Vælg venligst en anden adgangskode.

en: Also disallow passwords containing blacklisted passwords
da: Forbyd også adgangskoder, der indeholder blokerede adgangskoder

en: Password cannot be a member of this list, ignoring case. Enter one password per line.
da: Adgangskoden må ikke optræde på denne liste. Indtast én adgangskode pr. linje. Der skelnes ikke mellem store og små bogstaver.

en: Password must not contain any restricted words or phrases.
da: Adgangskoden må ikke indeholde forbudte ord eller sætninger.

en: Password must not be on the blacklist.
da: Adgangskoden må ikke være på forbudslisten.

en: Password cannot match certain disallowed passwords
da: Adgangskoder må ikke indeholde bestemte ord

en: Your password contains restricted words or phrases.
da: Din adgangskode indeholder forbudte ord eller sætninger.

en: Special Character
da: Specialtegn

en: Password must contain at least 1 uppercase character. | Password must contain at least @count unique uppercase characters.
da[0]: Adgangskoden skal indeholde mindst 1 stort bogstav.
da[1]: Adgangskoden skal indeholde mindst @count unikke store bogstaver.

en: Password must contain at least 1 lowercase character. | Password must contain at least @count unique lowercase characters.
da[0]: Adgangskoden skal indeholde mindst 1 lille bogstav.
da[1]: Adgangskoden skal indeholde mindst @count små bogstaver.

en: Password must contain at least 1 special character. | Password must contain at least @count unique special characters.
da[0]: Adgangskoden skal indeholde mindst 1 specialtegn.
da[1]: Adgangskoden skal indeholde mindst @count specialtegn.

en: Password must contain at least 1 numeric character. | Password must contain at least @count unique numeric characters.
da[0]: Adgangskoden skal indeholde mindst 1 tal.
da[1]: Adgangskoden skal indeholde mindst @count tal.

en: No consecutive identical characters are allowed.
da: Grupper af identiske tegn er ikke tilladt.

en: Consecutive identical characters fewer than: @max
da: Færre end @max identiske tegn

en: Consecutive identical characters fewer than
da: På hinanden følgende identiske tegn færre end

en: This many or more consecutive identical characters will not be allowed in the password.
da: Det er ikke tilladt at have så mange eller flere på hinanden følgende ens tegn i adgangskoden.

en: Sets up a password constraint to limit how soon before a password can be reset again.
da: En politik der bestemmer hvor ofte en adgangskode kan nulstilles.

en: Hours until next password reset may be performed.
da: Timer indtil den næste nulstilling af adgangskode kan udføres.

en: Hours until password can be reset again.
da: Timer indtil adgangskoden kan nulstilles igen.

en: A value of 0 represents no delay
da: Værdien 0 betyder, at der ikke er nogen forsinkelse

en: The delay value must be zero or greater.
da: Forsinkelsen skal være 0 eller mere.

en: Delay in hours until password can be reset: @delay
da: Der går @delay timer før adgangskoden kan nulstilles

en: Password Delay
da: Adgangskodeforsinkelse

en: Provide delay before password can be reset again.
da: Angiv hvor lang tid, der skal gå, før adgangskoden kan nulstilles igen.

en: You cannot reset your password until the delay has as elapsed.
da: Du kan ikke nulstille din adgangskode, før der er gået et vist stykke tid.

en: Number of passwords that will be checked in the user password update history
da: Antallet af adgangskoder i historikken, der bliver kontrolleret

en: A value of 0 represents that the user can not repeat any of the old passwords.
da: Indtast 0 hvis brugeren ikke skal kunne genbruge sine gamle adgangskoder.

en: Number of passwords that will be checked in the user password update history: @number-repeats
da: Antallet af adgangskoder i brugerens adgangskodehistorik, der bliver kontrolleret: @number-repeats

en: The last @count password cannot be reused. Choose a different password. | The last @count passwords cannot be reused. Choose a different password.
da[0]: Den sidste @count adgangskode kan ikke genbruges. Vælg en anden adgangskode.
da[1]: De sidste @count adgangskoder kan ikke genbruges. Vælg en anden adgangskode.

en: PASSWORD POLICY
da: ADGANGSKODEPOLITIK

en: User password will reset after the selected number of days. 0 days indicates that passwords never expire.
da: Brugerens adgangskode bliver nulstillet efter det angivne antal dage. 0 dage betyder at adgangskoder aldrig udløber.

en: Indicate whether this policy should show the password policy table on the user add/edit form.
da: Angiv om denne politik skal vises i oversigten på kontoformularen.

en: The password policy %label has been added.
da: Adgangskodepolitik %label tilføjet.

en: The password policy was not saved.
da: Adgangskodepolitikken blev ikke gemt.

en: No password constraint available. Enable one of the modules that has password constraints.
da: Der er ingen tilgængelige adgangskoderegler. Aktivér et af modulerne, som tilbyder adgangskoderegler.

en: Previous passwords cannot be reused. Choose a different password.
da: Gamle adgangskoder kan ikke genbruges. Vælg en anden adgangskode.
